Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Перкусія і аускультація при зміщенні сичуга (за Dirksen G.)

ня рідини, гурчання), нагадують шуми кишечника. При зміщенні сичуга аускультацією у верхній ділянці зміщення виявляють досить важливий симптом — звук краплі, що падає. У нижній ділянці знаходять хлюпання рідини, яке особливо добре вислуховується фонендоскопом, прикладеним в останніх трьох міжреберних проміжках, коли одночасно проводити поштовхову пальпацію під реберною дугою (Влізло В. В., 1993).


Діагностичну пункцію сичуга здійснюють для уточнення діагнозу зміщення в 12-му або 11-му міжребер'ях голкою з канюлею. Голку спрямовують в краніо-вентральному напрямку. Виділювані гази можна розрізняти за кислим запахом, а виділювана рідина має рН від 1,5 до 2,5.

Ендоскопію проводять у правій голодній ямці зліва або справа залежно від зміщення. При лівобічному зміщенні в краніо-вентральному напрямі з правого боку знаходять червоного кольору рубець, зліва світло-червоний зміщений сичуг. Далі попереду, у верхній половині здутого сичуга і лівого боку рубця, видно темного кольору селезінку.

Методика зондування сичуга розроблена лише у телят молочного періоду годівлі, оскільки у них в період акту ссання змикаються губи стравохідного жолоба (автори методу Симонов І. М, Мушинський М. С.). Вміст сичуга в телят у перші 0,5—2,5 год життя до годівлі молозивом відрізняється від вмісту, одержаного через 1 год після випоювання молозива. Величина рН відповідно становить 3,6—4 і 5,1—5,4; загальна кислотність — 3—4 і 48— 52 од., зв'язана соляна кислота — 0,5—2 і 11—24 од., пептична активність за Меттом — 0,1—0,2 і сліди — 0,3 мм, хімозинна дія за П'ятницьким — 80—326 с і 50—55 с. Вільна соляна кислота в сичужному соку відсутня.

При діареях у вмісті сичуга новонароджених телят багато слизу, рН відхиляється у лужний бік, активність ферментів знижена.

« ДОСЛІДЖЕННЯ ШЛУНКА КОНЯ

Оскільки шлунок у коней розміщений у передньому відділі черевної порожнини і на відстані від черевної стінки, дослідження його у них зовнішньою пальпацією і перкусією утруднене й малоефективне. Тому для діагностики хвороб шлунка в основному використовують дані анамнезу, клінічних ознак, зовнішнього огляду, ректального дослідження, зондування шлунка, дослідження його вмісту та інші методи.

При функціональних розладах шлунка, гастриті, виразковій хворобі спостерігаються: зниження або втрата апетиту, позіхання, вивертання верхньої губи, млявість, сонливість, сірий наліт на язиці, жовтяничність слизових оболонок, набрякання твердого піднебіння, інколи незначні ознаки занепокоєння, тварина оглядається на черево, особливо після годівлі. При гострому розширенні шлунка бувають дуже виражені ознаки занепокоєння: тварина тупцює, часто оглядається на черево, падає на землю й валяється, швидко піднімається і рухається вперед, займає не характерні для неї пози (сидячої собаки та ін.), у хворих реєструють відрижку, навіть блювання, задишку, підвищення потіння, невели-


ке випинання 14—17 лівих міжреберних проміжків у верхній частині грудної клітки.

Ректальним дослідженням при цьому у невеликих коней під переднім краєм лівої нирки вдається прощупати задню стінку шлунка у вигляді еластичного напівкруглої форми тіла, яке переміщується синхронно з дихальними рухами, а також переміщення селезінки в ділянку лівої здухвини.

При гострому розширенні шлунка пальпацією установлюють підвищення тонусу міжреберних м'язів і чутливу зону відображених болей на задньому схилі холки.

Аускультацію шлунка у коней внаслідок особливостей його розміщення в черевній порожнині не застосовують.

