Отруйні речовини психохімічної дії – це хімічні сполуки, які здатні викликати порушення психіки в людей. Характерним представником є речовина BZ.
Бі-зет (BZ) – біла кристалічна речовина без запаху, у воді не розчиняється, добре розчиняється в хлороформі, дихлоретані. З кислотами утворює солі, які можуть розчинятися у воді. Основний бойовий стан – аерозоль. Застосовується за допомогою авіаційних касет і генераторів аерозолів.
BZ уражає організм при вдиханні зараженого повітря, вживанні зараженої їжі та води. Дія BZ починає проявлятися через 0,5-3 год. Під час дії малих концентрацій (0,1 мг/л) настає сонливість і зниження боєздатності. Під час дії великих концентрацій (110 мг/л) на початковому етапі протягом декількох годин спостерігається прискорене серцебиття, сухість шкіри і сухість у роті, розширення зіниць і зниження боєздатності. Потім, у наступні 8 год, – заціпеніння і загальмованість мови. Далі йде період збудження, який продовжується до 4 діб. Через 2-3 доби після впливу ОР починається поступове повернення до нормального стану.
Перша допомога. На ураженого надіти протигаз, вивести із зараженої атмосфери. Під час виходу на незаражену місцевість зробити часткову санітарну обробку відкритих ділянок тіла за допомогою ІПП, обмундирування витрусити, очі й носоглотку промити чистою водою.
Виявлення BZ в атмосфері проводиться за допомогою індикаторних трубок ИТ-46 (одне коричневе кільце) військовими приладами хімічної розвідки і польовими хімічними лабораторіями.
Захист від BZ – протигаз, техніка і сховища, обладнані фільтровентиляційними пристроями.