Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Життєвий цикл в різних культурах

Процес соціалізації безперервний і триває протягом усього життя людини. Світ, що оточує нас, міняється, вимагаючи відповідних змін і від нас. Людська суть не висікається навіки з граніту, вона не може в дитинстві остаточно сформуватися так, щоб більше вже не мінятися. Життя - це адаптація, процес безперервного оновлення і зміни. Трирічні діти соціалізовані у рамках дитячого садка, студенти - у рамках обраної ними професії, нові працівники - у рамках своєї установи або підприємства, чоловік і дружина - у рамках створеної ними молодої сім'ї, новонавернені - у рамках своєї релігійної секти, а літні люди - у рамках будинку для престарілих. Так або інакше усі суспільства мають справу з життєвим циклом, що починається із зачаття, триває аж до стадії старіння і завершується смертю. По найбагатшій канві органічного віку суспільства тчуть химерні соціальні візерунки: в одній культурі дівчинка 14 років може бути ученицею середньої школи, а в іншій - матір'ю двох дітей; 45-річний чоловік може знаходитися в розквіті ділової кар'єри, ще тільки просуватися вгору по політичних сходах або вже завершити кар'єру, якщо він професійний футболіст, а в якомусь іншому суспільстві людина цього віку зазвичай вже відходжує у світ інший і почитається молодшими родичами як предок. У усіх культурах прийнято ділити біологічний час на відповідні соціальні одиниці. Якщо народження, статеве дозрівання, зрілість, старіння і смерть є загальновизнаними біологічними фактами, то саме суспільство надає кожному з них цілком певне соціальне значення.

Деякі народи включають у свій життєвий цикл майбутніх дітей і небіжчиків. Австралійські аборигени вважають дітей, що не народилися, духами своїх померлих предків. Вони вірять, що душі предків вселяються в утробу молодих жінок і дістають можливість повторно з'явитися на світ в тілі немовлят (Мердок, 1934). Так само індуси вважають, що в образі майбутніх дітей у світ приходять душі тих людей або тварин, які вже жили на землі у своїх колишніх втіленнях, померлі теж вважаються такими, що продовжують існувати членами співтовариства.

Антрополог Ральф Линтон (1936) повідомляв про те, що коли вождь Танала Мадагаскарський помер, його родичі оголосили, що він просто втрачає одні права і обов'язки і придбаває інші:

"Клан Танала ділиться на дві частини: що живуть і померлі, причому і ті і інші представляються усім членам клану однаково реально існуючими. Незважаючи на досить боязкі спроби живих пояснити мертвим, що вони - мертві, і відрадити їх від спроб повернутися, вони залишаються невід'ємною частиною клану. Їх належить інформувати про усі найважливіші події, запрошувати на усі церемонії і поминати за кожною трапезою. У відповідь на усі ці знаки пошани померлі дозволяють живим просити у них ради, виявляють активну і доброзичливу цікавість до справ співтовариства і виконують роль наставників по відношенню до своїх живих родичів".

Отже, кожне суспільство забезпечує процес розвитку індивідуума згідно з власними традиціями, визначаючи ті етапи розвитку, які воно визнає значущими.

Пристрій сучасних суспільств формально зумовлює підготовку членів суспільства до виконання нових ролей. Школи і вищі учбові заклади покликані передавати таким, що вчиться різні знання і навички, лікарні для психічнохворих - учити пацієнтів прийнятнішим моделям пристосування до життя, в'язниці - "повторно соціалізувати" ув'язнених за допомогою програм перевиховання, а конференції і семінари - знайомити службовців фірми з принципами її функціонування.

Ролева соціалізація зазвичай припускає проходження трьох фаз. Перша фаза, коли люди думають про моделі поведінки, пов'язані з новою для них роллю, експериментують з ними і приміряють їх до себе. Цю фазу соціологи називають антиципативной соціалізацією. Діти природним чином знайомляться з такими дорослими ролями, як подружжя і батьки, коли грають "в сім'ю". Школи і університети, аспірантура, випробувальний термін і реабілітаційні програми є формальнішими інституціональними структурами, покликаними служити для підготовки членів суспільства до нових соціальних ролей. Друга фаза, коли після придбання індивідами свого нового статусу вони виявляють, що повинні постійно модифікувати, адаптувати і "переписувати" свої ролі з метою пристосування до обставин, що змінюються. Приміром, коли молода пара одружується, новоспеченому подружжю належить виробити нові міжособові навички, оскільки коли вони були дітьми, велика частина подружніх ролей була від них прихована. Третя фаза - з течією життя індивіди не лише переймають на себе усі нові і нові ролі, вони повинні також звільнятися від багатьох ролей. Такі ритуали, як процедура випускних іспитів, церемонія одруження, банкет з приводу виходу на пенсію, похорони, є соціально відлагодженими механізмами, покликаними полегшити людям сприйняття факту тимчасовості деяких ролей.


Читайте також:

  1. Адаптаційні зміни суглобово-зв'язкового апарату спортсменів різних спеціалізацій.
  2. Але різних за значенням
  3. Але різних за значенням.
  4. Арифметичні операції в різних системах числення
  5. Банківська система в ринковій економіці є звичайно дворівневою і включає центральний банк (емісійний) і комерційні (депозитні) банки різних видів.
  6. В однакових об'ємах різних газів за однакових умов (температура і тиск) міститься однакова кількість молекул.
  7. В умовах різних облікових систем
  8. Вибори, їх класифікація та особливості при різних політичних режимах.
  9. Вибори, їх класифікація та особливості при різних політичних режимах.
  10. Види планів щодо різних критеріїв
  11. ВИДИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ В РІЗНИХ ТИПАХ ДОСЛІДЖЕННЯ
  12. ВИДИ ТКАНИН. РЕГЕНЕРАТИВНІ ВЛАСТИВОСТІ РІЗНИХ ТКАНИН




Переглядів: 337

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Дитинство

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.