Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Рівні моделювання.

Вступ

Графічне „обличчя” газети.

Сітьовий графік .Форми подачі матеріалів у номері.

Планування роботи редакції. Нормування праці журналіста та облік її результатів.

Лекція 6

Композиційно-графічна модель газети

1.Структура змісту та оформлення. Рівні моделювання. Особливості моделі газети. Система рубрик

 

Ключові терміни і поняття: Модель, модель газети, композиційно-графічна модель, структура змісту та оформлення, стабільність тематики та графічних засобів оформлення, рівні моделювання, описова модель, фізична модель, характер і особливості моделі, жанрова система публікацій, система рубрик, редакційний план, нормування праці журналіста, сітьовий графік, методи формування номера, добірка, тематична сторінка, розворот, тематичний номер, серія публікацій, графічна концепція, зовнішня форма газети.

Про композиційно-графічну модель сучасної газети варто розпочати розмову зі значення слів – модель, моделювання.

Отже, модель(фр. modéle, від латинського modulus – міра) – 1. Зразок, примірник чого-небудь; 2. Зменшене відтворення якоїсь споруди, механізму, тощо; 3. Тип, марка, зразок конструкції; 4. Натурщик, натурщиця, якийсь предмет, що служить для художнього відображення; 5. Техн. – Зразок за яким виготовляють форму; 6. Схема для пояснення якогось явища або процесу.

При цьому з’ясуємо і значення слова „моделювання” (від фр. modeler – ліпити, формувати). – 1. Метод дослідження явищ і процесів, що ґрунтується на заміні конкретного об’єкта досліджень (оригінала) іншим, подібним до нього (моделлю); 2. Виготовлення в моделі; 3. Мист. – Відтворення об’ємно-пластичних і просторових властивостей предметного світу за допомогою світлотіні (в живопису й графіці) або пластики (у скульптурі).

Що означає модель стосовно до газети? Те чи інше поняття не може запозичуватися однією галуззю знання з іншої галузі чисто механічно: воно завжди набирає якогось особливого відтінку, трансформується, пристосовується до специфіки нової сфери свого застосування.

У зв’язку з тим треба чітко зрозуміти, у якому аспекті використовується термін „модель” стосовно до газети. Зробити це необхідно ще й тому, що за підрахунками вчених, цей термін застосовується ледь не в сорока різних смислах, тлумачиться надзвичайно широко.

Серед багаточисельних значень терміна „модель” зупинимося на двох загальноприйнятих:

1) Модель як зразок, „проект” якого-небудь тиражованого об’єкта;

2) Модель як такий собі аналог об’єкта, досліджуючи який дістають нові знання про об’єкт (аналоги широко використовуються в природознавстві і техніці: приміром можна створити математичну модель нової марки автомобіля і з допомогою ЕОМ отримати дані про його поведінку у найрізноманітніших умовах експлуатації)

 

1.Структура змісту та оформлення. Рівні моделювання. Особливості моделі газети. Система рубрик

Щоб правильно зрозуміти у якому значенні використовується термін „модель” у журналістиці, треба визначити її функції у газеті.

Композиційно-графічне моделювання спрямоване на досягнення практичної мети – надати стабільності структурі змісту і зовнішньому вигляду газети, позбутися випадків необдуманого, довільного підходу до організації і оформлення матеріалів, полегшити роботу над випуском газети у редакції і друкарні. Отже, моделювання – це створення зразків, еталонів композиції та графіки газети, що відповідає першому значенні терміна модель.

Але перш ніж говорити про складові частини моделі є потреба з’ясувати основні властивості структури змісту і оформлення газети, на яких базується моделювання. На думку московського вченого Ігоря Табашникова („Газета делается по модели” – М.: МГУ. – 1980) їх чотири:

– стабільність основної тематики газети та її організації;

– стабільність графічних засобів оформлення газети;

- відображення в композиції та графіці газети особливостей типу видання, до якого вона належить;

- індивідуальність, самобутність композиції і графіки кожної газети, які залежать від притаманних їй специфіки, традицій, естетичних смаків оформлювача, а також від можливостей поліграфічної бази.