Найбільш ефективним методом дослідження шлунка у коней є зондування з одержанням і аналізом його вмісту. Одержані при цьому дані в більшості випадків є вирішальними для встановлення діагнозу, визначення перебігу та прогнозу хвороби й призначення науково обгрунтованого лікування тварин. Зондування шлунка застосовують також для видалення газів і кормових мас, введення всередину лікарських і поживних речовин, гастро-графії, гастротонометрії й інших методів досліджень.

Дослідження шлункового вмісту і шлункового соку.Важливими показниками при дослідженні шлунка є результати аналізу шлункового вмісту та шлункового соку.

Шлунковий вміст у коней одержують за допомогою носо-стра-вохідного зонда, апарата Комовського та інших електровакуумних приладів. Шлунковий вміст, одержаний без попередньої підготовки тварини, називають нативним (натуральним, природним). Досліджують його для діагностики хвороб шлунка і кишок з явищами кольок.

Для діагностики функціональних розладів шлунка і гастриту існує метод дослідження шлункового вмісту, одержаного після застосування пробного подразника. При цьому шлунковий вміст одержують спочатку натще після 12—16-годинної голодної дієти, а потім після згодовування чи введення через зонд пробного подразника або парентерального введення фармакологічних препаратів, що посилюють секрецію шлункового соку.

Як пробний подразник використовують: 500 г вівсяного борошна з 3 л води, 1,2—1,6 кг — з 10 л води, 500 г пшеничного борошна — Зл води, 500 г подрібненого вівса з 2,5 л води, 1 л 5%-ного етилового спирту.

Існує одноразовий і фракційний методи одержання шлункового вмісту. При одноразовому методі досліджують одну порцію вмісту, одержану через 20—25 хв після введення спиртового пробного подразника.

При фракційному методі шість порцій вмісту одержують через 45, 65, 85, 105, 125 та 145 хв після застосування подразника. Всі


сім порцій шлункового вмісту досліджують органолептичне та із застосуванням хімічних методів (колір, запах, консистенція, кількість, кислотність та перетравна здатність); першу порцію, одержану натще, досліджують ще й мікроскопічним методом. Колір шлункового вмісту залежить від пробного подразника і домішки жовчі, що надходить із дванадцятипалої кишки. Запах вмісту специфічний: від слабокислого до кислого. При гнильних процесах відчувають запах сірководню та ін. Консистенція вмісту залежить від залишків пробного подразника, а при патології шлунка — від наявності в ньому слизу, гною, крові та інших домішок.

У здорових коней кислотність вмісту шлунка, одержаного натще, коливається у межах: загальна — 4—9 титрованих одиниць; вільна НСі — 0—6 од.; зв'язана НС1 — 2—8 титрованих одиниць. Через 85 хв після пробного подразника ці показники збільшуються і становлять: загальна кислотність 13—20 титрованих одиниць; вільна НСІ — 5—9; зв'язана НСІ — 5—12 титрованих одиниць. Через 145 хв усі показники кислотності знижуються до вихідних.

Я. І. Клейнбок виділив чотири типи порушення секреторної функції шлунка — гіперацидний, астенічний, інертний і субацид-ний. При гіперацидному типі секреції натще загальна кислотність становить 25—45 од., а через 80 хв після застосування подразника вона підвищується до 70—90 од. і утримується на цьому рівні 2—2,5 год, не повертаючись до вихідного рівня. При астенічному типі секреції загальна кислотність натще 20—40 од., через 45 хв після застосування пробного сніданку вона досягає 70—80 од. у коней і 80—100 од. у собак, а в подальші ЗО хв. швидко знижується. При інертному типі секреції відмічають зменшення загальної кислотності до 10—16 од. титру, вільна соляна кислота відсутня або не перевищує 2—3 од. На пробний подразник відповідь організму настає лише через 1 год 45 хв і пізніше, загальна кислотність підвищується дуже повільно і не перевищує 16 од. у коней і 60 од. у собак. Субацидну форму розпізнають по низькій загальній кислотності (3—5, рідко 10—12 од. титру), вільна соляна кислота відсутня. Після даванки пробного сніданку кислотність шлункового вмісту може знижуватися і досить рідко, під кінець дослідження, підвищується до 10—15 од. титру.

