Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Соціальні чинники змін

Соціальні зміни ставлять людей перед новими ситуаціями і спонукають їх виробляти нові форми діяльності. Зміни в поведінці людей, а також в культурі і структурі нашого суспільства викликають взаємодію безлічі чинників. Соціологи виділяють ряд особливо важливих чинників, дія яких розрізняється залежно від ситуації, часу і місця.

Фізичне середовище. Люди живуть в певному місці існування. Для того, щоб вижити, їм необхідно вступити у взаємодію з довкіллям. До головних адаптивних механізмів, наявних у розпорядженні населення, відносяться соціальна організація і технологія. Проте соціальна організація і технологія, що допомагають людям пристосовуватися до одного довкілля, не обов'язково підійдуть для адаптації до якоїсь інший. Суспільства мисливців і збирачів, городницькі, аграрні і індустріальні розрізняються за типом адаптації. Якщо довкілля з якоїсь причини змінюється, її мешканці, що виробили певний тип адаптації до неї, повинні відреагувати на ці зміни відповідними інституціональними змінами, новими формами соціальної організації, новими технічними винаходами. Посуха, повені, епідемії, землетруси і інші стихійні сили змушують людей вносити зміни у свої життєві стилі. Крім того, людина також чинить значну дію на своє фізичне середовище. Поховання шкідливих відходів, кислотні дощі, забруднення води і повітря, виснаження водних ресурсів, ерозія верхнього родючого шару грунту і "настання" пустель - усе це результат збитку, нанесеного людьми екосистемі. Отже, людина пов'язана з довкіллям ланцюгом складних взаємних змін.

Населення. Зміни в чисельності, структурі і розподілі народонаселення також позначаються на культурі і соціальній структурі суспільства. Наприклад, покоління "беби-бума" зробило істотний вплив на музичні смаки і політичний клімат західних суспільств. "Старіння" суспільства, також створює серйозні проблеми з робітниками місцями, оскільки зросло число працівників середнього віку, що домагаються просування по службових сходах. Усе більше число людей чекає свого шансу для просування по службі, але вакансій з'являється менше, ніж кандидатів, які бажають їх зайняти.

Конфлікти із-за ресурсів і цінностей. Як неодноразово відзначалося вище, конфлікт - це форма взаємодії людей в боротьбі за ресурси або цінності. Інтереси індивідів і груп суперечать один одному; їх цілі несумісні. Недивно, що конфлікт стає джерелом соціальних змін. Для досягнення своїх цілей в ході такої боротьби члени групи повинні мобілізувати свої ресурси і можливості. Наприклад, під час війни громадяни бувають вимушені відмовитися від звичного способу життя, терпіти незручності воєнного стану. Звичайно, конфлікт також часто припускає переговори, досягнення компромісу або уміння пристосовуватися, що призводить до виникнення нових інституціональних структур. Проте історія показує, що результатом такої взаємодії рідко буває повне досягнення цілей сторін, що беруть участь в боротьбі. Найчастіше кінцевий результат виражається в освіті якісно нової цілісної структури. Старий соціальний порядок постійно підточується і поступається місцем новому.

Підтримувальні цінності і норми. Цінності і норми, прийняті в суспільстві, діють як свого роду "цензори", що дозволяють або забороняють якісь нововведення. Вони також можуть діяти як "стимулятори". Цікаво порівняти нашу готовність до прийняття технічних нововведенні з нашим опором змінам в економічній теорії, релігії або моделях сім'ї. Це культурне протиріччя знаходить віддзеркалення в нашому застосуванні поняття "винахідник". Для нас винахідник - це той, хто створює нові матеріальні речі, а того, хто є автором нематеріальних ідей, ми часто називаємо "революціонером" або "радикалом" - словами, сенс яких має негативний відтінок.

Інновації. Відкриття примножує знання, додаючи нові до вже існуючих. Теорія відносності А. Ейнштейна і генетична теорія Г. Менделя - це відкриття. В протилежність цьому винахід є новою комбінацією старих елементів. Наприклад, автомобіль, що використовує як паливо зріджений газ, - це шість відомих елементів в новому поєднанні: двигун, що працює на зрідженому газі, балон для зрідженого газу, коробка передач, проміжне зчеплення, провідний вал і кузов.

