Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Стандартизація - це процес формування стандартів або ж інструмент управління якістю на державному рівні.

Стандартизація здійснюється з метою гарантування безпечності продукції, робіт і послуг для навколишнього середовища, життя, здоров'я та майна; якості продукції, робіт і послуг відповідно до рівня розвитку науки, техніки й технології; економії всіх видів ресурсів.

Далі необхідно з'ясувати сутність термінів "галузь стандартизації" та "об'єкт стандартизації". Галузь стандартизації - це сукупність взаємопов'язаних об'єктів стандартизації. У свою чергу, об'єкт стандартизації- це предмет (продукція, процес, послуга), який підлягає стандартизації [163]. Цей підхід прийнято Держстандартом України. За визначенням ISO об'єктами стандартизації є продукція, послуги та процеси.

Особливу увагу треба звернути на визначення переваг стандартизації та її значення.Слід чітко усвідомити, що стандартизація розглядається зараз як механізм забезпечення відносин між різними зацікавленими сторонами, що дозволяє їм розробити єдині позиції за допомогою єдиної мови спілкування.

Приведемо класифікацію стандартів відповідно до рівнів стандартизації.

Класифікація стандартів відповідно до рівнів стандартизації.

Стандартизація (розробка, твердження, ухвалення і видання стандартів) проводиться на наступних рівнях:

Слід зазначити що, стандартизація на рівні компаній, груп компаній розповсюджується тільки на продукцію, що випускається на конкретному підприємстві або групі підприємств. Підприємство розробляє стандарт з певною метою:

* встановити і декларувати підвищені вимоги в порівнянні з вимогами, прийнятими у конкурентів;

* регламентувати внутрішні вимоги, раціоналізувати процеси і операції;

* забезпечити гарантії споживачам.

Національні і галузеві стандарти. Національні стандарти розробляються національними органами по стандартизації (в Україні - Держстандартом), галузеві - відповідними міністерствами і відомствами. Галузеві стандарти розробляються на продукцію за відсутності державних стандартів або необхідності встановити вимоги, що перевищують або доповнюючи вимоги національних стандартів. Стандартизація на національному і галузевому рівнях переслідує такі цілі:

* забезпечити потреби суспільства в розвитку за рахунок ухвалення єдиних вимог на основі останніх досягнень науки і техніки;

* забезпечити захист здоров'я і життя споживачів, охорону навколишнього середовища, а також захист вітчизняного товаровиробника;

* усунути технічні бар'єри в торгівлі за рахунок ухвалення міжнародних вимог.

Міжнародна стандартизація направлена на полегшення торгових і виробничих відносин в світі, що особливо актуально при становленні глобальних міжнародних ринків, таких як Єдиний Європейський, Північноамериканський, Азіатсько-Тихоокеанський. Регіональна стандартизація направлена на захист інтересів окремого регіону. Зокрема, стандартизація в Європі (регіональна стандартизація) призначена для забезпечення потреб Єдиного Європейського ринку [46].

Необхідно зазначити, що кожна країна вирішує питання про ухвалення міжнародного або регіонального стандарту як національного.

Гармонізований стандарт - це національний стандарт, який відповідає стандарту, розробленому міжнародною або регіональною організацією по стандартизації.

Необхідно розрізняти стандарти обов'язкового і добровільного використовування.

Ураховуючи те, що в процесі побудови системи менеджменту якості на підприємствах використовуються міжнародні стандарти ISO 9000, доцільно ознайомитися з особливостями міжнародної стандартизації.

Питаннями розробки, ухвалення і видання міжнародних стандартів займаються міжнародні організації по стандартизації. Існують дві рівноправні міжнародні організації по стандартизації, що розрізняються областями діяльності:

o ISO (International Standard Organization) - Міжнародна організація по стандартизації;

o I EC (International Electrotechnical Commission) - Міжнародна електротехнічна комісія.

Під час вивчення цього питання треба встановити головну ціль, склад і напрями діяльності ISO та ІЕС. Для детального розуміння сутності та завдань стандартизації в межах різних країн та регіонів необхідно розглянути особливості європейської стандартизації, її цілі [88,931. Завершити вивчення цих питань слід з'ясуванням спільних та відмінних рис у сфері стандартизації міжнародного та європейського рівня [93].

До цілей європейської стандартизації відносяться:

o узгодженість національних стандартів в країнах-учасницях ЄС;

o єдине ухвалення країнами-учасницями ЄС міжнародних стандартів;

o розробка єдиних європейських стандартів в областях, де не прийняті міжнародні стандарти.

Питання стандартизації в рамках ЄС розв'язуються рівноправними європейськими організаціями по стандартизації, областями діяльності, що розрізняються:

o CEN (Comite europeen de normalization) - Європейський комітет із стандартизації;

o CENELEC (Comite europeen de normalisation en electro-technique) - Європейський комітет із стандартизації в електротехніці.

Згідно регламенту європейських комісій європейські стандарти повинні переводитися в національні збірки стандартів країн-членів ЄС без змін. При цьому відміняються відмінні національні стандарти [46].

Завершуючи вивчення змісту та призначення стандартів студентам необхідно виявити відмінні риси європейської та міжнародної стандартизації (див.таб. 10.5).


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. D) оснащення виробництва обладнанням, пристроями, інструментом, засобами контролю.
  3. ERP і управління можливостями бізнесу
  4. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  5. II. Поняття соціального процесу.
  6. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  7. IV. План навчального процесу.
  8. Iзобаричний процес
  9. Iзотермiчний процес
  10. Iзохоричний процес
  11. Oracle Управління преміальними
  12. PR-ІНСТРУМЕНТАРІЙ І МАНІПУЛЯТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ




Переглядів: 993

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Стандартизація і сертифікація | Стандарт на систему якості - це документ, що встановлює вимоги до системи якості, яка може охоплювати різні елементи життєвого циклу (петлі якості) продукції.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.