Методи при оцінюванні економічних характеристик проектів
В області управління проектами гостро стоїть проблема прийняття рішень щодо трудомісткості проектів, необхідних для їх виконання ресурсів, бюджету, та строків їх виконання. Існування цієї проблеми пов’язане з тим, що процес створення програмного забезпечення є процесом обробки інформації – перетворення специфікацій та вимог до системи у програмні коди готової системи. Важкість управління такими процесами викликана важкістю вимірювання характеристик цих процесів для отримання кількісних характеристик вхідної та результуючої інформації та важкістю моделювання цих процесів. За відсутності засобів підтримки прийняття рішень, управління проектами часто ведеться методом проб та помилок, а успіх залежить від досвіду та інтуїції керівника.
Найголовнішими характеристиками проектів з точки зору управління є такі:
1) розмір проекту;
2) трудомісткість;
3) час, необхідний для виконання;
4) вартість.
Існуючі підходи до оцінювання цих характеристик можна класифікувати за їх областю застосування та за ступенем формалізації, як показано на рис. 1.2.
Рис. 1.2 - Класифікація методів прийняття рішень в економікі проектів
Методи, які базуються на експертних оцінках, є більш універсальними і можуть застосовуватись у різних цілях, тоді як модельні прив’язані до конкретної цілі. Внаслідок цього експертні методи є найбільш широко застосовуваними. Модельні ж методи, як методи вимірювання розмірів розроблюваних систем так і моделювання процесів розробки, вимагають менших витрат при їх застосуванні та дають результати, які є об’єктивними та легко перевіряються [2– 3].
Коротко розглянемо методи, приведені на рис. 1.2. Детально вони описані в існуючій літературі [2-3 ].