Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Припинення повноважень суддів

Припинення повноважень суддів досить близько межує з припи­ненням статусу судді. Однак ці два явища не є тотожними, хоча у пев­них випадках і збігаються одне з одним. Звільнення судді з посади є юридичним фактом припинення суддівських повноважень. Однак позбавлення судді повноважень не завжди позбавляє його статусу. Тобто статус судді не втрачається, а трансформується навіть після при­пинення суддівських повноважень. Наприклад, коли суддя на законних підставах виходить у відставку та позбавляється права здійснювати правосуддя, за ним зберігаються звання судді, а також певні гарантії статусу судді (правові засади статусу судді, що перебуває у відставці, закріплені в розд. X Закону України «Про судоустрій і статус суддів»), або він за його заявою відряджається для роботи у ВРЮ, ВККС, На­ціональній школі суддів України.

Підстави і порядок припинення повноважень судді встановлені ч. 5 ст. 126 Конституції України, розд. VII Закону України «Про судо­устрій і статус суддів», статтями 31, 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції». Особливості та порядок припинення повноважень суд­ді КСУ передбачено ст. 23 Закону України «Про Конституційний Суд України».

Підстави припинення повноважень суддів

Конституція містить положення, відповідно до якого звільнити суддю з посади може лише відповідний суб'єкт, котрий призначив (об­рав) його на посаду. Закон України «Про судоустрій і статус суддів» уточнює, що подання про звільнення судді з посади вносить компе­тентному органу Вища рада юстиції. Рішення про звільнення судді з посади міститься у відповідному акті Президента чи Верховної Ради України із вказівкою підстав його винесення. Рішення є остаточним і оскарженню не підлягає.

Підстави набуття статусу судді нерозривно пов'язані з підставами припинення повноважень носія судової влади. Утрата або порушення якоїсь вимоги, обов'язкової для набуття статусу судді, призводить до порушення питання про припинення повноважень.

Згідно зі статтями 31, 32 Закону України «Про Вищу раду юстиції» розрізняється звільнення судді з посади на загальних (пп. 1-3, 7-9 ст. 126 Конституції) та особливих підставах (пп. 4—6 ст. 126 Конституції).

Аналіз конституційного положення дозволяє виділити такі групи підстав звільнення судді з посади:

1) настання певної умови, що перешкоджає подальшому перебу­ванню судді на посаді: а) закінчення строку, на який його було обрано чи призначено; б) досягнення суддею шістдесяти п'яти років; в) хво­роба судді, що перешкоджає подальшому виконанню обов'язків судді; г) подання ним заяви про відставку або про звільнення з посади за власним бажанням;

2) у порядку дисциплінарного провадження у випадках: а) порушен­ня суддею вимог щодо несумісності; б) порушення суддею присяги;

3) у зв'язку з установленням певного юридичного факту: а) на­брання законної сили обвинувальним вироком щодо судді; б) припи­нення його громадянства; в) визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим.

Смерть судді імперативно визначено як підставу для автоматич­ного припинення його повноважень. Про наявність підстави для при­пинення повноважень судді голова суду, в якому суддя обіймав посаду, повідомляє ВККС. До повідомлення додаються документи, які свідчать про наявність підстави для припинення повноважень судді.

Слід зазначити, що закінчення строку, на який обрано чи призна­чено суддю, стосується тільки суддів КСУ та суддів, які вперше при­значаються на посаду. Якщо суддю з будь-яких причин не звільнено з посади, він не може виконувати свої повноваження із здійснення правосуддя з наступного дня після закінчення строку, на який його було призначено. Стосовно суддів судів загальної юрисдикції подан­ня про звільнення судді з посади у зв'язку із закінченням строку призначення вноситься Президенту України ВРЮ, в якому зазнача­ється дата, з якої суддя має бути звільнений. Решта суддів обіймає посади безстроково, але відповідно до п. 2 ст. 126 Конституції Укра­їни вони повинні бути звільнені з посади після досягнення шістде­сяти п'яти років.

Звільнення судді з посади внаслідок порушення присяги. У вста­новленому Конституцією переліку підстав звільнення з посади немає такихпідстав, як звільнення судді з посади в порядку дисциплінарного провадження, за професійною невідповідністю чи невідповідністю судді займаній посаді. Суддя може бути звільнений із посади за дисциплі­нарні правопорушення тільки у випадку порушення ним вимог щодо несумісності чи присяги. Водночас порушення суддею вимог несуміс­ності є однією з форм порушення присяги, що випливає із сутності присяги судді. Факти, які свідчать про порушення суддею присяги, мають бути встановлені ВККС або ВРЮ. Звільнення судді з посади на підста­ві порушення ним присяги судді відбувається компетентним органом за поданням ВРЮ після розгляду цього питання на її засіданні відповідно, до Закону України «Про Вищу раду юстиції». На підставі такого подан­ня Президент України видає указ, а Верховна Рада України приймає постанову про звільнення судді з посади.

