Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Україна на початку ХХ ст.

План.

1. Суспільно-політичний і національний рух в України на початку XX ст.

2. Перша російська революція 1905-1907 рр. і Україна

3. Соціально-політичний та економічний розвиток українських земель напередодні Першої світової війни.

4. Розвиток культури в Україні на початку XX ст.

 

Рекомендована література.

1. Бойко О.Д. Історія України. К., 2001. С. 285-313.

2. Історія України. Курс лекцій. Т.2. К., 1992. С. 5-93.

3. Лановик Б., Матейко Р. Історія України. К., 1999. С. 239-271..

4. Крушинський В., Левенець Ю. Історія України. Події. Факти. Дати. – К., 1992.

Суспільно-політичний і національний рух в України на початку XX ст.

Охарактеризуйте першопричини посилення суспільно-політичного і національного руху: подальший розвиток капіталістичних відносин в промисловості й сільському господарстві, посилення гніту трудящих, економічну кризу 1900 - 1903 рр., піднесення робітничого та селянського рухів на початку XX ст., наступ царизму на права українців. Зверніть увагу на формування земсько - ліберальної опозиції царизму, визначте причини опозиційності земств України владі, укажіть на значну роль у національному русі земських службовців: лікарів, вчителів, агрономів, статистиків тощо; зупиніться на формах їх діяльності. Розкрийте суть "банкетної кампанії і причини її поширення, наведіть значні дати культурного життя України (1903 р. - відкриття в Полтаві пам'ятник” І.Котляревському, 35-річчя діяльності М.Лисенка), святкування яких було перетворено в акції захисту прав українського народу.

Аналізуючи боротьбу проти національного гноблення, зупиніться на кооперативному русі як Н частиш. Покажіть, що цей рух за своєю природою мав спиратися на місцеве самоврядування. Вкажіть, де і коли виникли перші кооперативи, у яких формах вони існували, назвіть організаторів кооперативного руху.

Висвітлюючи питання про створення українських національних партій, зупиніться на історії створення першої з них - Революційної української партії (РУП). Назвіть причини, що привели до виходу з РУП певних угруповань, що перетворились у окремі політичні партії: Українську демократичну партію (УДП), Українську радикальну партію (УРП), Українську соціал-демократичну спілку ("Спілка"). Окремо слід виділити появу самостійницької течії в українському національному русі й створення Народної української партії (НУП). Розкриваючи цілі й завдання партії, скажіть про діяльність її засновника і лідера М.Міхновського, підкресліть його внесок в український національний рух, роль і місце в політичному житті України початку XX ст.

Перша російська революція 1905-1907рр. і Україна

Розкрийте причини революції: невирішеність аграрних проблем селян, соціально-економічних - пролетаріату, політичних питань усього населення Російської імперії. Зазначені події стали поштовхом до революції. Вкажіть, що вони знайшли відгук в Україні: виступи селян, страйки робітників, активізація українських партій, створення органів влади робітників (Рад). Висвітлюючи хід революції, докладніше зупиніться на подіях в армії і на флоті Покажіть, де і коли відбулися найбільші масові повстання солдатів і матросів, скажіть про долю їх керівників. Аналізуючи події революції, акцентуйте увагу на тому, коли набула найбільшого піднесення збройна боротьба проти царизму (грудень 1905 р.), у люк районах (Донбас, Полтавщина), повідомте про її наслідки для повсталих.

Висвітлюючи революційні події в Україні, підкресліть особливості політичної ситуації, які полягали . в розгортанні національного руху. Характеризуючи прояви піднесення національного руху, зупиніться на створенні та діяльності громадських організацій «Просвіти», підкресліть мету і завдання їх діяльності. Зазначте, що в багатьох містах України почали друкуватися українською мовою газети і журнали, в усіх гімназіях ряд предметів викладався українською мовою. Акцентуйте" увагу на тому, що подальшим розвитком українського національного руху стаж) створення в І та II Державних думах Російської імперії двох українських депутатських об’єднань: "Українська фракція" та "Українська думська громада", які дуже гостро поставили "українське” питання : про українську мову і устрій на Україні.

Висвітлюючи визвольний рух у Галичині, слід зазначити, як революційні події в Наддніпрянській Україні позначилися і в цьому регіоні, висвітлити страйкову боротьбу в містах і селах, визначити Я форми, зупинитися .на особливостях боротьби в різних регіонах краю, вказати її наслідки.

Соціально-політичний та економічний розвиток українських земель напередодні Першої світової війни

Розкрийте причини, що визначили соціально-політичний та економічний розвиток українських земель: розпуск 3 червня 1907 р. Держдуми, поразка революції 1905 - 1907 рр., встановлення в Росії політичного режиму, що отримав назву столипінського Подайте політичний портрет П.А Столипіна, розкрийте суть його аграрної полі гики, зазначте мету, яку він переслідував: прискорення розвитку села на шляху капіталістичних відносин, зруйнування общини, запровадження приватною землеволодіння. Зупиніться на заходах, за допомогою яких планувалося це здійснити. При висвітленні аграрної реформи підкресліть, які результати вона мала в Україні. Зазначте, яким чином вона сприяла розвитку промисловості краю: відбувався масовий відтік з села у промисловість дешевої робочої сили, що сприяло зростанню промислового виробництва.

