Україна в системі міждержавних відносин на початку 20-х рр. ХХ ст.
Державна економічна політика у 20–30-х рр. ХХ ст. та її наслідки. НЕП – причини та привід до переходу до нової політики; реалізація політики.
Україна і утворення СРСР (етапи процесу, плани організації нового утворення – «договірної федерації» Х. Раковського, «автономізації» Й. Сталіна, «федералізації» В. Леніна).
Політика «коренізації» в Україні. Національні райони в Україні. Націонал-комуністи (М. Скрипник, М. Волобуєв, О. Шумський, М. Хвильовий).
Тоталітаризм в Україні: його сутність та механізм реалізації. Політичні репресії в Україні 30-х рр. ХХ ст. Великий терор.
Форсування індустріалізації та насильницька колективізація. Голодомор 1932–1933 рр.
Становище та національно-визвольний рух в Західній Україні, Закарпатті, Буковині. Виникнення Організації українських націоналістів. Карпатська Україна. Августин Волошин.
Суперечливий характер розвитку культури в 1920–1930-ті рр. «Розстріляне відродження».
Тема 9. Україна в роки Другої світової війни та першому повоєнному десятиріччі
Друга світова війна як апогей кризи західної цивілізації. «Українське питання» напередодні Другої світової війни. Пакт Ріббентропа – Молотова. Входження західноукраїнських земель до складу СРСР. Радянізація Західної України.
Напад Німеччини на СРСР, невдачі Червоної армії в боях на території України в 1941–1942 рр. Місце України у планах нацистів. Встановлення нацистського окупаційного режиму. Голокост. Рух Опору на окупованій території: партизанський і підпільний рухи; націоналістична течія (мельниківці, бандерівці, «Поліська Січ» Тараса Бульби-Боровця). Визволення України. Внесок України в Перемогу над фашизмом. Житомирщина в роки Великої Вітчизняної війни.
Геополітичні наслідки Другої світової війни. УРСР в системі міжнародних відносин. Проблеми відбудови народного господарства: погляд із сьогодення. Голод 1946–1947 рр. Радянізація Західної України. Доля Української греко-католицької церкви. Операція «Вісла». Культурно-ідеологічні процеси в Україні у першому повоєнному десятиріччі («лисенківщина», «жданівщина», боротьба із космополітизмом; справа лікарів тощо).