Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Картографічний метод

 

Дослідження об'єктів і процесів територіального розвитку земле­користування нерозривно пов'язане з широким застосуванням кар­тографічного методу, з розробленням картографічних моделей.

Картографічний метод— це сукупність заходів і засобів для просторової інтерпретації те аналізу розміщення об'єктів і явищ на­вколишнього середовища. Він ґрунтується на спеціальних матема­тичних законах і передбачає використання географічних засобів побудови двовимірного зображення на площині.

Застосування картографічного методу в процесі наукового пі­знання і аналізу зумовлене такими основними властивостями карт: можливістю вибіркового відображення об'єкта моделювання (про­грамного прогнозування); узагальненням його властивостей; метричністю (можливістю вимірювання і математичного порівняння); не­перервністю; наочністю.

Специфіка територіального розвитку землекористування і особ­ливості використання карт при прогнозуванні та землевпорядному проектуванні зумовлюють певні вимоги до картографування:

• зображена в системі карт інформація має бути подана на ви­значені дати;

• масштаби карт і форма подання основних показників розвитку
об'єктів і процесів мають забезпечувати достатню читаність і порів­нянність карт;

• карти повинні нести нову додаткову інформацію;

• карти мають забезпечувати простоту роботи з ними. Цього до­
сягають розробленням ідентичних географічних основ, умовних
картографічних зображень, єдиного підходу до оформлення, розмі­щення на полях карт додаткових карт-врізок, діаграм, графіків,­
текстового матеріалу та ін.;

• детальність картографування об'єктів і явищ має відповідати дійсності, яка прийнята на відповідному рівні програмного прогнозування і управління;

• карти мають бути розроблені за короткий період. Час між за­вершенням збирання даних і виданням карти повинен бути міні­мальним.

Картографічне моделювання з метою прогнозування і управлін­ня здійснюють переважно складанням серії взаємопов'язаних карт, а також розробленням галузевих і комплексних атласів.

Карти для прогнозування і землевпорядного землекористування можна поділити на такі групи:

1. Карти, що розкривають значення і місце об'єкта та процесів у регіоні вищого рангу.

2. Структурні карти, що характеризують: міжгалузеві і внутріш­ньогалузеві пропорції; рівень економічного і соціального розвитку
підрайонів району; структурно-функціональні складові (галузі спеціалізації, цикли виробництв та ін.); структурно-територіальні складові (територіальну організацію виробництва, формування і розвиток локальних територіально-господарських комплексів тощо).

3. Ресурсні карти (земельні та інші ресурси як чинник формування територіально-господарських комплексів і умов життєдіяль­ності людини; населення і трудові ресурси).

4. Карти стану ґрунтового покриву, рослинності, навколишнього природного середовища, що містять інформацію про заходи щодо запобігання їх забрудненню або охорони.

5. Карти природних і соціальних умов, які обмежують розвиток і
функціонування регіонального господарського комплексу (вичерпування ресурсів, забруднення середовища тощо).

6. Карти функціонального зонування території (сучасний стан і перспектива).

7. Карти, що відображують ефективність використання та охоро­ни земель функціонування регіонального господарського комплексу (раціональне використання земельних ресурсів території; раціона­льне використання території).

8. Карти оцінювання земель.

Можливості виявлення за допомогою карт причинно-наслідкових зв'язків у поєднанні з масивом інформації карт, одержання нових тань про об'єкт програмного прогнозування або проектування сприяють створенню картографічного забезпечення територіального управління земельними ресурсами та землекористуванням підпри­ємств.

Отже, під картографічним забезпеченням землевпорядного прогнозування розуміють цілеспрямовану тематичну сукупність карто­графічних моделей, яка дає змогу здійснювати комплексний аналіз для з'ясування причинно-наслідкових зв'язків усіх аспектів прогно­зування і проектування.

Під час картографування використовують натуральні і вартісні показники.

На картах натуральні і вартісні показники подають у кількісних і якісних вимірах. За допомогою кількісних вимірів на картах за­значають фізичні обсяги. Якісні виміри характеризують на картах структуру, економічну ефективність виробництва, стан земельних ресурсів і природного середовища тощо. Отже, опрацювання уніфі­кованих показників при складанні прогнозних карт е завжди акту­альним завданням.

Прогнозне соціально-економічне картографування у першому наближенні можна визначити як графічне оцінювання можливих напрямів і результатів розвитку та розміщення продуктивних сил на території, а також ресурсів і заходів, необхідних для реалізації поставлених завдань.

Особливе значення має картографічне прогнозування форму­вання системи регіонального або територіального землекористу­вання. Карти при цьому використовують як засіб: територіального аналізу в процесі прогнозування; екстраполяції, за якої карта стає засобом просторової екстраполяції; експертизи при складанні оціноч­них і спеціальних карт; моделювання при створенні картографічної моделі для оцінювання територіальної організації використання і охорони земель.

Просторова екстраполяція за допомогою карти означає поширен­ня висновків про частину території на всю територію. Пояснюючи ситуацію, карта в цьому разі допомагає виявити тенденції, відпо­відно до яких висновки поширюються на іншу територію.

Отже, карта відіграє важливу роль на всіх етапах землевпоряд­ного проектування, а картографічний метод е одним із важливих методів вивчення стану та тенденцій у використанні земель на всіх рівнях.

 


Читайте також:

  1. D) методу мозкового штурму.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I Метод Шеннона-Фано
  4. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  5. I. Метод рiвних вiдрiзкiв.
  6. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  7. А. науковий факт, b. гіпотеза, с. метод
  8. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  9. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  10. Агресивний тип дивідендної політики включає метод стабільного приросту дивідендів і метод постійного коефіцієнта виплат.
  11. АгротехнІЧНИЙ метод
  12. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві




Переглядів: 3959

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Метод циклів | Еколого-ландшафтний метод

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.