Залежно від положення координатних осей відносно площини аксонометричних проекцій, утворюються різні аксонометричні проекції. Вони поділяються на ізометрію, прямокутну та косокутну диметрію.
Для побудови аксонометричних проекцій розміри зображень відкладають вздовж осей х, у, z. Тому побудову аксонометричної проекції починають з проведення ксонометричнох осей.
Положення осей ізометричної проекції (рис. 38, а): вісь z проводять вертикально, а осі х і у – під кутом 30° до горизонтальної лінії (120° між осями). Для побудови зображення відкладають натуральні розміри предмета.
Осі прямокутної диметричної проекції розміщують, як показано на рис. 38, б: вісь х – горизонтально, вісь z – вертикально, вісь у – під кутом 45° до горизонтальної лінії. Для побудови зображення вздовж осей х і z (і паралельно їм) відкладають натуральні розміри предмета, по осі у (і паралельно їй) – розміри зменшені вдвоє.
Осі косокутної симетричної проекції (рис. 38, в) проводять: z – вертикально, у – під кутом 41°, а х – під кутом 7° до горизонтальної лінії. Розміри предмета вздовж осей відкладають, як в прямокутній диметрії.
а б в
Рисунок 38. Розташування осей в аксонометричних проекціях
На рис. 39, а в ізометрії накреслено квадрат. Щоб побудувати квадрат, що лежить в площині П1, проводять осі О'x' і О'у' та відкладають на осях від точки О' відрізки О'А', О'В', О'С', О'Д', що дорівнюють половині сторони квадрата. Через отримані точки А', В', С', D проводять прямі, паралельні аксонометричним осям. Квадрат в ізометрії зображують у формі ромба. Справа на рис. 39 зображені квадрати, що лежать в площинах П2 та П3.