Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Термінологія валютних обчислень

Валюта або девізи ─ це грошові знаки іноземних держав, що використовуються в економічних відносинах на території інших країн.

Всі валюти поділяються на конвертовані, частково конвертовані і неконвертовані.

Конвертованими є валюти країн, які вільно обмінюються на валюти інших країн і вільно вивозяться і ввозяться через кордон.

Часткова конвертованість валюти означає, що національна грошова одиниця обмінюється на іноземну валюту з певними обмеженнями. Обмеження може бути таким: для одних осіб обмін валюти дозволений, а для інших не дозволений, або, для одних видів операцій обмін дозволений, а для інших ─ ні. Якщо конвертація національної валюти дозволена тільки для нерезидентів, то вона називається зовнішньою, а якщо для резидентів ─ внутрішньою. Якщо конвертація поширюється тільки на платежі за поточними операціями, то вона називається поточною, а якщо тільки на платежі за рухом капіталу ─ капітальною[4, стор. 272].

Неконвертованими є валюти, які неможливо вільно обміняти на грошові знаки своєї країни, їх ввіз та вивіз жорстко обмежується.

Валюти країн з найвищими економічними потенціалами, які користуються довірою на світовому ринку та які використовуються як міжнародний платіжний засіб та накопичуються в резервах міжнародної ліквідності країн, називаються резервними валютами. Це долар США, Євро, японська ієна, англійський фунт стерлінгів. Використання вільно конвертованої валюти як резервної надає їй чимало переваг. Насамперед це виявляється у зростанні на неї попиту на світовому ринку, що має можливість уряду відповідної країни розширювати емісію своєї валюти, збільшуючи сеньйораж як джерело фінансування національної економіки, підвищуючи її конкурентоспроможність на світовому ринку; максимально знижуються обмеження на здійснення валютних операцій та на ввіз і вивіз валюти через кордон [4, стор. 272-273]. Термін сеньйораж походить від англ. seigniorage, дослівно ─ право сеньйора, а у фінансовому визначенні ─ емісійний прибуток, податок на право чеканки монет. Отже, що стосується емісії резервної валюти, сеньйораж ─ прибуток казначейства будь-якої країни, який визначається різницею номінальної вартості грошей (монет) і вартістю їх фізичного виробництва.

Відносини, які виникають з використанням валюти при обслуговуванні зовнішньоекономічних зв’язків, придбавають специфічної форми валютних відносин. Валютні відносини ─ це сукупність економічних відносин, які виникають у процесі взаємного обміну результатами діяльності національних господарств різних країн і обслуговуються валютою.

Для зручності спілкування у сфері валютних відносин використовуються міжнародні стандарти і правила, які пов’язані з міжнародними платежами. Для позначення валют використовуються ISO–коди (ISO ─ міжнародна організація по стандартизації). Код окремої валюти складається з трьох букв: перші дві букви означають країну, третя ─ валюту. Наведемо коди і назви валют деяких країн:

─ Аргентина ─ ARS ─ аргентинське песо;

─ Австралія ─ AUD ─ австралійський долар;

─ Азербайджан ─ AZN ─ азербайджанський манат;

─ Білорусь ─ BYR ─ білоруський рубль;

─ Вірменія ─ AMD ─ вірменський драм;

─ Грузія ─ GEL ─ ларі;

─ Єгипет ─ EGP─ єгипетський фунт;

─ країни Європейського Союзу, а саме: Австрія, Андорра, Бельгія, Болгарія, Ватикан, Голландія (Нідерланди), Греція, Данія, Естонія, Ірландія, Ісландські острови, Іспанія, Італія, Кіпр, Литва, Латвія, Люксембург, Мальта, Монако, Німеччина, Польща, Португалія, Румунія, Сан Марино, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Французькі південні території, Чехія, Швеція ─ EUR ─ євро.

