Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні поняття гігієни праці

Гігієна - це галузь медицини, яка вивчає вплив умов життя на здо­ров'я людини і розробляє заходи профілактики захворювань, забезпе­чення оптимальних умов існування, збереження здоров'я та продов­ження життя.

Гігієна праці це підгалузь загальної гігієни, яка вивчає вплив виробничого середовища на функціонування організму людини і його окремих систем. Організм людини формувався в умовах реального природного середовища. Основними чинниками цього середовища є мікроклімат, склад повітря, електромагнітний, радіаційний і акустич­ний фон, світловий клімат тощо.

Техногенна діяльність людини, залежно від умов реалізації, осо­бливостей технологічних процесів, може супроводжуватись суттєвим відхиленням параметрів виробничого середовища від їх природного значення, бажаного для забезпечення нормального функціонування організму людини.

Результатом відхилення чинників виробничого середовища від природних фізіологічних норм для людини, залежно від ступеня цього відхилення, можуть бути різного характеру порушення функ­ціонування окремих систем організму, або організму і цілому - част­кові або повні, тимчасові чи постійні. Механізм впливу окремих чин­ників виробничого середовища на організм людини і можливі наслід­ки його та заходи і засоби захисту працюючих будуть розглянуті в наступних темах цього розділу.


Уникнути небажаного впливу техногенної діяльності людини на стан виробничого середовища і довкілля в цілому практично не реаль­но. Тому метою гігієни праці є встановлення таких граничних відхи­лень від природних фізіологічних норм для людини, таких допусти­мих навантажень на організм людини за окремими чинниками вироб­ничого середовища, а також допустимих навантажень на організм людини при комплексній дії цих чинників, які не будуть викликати негативних змін як у функціонуванні організму людини і окремих його систем так і генетичних у майбутніх поколінь.

На сучасному стані розвитку гігієни праці як науки, гігієністипри вирішенні питань охорони здоров'я працюючих дотримаються так званого порогового принципу: до якогось критичного відхилення пев­ного чинника виробничого середовища від природної фізіологічної норми для людини відхилення не спричиняє небажаних змін в орга­нізмі працівника і не буде мати генетичних наслідків. Згідно з цим гігієністами за окремими чинниками виробничого середовища вста­новлюють науково обґрунтовані граничні нормативи (гранично допу­стимі концентрації, рівні, тощо), які в установленому порядку затвер­джуються відповідними центральними органами державного упра­вління. Па основі цих нормативів здійснюється аудит гігієнічних умов праці на їх відповідність чинній нормативно-правової базі.

З метою комплексної оцінки умов праці - з урахуванням фізіологіч­них і гігієнічних умов праці, Київським інститутом медицини праці роз­роблена і затверджена і затверджена наказом Міністра охорони здоров'я України № 382 від 31 грудня 1997 р. Гігієнічна класифікація заснована на принципі диференціації умов праці залежно від фактично діючих рів­нів факторів виробничого середовища і трудового процесу порівняно з санітарними нормами, правилами, гігієнічними нормативами, а також можливим впливом їх на стан здоров'я працюючих, (див. 1.1.4).

Відповідно до Гігієничної класифікації клас умов праці визнача­ється тим чинником виробничого середовища, напруженості або тяж­кості праці, який має найбільше відхилення від нормативних вимог.

Реальні умови праці мають виключати передумови для виникнен­ня травм та професійних захворювань.

Фактори, що зумовлюють умови праці, поділяють на чотири гру-пи(таблиця 2. 1).

Перша група - санітарно-гігієнічні фактори - включає показники, що характеризують виробниче середовище робочої зони. Вони зал­ежать від особливостей виробничого обладнання і технологічних про­цесів, можуть бути оцінені кількісно і нормовані.