Набрання законної сили .обвинувальним вироком відносно судді є підставою припинення не тільки суддівських повноважень, але й ста­тусу судді. Суддя звільняється з посади у разі вчинення злочину, в об­винуваченні якого його віддано до суду та у встановленому порядку визнано винним. Суд, який ухвалив обвинувальний вирок щодо судді, негайно повідомляє про це ВККС. Обвинувальний вирок стосовно судді повинен набути законної сили. Також якщо стосовно судді на­бере законної сили обвинувальний вирок суду іншої країни, він під­лягає звільненню з посади за цією підставою. У разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо судді ВККС повідомляє про це ВРЮ, яка вносить подання про звільнення судді з посади. Суддя, щодо якого обвинувальний вирок суду набрав законної сили, не може продовжувати здійснювати свої повноваження і втрачає передбачені законом гарантії незалежності і недоторканності судді, право на гро­шове та інше забезпечення.

Припинення громадянства України є неодмінною та безумовною підставою звільнення судді з посади. Підстави, умови та порядок при­пинення громадянства України визначаються Законом України «Про громадянство України». Суддя з моменту припинення його громадян­ства не може продовжувати здійснювати свої повноваження.

Суддя звільняється з посади у випадку визнання його безвісно від­сутнім або оголошення померлим відповідно до порядку, передбаче­ного цивільно-процесуальним законодавством. Суд, який ухвалив рі­шення про визнання судді безвісно відсутнім або оголосив його по­мерлим, негайно повідомляє про це ВККС. У разі набрання таким рішенням законної сили ВККС повідомляє про це ВРЮ, яка вносить подання про звільнення судді з посади.

Судді можуть припинити свою судову діяльність за власним бажан­ням. Заява про звільнення судді за власним бажанням повинна подаватись до Вищої ради юстиції, яка згідно з ч. 2 ст. 31 Закону України «Про Вищу раду юстиції» вносить подання про звільнення судді з посади до органу, який його призначив або обрав, після попереднього з'ясування дійсного волевиявлення судді, а також, чи не мав місце сторонній вплив на нього або примус. Протягом одного місяця з дня надходження відповідної заяви ВРЮ вносить до органу, який обрав або призначив суддю, подання про звільнення судді з посади. У разі звільнення судді з посади в результаті внесення такого подання ВРЮ Повідомляє про це ВККС. Загальні під­стави звільнення за власним бажанням передбачені ст. 38 Кодексу законів про працю України. Якщо суддя відпрацював на посаді судді не менше 20 років, він має право на вихід у відставку та набуття статусу судді у від­ставці (ст. 131 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).

При досягненні суддею 65-річного віку він звільняється з посади за віком. ВККС не пізніш як за місяць до дня, наступного за днем, коли судді виповнюється шістдесят п'ять, зобов'язана повідомити ВРЮ про наявність підстави для звільнення судді. Остання вносить відповідне подання про звільнення судді. до органу, який обрав або призначив суддю, не пізніш як за п'ятнадцять днів до настання цієї календарної дати. Якщо суддю з будь-яких причин не звільнено з посади, він не може здійснювати свої повноваження зі здійснення правосуддя з на­ступного дня після досягнення шістдесяти п'яти років.

У разі неможливості здійснювати повноваження за станом здоров 'я суддя звільняється з посади за наявності медичного висновку або за рішенням суду про визнання судді обмежено дієздатним або недієздат­ним, яке набрало законної сили. Визнавши, що стан здоров'я не дає змоги судді протягом тривалого часу або постійно здійснювати свої повноваження, ВРЮ вносить подання про звільнення судді до органу, який його обрав або призначив.


Читайте також:

  1. Використання матеріалів ОРД для попередження, припинення і розслідування злочинів, розшуку зло­чинців та осіб, які безвісно зникли
  2. Вимоги що висуваються до кандидатів на посади суддів
  3. Вимоги, що висуваються до суддів
  4. Виникнення та припинення володіння
  5. Виникнення та припинення права застави
  6. Вирішення суперечок між суб'єктами страхування. Умови припинення дії договору.
  7. Відповідальність суддів
  8. Глава 2 Статус суддів
  9. Горіння речовини і способи його припинення.
  10. Громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України
  11. Делегування повноважень підлеглим. Переваги та ризики, пов’язані з передачею повноважень
  12. Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця




Переглядів: 904

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дисциплінарна відповідальність суддів | Процедура припинення повноважень судді

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.