─ Індія ─ INR ─ індійська рупія;

─ Ізраїль ─ ILS ─ новий ізраїльський шекель;

─ Канада ─ CAD ─ канадський долар;

─ Молдова ─ MDL ─ лей;

─ Нова Зеландія ─ NZD ─ новозеландський долар;

─ Об’єднане Королівство ─ GBP ─ фунт стерлінгів;

─ Російська Федерація ─ RUB ─ російський рубль;

─ США ─ USD ─ американський долар;

─ Туреччина ─ TRY ─ турецька ліра;

─ Україна ─ UAN ─ гривня;

─ Японія ─ JPY ─ ієна.

Також, існують позначки для коштовних металів:

─ золото ─ XAU;

─ паладій ─ XPD;

─ платина ─ XPT;

─ срібло ─ XAG.

Валюта (девіз) продається і купується, як будь-який інший товар, на підставі попиту та пропозиції. Ціна іноземної валюти, яку отримано в результаті торгів, виражається у валютному курсі.

Валютний курс ─ це ціна грошової одиниці однієї країни виражена в грошових одиницях іншої країни. Встановлення курсу валюти має назву ─ котировка або котирування і відбувається в результаті торгів валютою між комерційними банками з участю або без участі центрального банку або встановлюється державними органами.

Розрізняють прямеінепряме котирування валюти.

При прямому котируванні курс валюти показує, скільки одиниць національної валюти треба заплатити за одну або за 100 одиниць іноземної валюти.

При непрямому котируванні курс купівлі валюти, яка котирується, більше курсу її продажу.

При непрямому встановленні курсу валюти він означає ─ скільки одиниць іноземної валюти можна одержати за одну або 100 одиниць національної валюти.

Найбільш простий спосіб розібратися в котируваннях валютного курсу ─ це визначити «основу» квоти і «валюту» квоти.

Основа квоти ─ це валюта, по відношенню до якої проводяться валютні розрахунки. Основою квоти з середини 50-х років ХХ сторіччя зазвичай є долар США.

Якщо зустрічається позначення ─ USD/UAN, тобто, долар США / гривня ─ 7,93, то це означає, що 7,93 гривні можуть бути обмінені на 1 долар США (це пряме встановлення курсу валюти ─ пряме котирування).

Однак існують винятки з цього стандартного методу котирування. Таким винятком є англійський фунт. Стандартний метод котирування фунта відносно американського долара, наприклад, GBP/USD (фунт / долар США) ─ 1,5273. Так як в цьому випадку фунт є основою квоти, то долар США виступає як валюта квоти, тобто за 1 фунт можна купити 1,5273 доларів США (це непряме встановлення курсу валюти). Мовою банкірів подібне котирування (англійський фунт / долар США) називається «телеграфом». Ця традиція сходить до днів, коли найбільш швидким способом зв’язку був телеграф, а провідною валютою у світі був англійський фунт стерлінгів.

Крім англійського фунта за «телеграфним» способом котирується грошова одиниця Європейського Союзу ─ євро. Наприклад, Євро / USD, або ─ євро / долар США, а іноді €/$ ─ 1,4591. Євро є основою квоти, отже, 1,4591 доларів США можуть бути обмінені на один євро. Якщо ви хочете купити 1 млн євро, то це буде коштувати 1459100 доларів США. Також за «телеграфним» способом котируються долари Австралії та Нової Зеландії.

При розрахунку валютних курсів використовується чотири десятинних розряди, або долі одиниці валюти. Ці останні цифри називаються пунктами.

При котируванні валют наводяться курси, за якими банки даної країни купують іноземну валюту ─ курс купівлі (офіційна назва англійською ─ bid rate, скорочено ─ BR), та курс, за яким ці банки продають іноземну валюту ─ курс продажу (офіційна назва англійською ─ ask rate, скорочено ─ AR). В той же час в Англії ці курси називають курс «bid» та курс «offer».

Ціни продажу і купівлі валюти відрізняються за величиною. У різних засобах інформації, що публікують котирування валют, можна знайти величину касових курсів, тобто курси попиту і пропозиції.

