Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Безпека фондового ринку: суть, критерії та індикатори оцінки

 

Згідно Методики розрахунку рівня економічної безпеки України безпека фондового ринку – це оптимальний обсяг капіталізації ринку (з огляду на представлені на ньому цінні папери, їх структуру та рівень ліквідності), здатний забезпечити стійкий фінансовий стан емітентів, власників, покупців, організаторів торгівлі, торгівців, інститутів спільного інвестування, посередників (брокерів), консультантів, реєстраторів, депозитаріїв, зберігачів та держави в цілому.

Основні критерії та індикатори оцінки рівня безпеки фондового ринку:

1. Обсяг (капіталізація) фондового ринку (іншими словами торговий оборот фондового ринку). За 2000-2006 рр. торговий оборот фондового ринку України збільшився з 39,2 млрд. грн. до 492,8 млрд. грн. (у перерахунку на дол. США – 98 млрд. дол.. США).

Для порівняння, наприклад, обсяг лише ринку корпоративних цінних паперів США оцінюється експертами в 9 трлн. дол. США. Питома вага акцій компаній США на світовому фінансовому ринку складає приблизно – 45%; близько 20% – Японії; 10 – Великобританії; 3,6 – Франції; 3,5 – Німеччини; 2,5 – Канади; а решта 15% – інших країн світу. Близько 70% повнолітніх працюючих громадян США регулярно спрямовують свої пенсійні накопичення не на банківські рахунки, а в інвестиційні фонди , які розміщують ці кошти в акціях та інших цінних паперах. Євросоюз є другим за величиною фондовим ринком світу з обсягом приблизно 5 трлн дол.. США.

2. Відношення торгового обороту фондового ринку до ВВП (рівень капіталізації), який характеризує роль і місце фінансового ринку в економічній системі держави.По відношенню до вітчизняного фондового ринку даний показник за 2000-2006 рр. підвищився з 23 до 91,6% (майже в 4 рази).3. Темпи розвитку.За цим критерієм фондовий ринок України розвивається дуже динамічно. Так, якщо фондовий ринок США в середньому кожного року зростає на 10 – 15%, то в Україні обсяг капіталізації за останні шість років зріс у 12,6 рази (щороку збільшуючись приблизно у 2 рази). Серед основних причин такого динамічного розвитку можна назвати:- вплив факторів екзогенного характеру, що сприяли надходженню іноземних інвестицій – як прямих, так і портфельних. Мова іде про надлишок ліквідності на світовому ринку капіталу через низьку облікову ставку центральних банків провідних країн світу, сприятливу економічну кон’юнктуру на зарубіжних ринках і підвищення експортоспроможності вітчизняних підприємств;- перманентне зростання індексу ПФТС (у червні 2007 року вперше перетнув позначку 1000 пунктів). Таке зростання свідчить, що ринок ПФТС, а з ним і весь організований ринок перманентно досягають максимуму „у висоту”, тоді як „ширина” (кількість компаній, з акціями яких укладались угоди) залишається все ще незначною.

4. Обсяг біржової і позабіржової торгівлі.Для України саме цей критерій в найбільшій мірі є показовим з огляду на те, що оцінка капіталізації фондового ринку має проводитися на основі оцінки місткості виключно організованого ринку. Натомість в Україні значна частина операцій з цінними паперами проводиться за межами організованого ринку. Так якщо за 2000-2006 рр. торговий оборот фондового ринку України збільшився з 39,2 млрд. грн. до 492,8 млрд. грн., то в той самий час торговельний оборот організованого ринку цінних паперів зріс лише з 2,8 млрд. до 29,5 млрд грн. При підвищенні рівня капіталізації фондового ринку з 23 до 91,6%, рівень капіталізації організованого фондового ринку зріс лише з 1,6 до 5,4%. Саме цей показник є найнижчим у світі.

