У правничій літературі для позначення суддівської спільноти застосовується термін «корпус суддів». Слово «согрus» має латинське походження й об'єднує всіх осіб, які у встановленому законом порядку набули право здійснювати судову владу. Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судову владу реалізовують професійні судді та у визначених законом випадках народні засідателі і присяжні. Професійні судді - це громадяни України, які відповідно до Конституції України призначені чи обрані суддями і займають штатну суддівську посаду в одному із судів, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів».
До професійних суддів належать судді КСУ та судді судів загальної юрисдикції. Можливо також проводити диференціацію між суддями залежно від рівня суду, в якому вони працюють: судді місцевих, апеляційних, вищих спеціалізованих судів, Верховного Суду України та Конституційного Суду України. Але всі професійні судді в Україні мають єдиний статус і різняться лише за повноваженнями та компетенцією.
Формування суддівського корпусу є складним, тривалим процесом, який передбачає декілька етапів: 1) добір кандидатів, 2) спеціальна підготовка 3) складення кваліфікаційного іспиту 4) вибір на підставі конкурсу найбільш кваліфікованого фахівця 5)внесення щодо нього подання про призначення або обрання кандидата на посаду судді до компетентного органу 6)винесення акта про призначення або обрання на посаду судді, припинення повноважень судді.
Правовий статус суддів визначається Конституцією України та законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про Вищу раду юстиції», «Про Конституційний Суд України» та іншими нормативно-правовими актами.
Для здійснення судової влади закон надає суддям необхідні права, обов'язки та повноваження, передбачає певні гарантії їх реалізації. Велика відповідальність судді, якого наділеного правом вирішувати всі правові конфлікти, що виникають у суспільстві, передбачає необхідність установлення певних вимог до кандидатів на цю посаду, особливої процедури добору та зайняття посади судді, а також притягнення до відповідальності та звільнення з цієї посади.