Попит на валюту ─ це курс, за яким банк купує основу квоти (bid). Наприклад, американський долар / євро: 0,6897 ─ 0,6903, тобто банк купує долари США за євро за курсом 0,6897, а продає за курсом 0,6903.

Пропозиція валюти ─ це курс, за яким банк продає основу квоти (offer). Наприклад, долар США / ієна: 103,73 ─ 103,83, тобто банк продає американські долари за ієни за курсом 103,83. Або фунт стерлінгів / долар США: 1,5273 ─ 1,5283, тобто банк продає «телеграф» за курсом 1,5283.

Загальне правило для квоти надано співвідношенням ─ основа / валюта. У випадку коли:

а) банк купує основу квоти, то зліва ─ курс попиту, тобто ─ ціна купівлі;

б) банк продає основу квоти, то справа ─ курс пропозиції, тобто ─ ціна продажу.

Банківська квота має назву ─ подвійний курс. Величина, на яку курс «bid» відрізняється від курсу «offer», має назву ─ спред. В Англії термін спред має такий запис ─ Bid-offer spread, в США ─ Bid-ask spread. Отже, різниця між курсом попиту і курсом пропозиції носить назву спред. Розмір спреду змінюється в залежності від умов ринку, від котирування валют і розмірів угоди. Банківська різниця може розглядатися як плата за послуги. За рахунок відмінності в курсах попиту і пропозиції банк має можливість покрити витрати по здійсненню операцій, врахувати можливий ризик, пов’язаний з валютними операціями, і отримати свою частку прибутку. Зазвичай, найменша різниця дорівнює п’яти десятитисячним (наприклад, 1,3225 ─ 1,3230) і забезпечує найменший кредитний ризик при угодах до 10 мільйонів при купівлі доларів США за ієни, євро і англійські фунти («телеграф»).

Угоди на дуже велику або, навпаки, маленьку суму будуть впливати в сторону збільшення спреду. Викликано це тим, що угоди на велику суму втягують банк, по-перше, в більший ризик, а, по-друге, в цей же час для банку буде важче покривати витрати по операціях із залученням незначних сум. Для валют, що не мають широкого використання, спред завжди збільшений.

У міжнародних торговельних і фінансових операціях широке застосування мають так звані перехресні валютні курси. Їх також називають крос-курсами.

Перехресний курсабокрос-курс(cross-rates) ─ це курс обміну двох валют без участі найбільш поширених валют ─ долара США, євро або японської ієни. Наприклад, курс обміну між китайськім юанем та канадським доларом або курс обміну між англійським фунтом і австралійським доларом здійснюється за використанням крос-курсу.

Перехресні курси можуть бути легко обчислені через курс долара США для будь-якої валюти, оскільки долар США є не тільки основною резервною валютою, але і валютою операції в більшості валютних операцій. У випадках використання крос-курсу застосовується правило: ліворуч ─ основа квоти, праворуч ─ валюта квоти, тобто, основа валюти / квота валюти.

 


Читайте також:

  1. Аналіз динаміки та структури валютних операцій
  2. Бухгалтерській облік валютних операцій банку з використанням платіжних карток
  3. Валютна система - це державно-правова форма організації валютних відносин. Слід розрізняти національну, міжнародну (регіональну) та світову валютні системи (ВС).
  4. Валютний курс. Режими встановлення валютних курсів
  5. Валютний ринок, основи його функціонування. Основні види валютних операцій
  6. Валютні курси, платіжний баланс і міжнародна система валютних курсів.
  7. Види валютних курсів
  8. ВИДИ ВАЛЮТНИХ ОПЕРАЦІЙ.
  9. Види валютних систем та їх елементи
  10. Використовувана термінологія
  11. Відкриття та ведення валютних рахунків
  12. Вплив валютних проблем на фінансову безпеку країни




Переглядів: 524

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Види операцій з іноземною валютою

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.