Інновації - як відкриття, так і винаходи - не одиничні акти, а кумулятивна послідовність передаваних з покоління в покоління нарощуваних знань плюс ряд нових елементів. Отже, чим більше кількість культурних елементів, на яких можуть базуватися інновації, тим вище частота відкриттів і винаходів. Наприклад, винахід скла дав поштовх до створення лінз, прикрас для суконь, келихів, шибок, лабораторних трубок, рентгенівських трубок, електричних ламп, ламп для радио- і телевізійних приймачів, дзеркал і безлічі інших виробів. Лінзи у свою чергу сприяли появі окулярів, збільшувальних стекол, телескопів, фотокамер, ліхтариків і так далі. У основі такого типу розвитку лежить експоненціальний принцип - у міру розширення культурної бази можливості нових винаходів мають тенденцію до експоненціального зростання.

Дифузія - це процес, в ході якого культурні характеристики поширюються від однієї соціальної системи до іншої. Кожна культура містить мінімальне число унікальних особливостей і патернів, які властиві тільки їй. Наприклад, слов'янська азбука (кирилиця) складена на основі грецького алфавіту, який, у свою чергу, виник під впливом фінікійського. Росіяни отримали християнську віру від греків Візантійської імперії, а вони - від іудейських сект початку нової ери, що повірили в Ісуса Христа як месію. Ми з гордістю міркуємо про те, що узяли від нас інші народи, але часто забуваємо, що ми самі отримали від них. В першу чергу це стосується США - країни без багатовікових традицій. Як ілюстрація приведемо сатиричний опис життя "стовідсоткового американця", що вийшов з-під пера антрополога Ральфа Линтона, :

"Світанок застає переконаного патріота, одягненого в піжаму, - одіяння, що прийшло зі Східної Індії, - і що лежить на ліжку, виготовленому за зразком, що веде своє походження з Персії або Малої Азії. Він по вуха занурений в матеріали неамериканського походження : бавовна, уперше вироблена в Індії; льон, що прийшов з Близького Сходу; шерсть з Малої Азії; шовк, можливості використання якого були уперше відкриті китайцями..

Якщо наш патріот досить старомодний і дотримується традицій так званого американського сніданку, то на його столі будуть сусідами кава і апельсин, що потрапив в Америку з Середземномор'я. Потім він з'їсть тарілку каші, виготовленої із зерна, що вирощується на Близькому Сході.. А як доповнення до сніданку він може з'їсти яйце, знесене птахом, якого розводять в Південно-східній Азії, або ж шматочок м'яса тварин, що вирощуються в тому ж регіоні.".(Vander Zanden James W. Sociology. P. 357.)

В цілому можна сказати, що в безперервному процесі соціальних змін задіяна безліч соціальних чинників.


Читайте також:

  1. Багатомірність і сутність культури виявляється в її основних функціях: соціальній (гуманістичній), пізнавальній, аксиологічній, семіотичній, нормативній.
  2. Біосоціальні риси людини
  3. Біохімічні чинники виникнення втоми при виконанні короткочасних вправ максимальної і субмаксимальної потужності
  4. Видатки та заощадження як функції доходу. Автономні величини та їх чинники. Крива планових видатків.
  5. Види виробничої потужності, чинники, що її визначають, послідовність розрахунків
  6. Визначте соціальні перетворення в процесі радянізації українського суспільства.
  7. Виробництво. Головні чинники зростання ефективності виробництва.
  8. Виробниче середовище: сутність і основні чинники.
  9. Висуває принципово нові соціальні ідеї.
  10. Відповідальність Фонду соціального страхування від нещасних випадків, страхувальників, застрахованих, а також осіб, які надають соціальні послуги, за невиконання своїх обов'язків
  11. Відрахування в соціальні фонди.
  12. Відрізняють запропоновані (предписанные) і набуті соціальні статуси.




Переглядів: 670

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глава 11. СОЦІАЛЬНІ ЗМІНИ | Підходи до вивчення соціальних змін. Концепції соціального прогресу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.