Характеризуючи суспільно-політичну ситуацію в цей час, підкресліть, що вона визначалася посиленням наступу реакції на український національний рух. Зазначте, що українські політичні партії фактично припинили своє існування, і в суспільному житті мав місце розгул російського шовінізму. Підкресліть, що в Україні створюються філіали чорносотенних партій Вкажіть, що у 1910 р уряд видав розпорядження, яким заборонив створювати українцям будь-які товариства.

Аналізуючи далі ситуацію, підкресліть, цю починаючи з 1912 р. в Україні, як і в Російській імперії, відбувається піднесення масового руху проти царизму. Зазначте, які події стали поштовхом до цього, і як вони позначилися на суспільно-політичному житті краю. Підкресліть також, що і західноукраїнське населення не відставало у визвольних змаганнях. Поясніть, цю саме було головним питанням у політичній боротьбі в Галичині. Охарактеризуйте методи боротьби, що застосовувалися населенням краю для досягнення мети , укажіть її наслідки.

Висвітлюючи питання, пов'язані з поширенням переселенського руху в цей час, визначте його причини в Галичині і в Наддніпрянській Україні, вкажіть основні напрямки. Підкресліть, що новим явищем стала політична еміграція, викликана поразкою революції. З ясуйте умови життя та діяльності української діаспори в СІЛА, Канаді, Латинський Америці, дайте характеристику місць компактного проживання українців в Російській імперії: Зелений Клин, Сірий Клин, Малиновий Клин.

Розвиток культури в Україні на початку XX ст.

Характеризуючи культуру, зосередьте свою увагу на освіті. Вкажіть спільні її риси для Галичини та Наддніпрянщини (політика правлячих кіл обох монархій була спрямована на всіляке гальмування прагнення мас до освіти, рівень освіти в українських землях був нижче середнього по країні) і відмінності (у Галичині поряд з поліськими функціонували українські школи, у Північній Буковині існував лише один український навчальний заклад, на Наддніпрянщині навчання велося лише російською мовою, у Закарпатті - угорською). Зазначте, що вища освіта була в такому ж стані. У жодному вузі Російської імперії не читалися лекції українською мовою.

Аналізуючи стан літератури в Україні, підкресліть, цю посилення соціальної боротьби мас впливало на розвиток української літератури. І творчість передових письменників (В.Винниченка, О.Кобилянської, В.Стефаника, В.Васильченка, О.Мартовича та ін.), поетів (О.Олеся, Лесі Українки, М. Вороного) була пройнята демократичними ідеями.

При розгляданні мистецького життя підкресліть, що важливою подією стало заснування в 1907 р. в Києві першого стаціонарного українського театру під керівництвом М.Саксаганського. Зазначте, що особливістю його були низькі ціни на квітки, що дало можливість широким масам населення відвідувати його вистави. Підкреслив, що в ці роки успішно розвивалося українське оперне мистецтво, яскравими представниками якого були засновник української класичної опери М Лисенко, а також композитори К.Стеценко, М.Леонтович, та ін. Зазначте, що в Україні працювала талановита співачка світового рівня С .Крушельницька.

Висвітлюючи питання про розвиток образотворчого мистецтва, охарактеризуйте доробок блискучого живописця й діяча українського національного руху І.Труша.

Укажіть особливості творчості талановитого художника М.Тимошенка. Зазначте внесок художників Ф.Красицького, О.Сластюка, С.Васильківського, М.Самокиша, М.Беркоса, М.Уварова, К.Костанді в українське образотворче мистецтво.

Вкажіть на внесок українських вчених у розвиток науки і техніки: геохімія -В.Вернадський, ботаніка - С.Навашин і В.Мінський, епідеміологія - О.Заболотний і М Гамалія, хімія - І. Горбачевський, літакобудування - І.Сікорський, садівництво - Л.Симиренко, металургія - М Курако, гірнича справа – Л. Лутугін, авіація -С. Курочкін, Л Нестеров, мовознавство - Б.Грінченко, А.Кримський, етнографія -В.Гнатюк. Висвітліть їх досягнення. Охарактеризуйте внесок в історичну науку М.Грушевського, Д.Багалія, О.Єфименко та ін. Зазначте, що з 1907 р. у Києві почало діяти Українське наукове товариство на зразок Наукового товариства ім.Шевченка у Львові.

 


Читайте також:

  1. I. Україна з найдавніших часів до початку XX ст.
  2. Аграрні реформи та розвиток сільського госпо- дарства в 60-х роках XIX ст. — на початку XX ст.
  3. Визначення допустимого часу початку входу в зону зараження (початку роботи) за заданою дозою опромінення
  4. Визначення допустимого часу початку долання зон радіоактивного забруднення (початок виходу із зони) при заданій дозі опромінення
  5. Визначення часу початку руху частини, підрозділу із вихідного району
  6. Визначення швидкості початку псевдозрідження
  7. Визначте місце України в планах імперіалістичних держав напередодні та на початку Першої Світової війни. В чому полягала трагедія українського народу в цій війні?
  8. Визначте, коли і чому Україна опинилася під гнітом литовських і польських феодалів.
  9. Визначте, коли і чому Україна опинилася під гнітом литовських і польських феодалів.
  10. Виникнення інституціоналізму і його розвиток на початку ХХ ст.
  11. Виплати лізингових платежів на початку періоду
  12. Відновлення громадянського суспільства в Україні в кінці 80-х – на початку 90-х років ХХ ст. Розвиток громадянського суспільства в незалежній Україні.




Переглядів: 554

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Українські землі у другій половині ХІХ ст. | Україна в роки першої світової війни.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.