Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


АРХІТЕКТУРА

Чи не найяскравіше стиль україн­ського бароко виявився в архітектурі. Його характерні ознаки: багатство на пластичність форм, світлі потинькова­ні стіни, застосування декоративних деталей, ліпних орнаментів, церковних бань цибулястої та грушоподібної фор­ми. Під керівництвом Петра Могили у 30-х роках XVII ст. у стилі бароко бу­ло відновлено архітектурні перлини часів Київської Русі: Софійський со­бор, споруди Києво-Печерської лаври, церкву Спаса на Берестові та ін. Це мало величезне значення, адже у такий спосіб утверджувалася культурна спадкоємність з Київською Руссю. У такому вигляді архітектурні шедев­ри збереглися до наших днів.

Активне будівництво розгорнулося не лише в Києві, а й по всій Центральній Україні та на Лівобережжі. Було зведено багато нових церков, соборів, монастирів, а також споруд світського призначення: навчальних закладів, житлових будинків козацької старши­ни тощо. Ці споруди допомагають зро­зуміти спосіб життя людей того часу. Наприклад, будинки Лизогубів у Чер­нігові та Седневі свідчать, що життя елітного прошарку українського сус­пільства було близьким до народного. Планування будинків нагадує україн­ську «хату на дві половини». В офор­мленні зовнішніх стін майстерно вико­ристано засоби архітектурної пласти­ки, що створюють мінливу гру світла й тіні.

Україна мала власних видатних ар­хітекторів. Увійшли в історію імена Степана Ковніра (1695-1786) - твор­ця так званого Ковнірівського корпусу та дзвіниць на Дальніх і Ближніх пе­черах Києво-Печерської лаври, Кловського палацу у Києві, Троїцької церк­ви в Китаївській пустині поблизу Ки­єва, церкви Антонія і Феодосія у Ва­силькові; Івана Григоровича-Барського (1713-1785) - автора Покровської церкви та церкви Миколи Набережно­го у Києві.

Залишили слід в Україні й іноземні зодчі. Глибоко зрозумів суть україн­ського бароко німець Йоганн Шедель (1680-1752). Він автор одних із най­кращих споруд цього стилю: дзвіниць Києво-Печерської лаври та Софійсько­го собору, брами Заборовського. Архі­тектурне вирішення двох останніх спо­руд вражає надзвичайною пишнотою ліпного орнаменту, що свідчить про вплив на творчість автора народного мистецтва.

Своєрідні та неповторні споруди славетного італійського архітектора Бартоломео Растреллі(1700-1771). У Києві за його проектами збудовано Андріївську церкву та Марийський палац. Ці унікальні споруди напрочуд вдало вписалися в природний ланд­шафт міста.

У стилі українського бароко зводилися не лише муровані, а й дерев'яні церкви. Вони були високими, багатоверхими, мали складні й динамічні форми. Яскравим прикладом таких храмів є Троїцький собор у м. Ново­московську Дніпропетровської області. Ця складна пірамідальна композиція, виконана з надзвичайно високою май­стерністю, створює враження стрімко­го руху, спрямованого вгору, до неба. На західноукраїнських землях мону­ментальна архітектура цього періоду розвивалася за інших умов. Перебуван­ня у складі Речі Посполитої, прийняття унії зумовили закріплення тут худож­ніх традицій, пов'язаних з католицькою культурою. В містах та містечках Гали­чини збереглося чимало споруд у стилі пізнього європейського, зокрема поль­ського, бароко. їх не можна ототожню­вати із самобутнім явищем саме україн­ського бароко, поширеним на Придніп­ров'ї та Лівобережній Україні.

Найбільша кількість пам'яток баро­кової архітектури західноєвропейсько­го зразка збереглася у Львові. Серед кращих споруд - Домініканський кос­тел, збудований архітекторами Яном де Вітте та Мартином Урбаніком. Яскравим представником стилю баро­ко був Бернард Меретин - автор такої архітектурної перлини Львова, як со­бор Святого Юра, ратуші в м. Бу­чачі на Тернопільщині та ін. До виз­начних пам'яток культури належить також величний ансамбль Почаївської лаври - одного з найбільших релігій­них осередків України.


Читайте також:

 1. АРХІТЕКТУРА
 2. АРХІТЕКТУРА
 3. Архітектура Linux
 4. Архітектура SWIFT
 5. Архітектура АСКД
 6. Архітектура баз даних
 7. Архітектура в стилі рококо
 8. Архітектура в стилі рококо
 9. Архітектура Грецького театру
 10. Архітектура і мистецтво. Українське бароко.
 11. Архітектура і образотворче мистецтво Русі.
Переглядів: 686

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема 5. Образотворче мистецтво. | ЖИВОПИС

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.