До цих основних властивостей варто додати ще одну: в моделюванні повинні враховуватися національні (територіальні) особливості, а також кращі традиції попередників.

Що стосується стабільності структури змісту та оформлення, то варто підкреслити, що це не є щось аморфне, раз і назавжди дане, прийняте, узаконене: підпорядковуючись розвитку газети в цілому, і структура, і графіка з перебігом часу змінюються, модернізуються і тому їх стабільність відносна.

У моделі газети відображаються наші знання про об’єкт, про властивості його елементів, про їх зв’язки, взаємодію між елементами структури змісту і оформлення.

Виходячи з цього слід наголосити на двох суттєвих зауваженнях щодо композиційно-графічної моделі газети.

Перше. Фіксуючи закономірності функціонування структури змісту та оформлення в газеті, модель є своєрідною програмою, що керує процесами організації та оформлення матеріалів в неоднозначних ситуаціях – в конкретних обставинах кожного номера.

Друге. Від повноти і глибини відображення властивостей і закономірностей побудови газетної форми в моделізалежить ступінь ефективності використання її в роботі над випуском газети.

Якісні зміни в оформительській політиці газети відбуваються тоді, коли редакція переходить від імпровізованого оформленнядо системногоуявлення про газету та її оформлення. Композиційно-графічна модель лише тоді стає моделлю у точному значенні цього слова, коли створюється і використовується на практиці, як цілісна система композиційних і графічних принципів, і здатна відобразити, втілити у собі багатогранність, варіативність змісту газети з номера в номер, а разом з тим – забезпечити стабільність“обличчя” газети, тобто зробити її образ звичним читачеві.

У моделі завжди зафіксований той чи інший рівень пізнання об’єкта, тобто самої газети. Від глибини пізнання її структури змісту і оформлення залежить ступінь точності, „підігнаності” моделі до газети, „коефіцієнт її корисної дії” у повсякденній роботі над випуском номерів.

Є кілька рівнів композиційно-графічної моделі, з яких ми виділимо два якісно відмінних рівні чи два види моделі – описову та фізичну.

Описова модель– це сукупність правил, у яких відображена система композиційних і графічних характеристик газети. У редакційній практиці це зведення правил часто оформляється у вигляді пам’яток для працівників газети.

Фізична модельтакож охоплює систему композиційних, графічних характеристик газети, але втілену у графіці публікацій постійних розділів, у розписуванні шрифтів та інших графічних елементів, у комплекті стандартних макетів різних сторінок, на основі яких випускається газета. В порівнянні з описовою, фізична модель є жорсткішою конструкцією. Для її розроблення необхідний більш глибокий аналіз властивостей і закономірностей поведінки модельованого об’єкта.


Читайте також:

  1. Авоматизація водорозподілу регулювання за нижнім б'єфом з обмеженням рівнів верхнього б'єфі
  2. Аналіз ризику через моделювання.
  3. Аналіз статистичних даних про склад та плинність кадрів, які обіймали керівні
  4. Бюджетний контроль на місцевому рівні
  5. Бюджетний процес на місцевому рівні
  6. Вектори рівні, якщо вони колінеарні, мають однакові напрями і рівні модулі.
  7. Вертикальні рівні CLA
  8. Вивчення географії на профільному рівні здійснюється за підручником «Географія», 10 клас, авт. Т.Гільберг, Л.Паламарчук, В.Безуглий.
  9. Вивчення географії на рівні стандарту
  10. Виділяють кілька рівнів подружніх взаємин, на яких можуть відбуватися конфлікти.
  11. Визначення ефективності на рівні галузі
  12. Визначення процедури державної реєстрації на місцевому рівні




Переглядів: 2060

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Спадкове право. | Особливості моделі газети

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.