Мета контролю запасів – своєчасне розміщення замовлення на поповнення запасів і залучення у господарський оборот надлишково сформованих їх видів.
Найбільший практичний інтерес представляє метод АВС-контролю товарно-матеріальних запасів. Згідно цьому методу запаси поділяються на три категорії в міру важливості окремих їх видів у залежності від питомої ваги у кількості та вартості товарно-матеріальних цінностей.
Категорія А включає обмежену кількість найбільш цінних видів ресурсів, які потребують постійного і ретельного обліку та контролю. Для цих ресурсів є обов’язковим розрахунок оптимального розміру замовлення (70% їх вартості припадає на 20% видів матеріалів).
Категорія В складається з тих видів запасів, які у меншій мірі важливі для підприємства, і які оцінюються і інвентаризуються щомісяця (20% їх вартості припадає на 30% видів матеріалів).
Категорія С включає широкий асортимент малоцінних видів запасів, що закуповуються у великій кількості (10% їх вартості припадає на 50% видів матеріалів).
Графічне зображення АВС-контролю запасів подано на рис. 6.4.
АВС-контроль дозволяє концентрувати увагу і зусилля на тих напрямках, де очікується максимальна віддача.
Співвідношення різних категорій запасів у їх кількості, %