Більше того, частка організованого ринку в загальному обсязі угод на фондовому ринку знизилася з 7,1% до 6%, а частка організованого ринку акцій у відповідному сегменті фондового ринку зменшилася з 18,5% до 3,1%. Такі тенденції є найбільш тривожними з огляду на те, що:

- організований ринок виконує незначну роль на фондовому ринку України, а стан його розвитку є унікальним у практиці фондових ринків переважної більшості країн світу, в т.ч. – постсоціалістичних держав (наприклад, торговий оборот двох російських фондових бірж ММВБ і РТС у 2004 році становив 32,2% ВВП Росії, а у 2006 році – зріз до 89,6%);

- у ринковому середовищі капіталізація фондового ринку співвідноситься з вартістю акцій, оскільки саме ці цінні папери є наймобільніші і найчутливіші до кон’юнктурних змін. Незначна частка організованого ринку акцій у відповідному сегменті фондового ринку (3,1%) ставить під сумнів наявність в Україні систем ціноутворення, здатних визначати справедливу ціну фінансових ресурсів і капіталу.

З огляду на вищезазначене, можна виділити основні диспропорції вітчизняного фондового ринку, що створюють загрози фінансовій безпеці держави, а відтак потребують невідкладного „корегування”:

1. Істотне переважання неорганізованого фондового ринку над організованим В Україні, на відміну від світової практики, неорганізований сегмент фондового ринку за обсягами торгового обороту багаторазово перевищує організований, консервуючи такі його негативні для інвесторів тенденції як: непрозорість ціноутворення; інформаційна закритість емітентів, що тягне за собою відсутність належної інформаційної прозорості, перешкоджає оцінці інвестором реальної вартості і потенціалу українських підприємств; повна відсутність зв’язку між основними індикаторами організованого ринку і макроекономічними показниками.

2. Домінування інтересів дотримання корпоративного контролю на ринку акцій та інвестиційна обмеженість його вторинного сегмента і, як результат, істотне переважання зовнішніх інвесторів (частка нерезидентів на вітчизняному вторинному ринку акцій становить 80-85%) над внутрішніми. Особливо небезпечним з огляду на фінансову та економічну безпеку держави є встановлення контролю нерезидентів над окремими групами підприємств і стратегічних галузей через концентрацію пакетів цінних паперів, експлуатацію природних монополій без вкладення капіталу, організацію штучних банкрутств чи поглинань для придбання прав власності на активи акціонерних товариств за мінімальною ціною при фактичному ігноруванні дрібних акціонерів, інституційних інвесторів, корпоративних прав та інтересів держави.

3. Висока питома вага підприємств базових галузей економіки (зокрема ПЕК) у загальній капіталізації та у пулі вітчизняних „голубих фішок”. Оскільки структура емітентів цінних паперів є відображенням структури найбільш мобільної частини всієї економіки, то і у ПФТС домінують акції ПЕК та інших її базових галузей. Інакше кажучи, при надмірній концентрації торгів обмеженим є коло інвестиційно привабливих акцій.

4. Значна концентрація ринку (домінування невеликої групи емітентів) як за обсягами торгівлі, так і за показниками капіталізації. Це зумовлює домінування не портфельних, а великих стратегічних інвесторів та промислово-фінансових груп, яким належить (за даними Світового банку) 60% активів приватизованих підприємств.

5. Недооцінка ринком багатьох компаній-емітентів внаслідок неповного розкриття інформації про результати їх діяльності та інвестиційні наміри.

Таким чином, незважаючи на динамічне зростання упродовж 2005-2007рр., фондовий ринок України недостатньо виконує основні свої функції – зосередження попиту та пропозиції щодо цінних паперів українських емітентів, формування справедливих ринкових цін, залучення фінансових інвестицій у розвиток економіки.

 


Читайте також:

  1. А) загальні критерії
  2. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  3. Адекватним фізичним критерієм оцінки її впливу на організм люди1
  4. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  5. Алгебраїчні критерії стійкості
  6. Алкоголізм і безпека праці.
  7. Амортизаційні відрахування: суть, значення, види
  8. Аналіз відхилень – основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  9. Аналіз відхилень — основний інструмент оцінки діяльності центрів відповідальності
  10. Аналіз методичних підходів до оцінки конкурентоспроможності фірми
  11. Атестація як особливий метод оцінки персоналу
  12. Атестація як система оцінки співробітників.




Переглядів: 2636

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Динаміка розвитку фінансового сектору економіки | Безпека страхового ринку в Україні

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.