       
 
 
   


 

Фактор Параметр, що характеризує основні властивості
  елемента, одиницявиміру
7. Санітарно-гиієнічні  
Загальні санітарні вимоги Відповідність об"єму й площі виробничих приміщень
  санітарнимнормам, м3, м2
Освітленість:  
природна Рівень, КПО, %
штучна Рівень, лк
Шкідливі речовиниу повітряному сере- Концентрація,мг/м3
ловищі(пари, гази, аерозолі)  
Мікроклімат:  
температура повітря Температура, °С
підносна вологість повітря Волого насиченість, %
швидкість руху повітря Рухомість повітряного середовища, м/с
Механічні коливання: Частота, Пі
вібрація Амплітуда, мм
  Коливальна швидкість, м/с
шум Рівень звукового тиску, дБ, рівень звуку дБА
  Сер. геометричначастота октавних смуг, Гц
ультразвук Рівень звуковоготиску, дБ
Випромінювання: Довжина хвилі, мкм
інфрачервоне,ультрафіолетове Інтенсивність випромінювання,кал/см2 Вт/м2,
іонізуюче Активність радіоактивного розпаду, Бк, ліміт до­зи, мЗврік"'
 
електромагнітне Довжина хвилі, км, м, дм, см, мм
(хвилі радіочастот) Частота коливань, Гц, кГц, МГц, ГГц напруженість,
  В/м, А/м, інтенсивність, Вт/м2
Атмосфернийтиск У робочііі камері, атм
Професійніінфекції та біологічніагенти: Висота над рівнем моря, Па, ммрт. ст.
(бактерії, віруси,грибки, бруцельоз, ли- Ступінь небезпечного впливу наорганізм людини,
хоманка, туляремія, сибірка, тощо) бали
2. Психофізіологічні («трудові»)  
Фізичне навантаження Епсрговитрати, ккал/год
  Вантажу оборот за зміну, кгм
Робоча поза Зручність під час виконання робіт, бали
Нервово-психічне навантаження Інтелектуальне? бали
  Нсрвово-емоціппе напруження, бали
  Напруження зору, категорія точності роботи
Монотонність трудового процесу Рівень різноманітності й темп праці, бали
Режим праці та відпочинку:  
змінний Тривалість і розподіл перерв на відпочинок та
  обід, хв
добовий Робота в пічний час; тривалість робочих змін, год.
тижневий Тривалість вихідних днів, дні
річний Тривалістьвідпустки, дні
Фактор Параметр, що характеризує основні властивості
  елемента, одиниця виміру
Травма небезпечність (шібухонебезпека, Ступінь небезпеки, бели
пожежоиебезпека,сейсмічна небезпека,  
небезпека травмування частинамимашин  
н обладнання, що рухаються)  

 

3. Естетичні Гармонійність у робочім зоні світло кольо­рової композиції, звукового середовища Ароматичність запахів повітряного сере­довища Гармонійність робочих поз і трудових рухів

Естетичний рівень*,бали

Ступінь ароматичності, бали

Конструктивні рішення обладнання робочих

місць, бали

Траєкторія, ритм і варіантність трудових рухів,

бали

4. Соціильно-психолотні ** Спорідненість колективу Характер між групових стосунків у ко­лективі

Рівень взаємозаміин в процесі праці, товариської взаємодопомоги, дисципліна праці, бали Рівень конфліктності, бали

* Експертна оцінка,

** Соціометрична оцінка

Другу групу складають психофізіологічні елементи, зумовлені самим процесом праці. З цієї групи лише частина факторів може бути оцінена кількісно.

До третьої групи відносяться естетичні фактори, що характеризу­ють сприйняття працюючим навколишньої обстановки та її елементів; кількісно вони оцінені бути не можуть.

Четверта група включає соціально-психологічні фактори, що характеризують психологічний клімат у трудовому колективі; кіль­кісній оцінці також не підлягають.

Під час праці людина перебуває під дією цілого ряду факторів, які можуть викликати небажані наслідки, наприклад, надмірне підвищен­ня або зниження температури тіла, підвищення тиску. Для зменшення впливу таких факторів і забезпечення сталості значень характеристик життєдіяльності організму включаються пристосувальні реакції, тобто захисний рефлекс організму, який впливає на роботу основної функ­ціональної системи людини і спричинює зниження працездатності.

Людина, як правило, примушує основну функціональну систему зменшити вплив захисного рефлексу. Через деякий час працюючий адап­тується до несприятливого впливу санітарно-гігієнічних факторів (зви­чайно, якщо вони не виходять за певні межі). Це досягається за допомо­гою додаткових витрат мускульної та нервово-психічної енергії. З точки зору основного трудового процесу таке використання внутрішніх резер­вів організму є недоцільним, тому що енергія витрачається даремно.