При мікроскопії осаду шлункового вмісту, одержаного натще, у здорових коней спостерігають поодинокі лейкоцити і епітеліальні клітини в полі зору. При гастриті виявляють слиз, збільшення кількості лейкоцитів і епітеліальних клітин (більше п'яти в полі зору). При відсутності в шлунку вільної соляної кислоти у його вмісті дуже часто виявляють мікроби, частки корму, крохмальні зерна.

При дослідженні шлункового сокуодержують важливіші дані


про секреторну функцію шлунка, на підставі яких можна робити висновок про його патологію.

Методика одержання шлункового соку грунтується на наявності постійної секреції шлунковими залозами у коней при відсутності в шлунку корму і на посиленні її постійним негативним тиском в апараті. Цей спосіб дає змогу одержати секрет шлункових залоз без домішок різних пробних подразників.

Про рівень секреції шлункових залоз роблять висновки на підставі об'єму, кислотності та ферментної активності соку за певний проміжок часу. У здорових коней за першу годину дослідження кількість шлункового соку становить 1—2 л, вільної НС1— 10—ЗО титрованих одиниць, загальна кислотність—18—40 титрованих одиниць, перетравна здатність пепсину за Меттом — 3—7 мм, вміст лейкоцитів — 50—250 в 1 мкл. За другу годину ці показники досягають: кількість соку—1,5—2,5 л; вільної НС1—15—40 титрованих одиниць; загальна кислотність — 22—50 титрованих одиниць; перетравна здатність пепсину — 4—8 мм; кількість лейкоцитів — 50—200 в 1 мкл.

Порушення секреторної функції шлунка може характеризуватися підвищенням секреції (гіперсекреція) і зниженням її (гіпосек-реція), підвищенням кислотності (гіперацидітас), зниженням кислотності (гіпоацидітас), відсутністю у секреті соляної кислоти (ана-цидітас).

При гастритах у шлунковому соку може збільшуватися вміст вільної соляної кислоти (гіперацидний гастрит) або зменшуватися (гіпоацидний чи субацидний гастрит), або він може зовсім бути відсутнім (анацидний гастрит) чи знаходитися у межах фізіологічних коливань (нормацидний гастрит).

Гіперацидний гастрит супроводжується підвищеною або нормальною секрецією шлункового соку. При атрофічному гастриті : поряд із зменшенням секреції соку у ньому відсутні вільна соляна кислота та ферменти (ахілія).

При всіх формах гастриту у вмісті шлунка збільшується кількість лейкоцитів у 10—15 разів.


Читайте також:

  1. Аускультація живота.
  2. Би метаболічний алкалоз буває при зміщенні сичуга, а у моно-гастричних тварин — при блюванні, коли з масами втрачається соляна кислота.
  3. Визначення зон збільшення приведених річних розрахункових затрат при зміщенні ГПП (ГРП) із зони розсіяння.
  4. Загальні положення і вимоги при розміщенні дорожніх знаків
  5. Крапкові оцінки. Незміщенність, спроможність оцінок
  6. Перкусія живота.
  7. Перкусія печінки.
  8. Порівняльна перкусія легень.
  9. Природний рух населення та регіональна різниця в розміщенні та динаміці трудових ресурсів.
  10. Схрещування передніх кінцівок у корови при гіперестезії внутрішнього боку лівої кінцівки (за Dirksen G., 1990)
  11. ТЕМА 2.2..Природно-ресурсний потенціал України і його економічна оцінка при розміщенні продуктивних сил




Переглядів: 840

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Руменограф 3. С. Горяїнової | ДОСЛІДЖЕННЯ ШЛУНКА СВИНЕЙ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.