Отже, несприятливий вплив на людину санітарно-гігієнічних фак­торів спричинює відволікання внутрішніх ресурсів працюючого від основного трудового процесу, несприятливо впливає на психофізіоло-


 




гічний стан людини, її працездатність і, як слідство, відбивається на техніко-економічних показниках підприємства.

Законодавство в галузі гігієни праці. Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного благополуччя, відповідні права і обов'язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян регулю­ються Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного бла­гополуччя населення». Закон встановлює порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епі­деміологічного нагляду в Україні. Згідно цього Закону оптимальні умови життєдіяльності, що забезпечують низький рівень захворюваності, відсут­ність шкідливого впливу на здоров'я населення факторів навколишнього середовища, а також умов для виникнення і поширення інфекційних захво­рювань.

Відповідно до цього Закону підприємства, установи і організації забов'я-зані розробляти і здійснювати санітарні та протиепідемічні заходи; забезпе­чувати лабораторний контроль за виконанням санітарних норм стосовно рів­нів шкідливих для здоров'я факторів виробничного середовища; інформува­ти органи та установи державної санепідеміологічної служби про надзвичай­ні події та ситуації, що становлять небезпеку для здоров'я населення; відшко­дувати в установленому порядку працівникам та громадянам збитки, яких завдано їх здоров'ю в результаті порушення санітарного законодавства.

Згідно діючого законодавства забезпечення санітарного благополуччя досягається такими основними заходами:

• гігієнічною регламентацією та контролем (моніторингом) усіх шкідливих
і небезпечних факторів навколишнього та виробничного середовища;

• державною санітарно-гігієнічноюекспертизою проектів, технологічних
регламентів, інвестиційних програм та діючих об'єктів;

• включенням вимог безпеки щодо здоров'я та життя людини в державні
стандарти та нормативно-технічну документацію усіх сфер діяльності
суспільства;

• ліцензуванням видів діяльності, пов'язаних з потенційною небезпекою
для здоров'я людей;

• пред'явленням відповідних гігієнічних вимог до проектування, забудо­
ви, та експлуатації будівель, споруд, приміщень, територій, розробкою
та впровадженням нових технологій і обладнання;

• контролем та аналізом стану здоров'я населення та робітників;

• профілактичними санітарно лікувальними заходами;

• запровадженням санкцій до відповідальних осіб за порушення санітар­
но-гігієнічних вимог.

Складовими частинами законодавства в галузі гігієни праці є закони, постанови, положення, санітарні правила і норми затверджені Міністерством охорони здоров'я України, Міністерством охорони навколишнього природ­ного середовища та ядерної безпеки України, Міністерством праці та соціального захисту, Держстандартом України (наприклад, закони «Про охо-


рону атмосферного повітря», «Про охорону праці», санітарні правила ДСП 173-96 «Охорона атмосферного повітря населених місць», ДСН 3.3.6.042-99 «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень», Державний стан­дарт України ДСТУ 180 14011-97 «Настанови щодо здійснення екологічно­го аудиту» і т. ін.).


Читайте також:

  1. II. Вимоги безпеки праці перед початком роботи
  2. II. Основні закономірності ходу і розгалуження судин великого і малого кіл кровообігу
  3. II. Основні засоби
  4. II. Поняття соціального процесу.
  5. II.3. Основні способи і прийоми досягнення адекватності
  6. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  7. А/. Поняття про судовий процес.
  8. Автоматизація помпових станцій підкачування і перекачування. Охорона праці під час експлуатації систем автоматизації.
  9. Автоматизовані системи управлінні охороною праці, обліку, аналізу та дослідження травматизму
  10. Адаптація працівників.
  11. АДАПТОВАНА ДО РИНКУ СИСТЕМА ФОРМУВАННЯ (НАБОРУ) ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ ПЕРСОНАЛУ. ВІДБІР ТА НАЙМАННЯ НА РОБОТУ ПРАЦІВНИКІВ ФІРМИ
  12. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції




Переглядів: 3234

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Догл. 1.7 | Основні поняття виробничої санітарії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.