Тема 6. Україна у складі Російської та Австро-Угорської імперій (кінець XVІІІ – початок ХХ ст.)
Геополітичні зміни у Східній Європі наприкінці ХVІІІ ст. та їх наслідки для українського народу (три поділи Речі Посполитої, наслідки російсько-турецьких воєн 1768–1774 та 1787–1791 рр. тощо).
Економічна політика Росії щодо України (особливості соціально-економічного розвитку підросійської України у першій половині ХІХ ст.; скасування кріпацтва 1861 р., ліберально-демократичні реформи 60–70-х рр. ХІХ ст. та їхні наслідки для України; монополізація та концентрація виробництва на початку ХХ ст. Столипінська аграрна реформа).
Стан українських земель у складі Австро-Угорщини. Особливості соціально-економічного розвитку у ХІХ – на початку ХХ ст. Риси громадсько-політичного життя (національне відродження – діяльність Товариства греко-католицьких священиків, «Руської трійці»; вплив революції 1848–1849 рр. на життя краю; взаємодія течій москвофілів, народовців та радикалів; виникнення перших політичних партій).
Суспільно-політичне життя України: відродження національної свідомості. Національне відродження в Україні у першій половині ХІХ ст. (місце України у планах Наполеона під час Вітчизняної війни 1812 р. та ставлення українців до завойовника; діяльність масонських та декабристських організацій; наслідки польських повстань 1830–1831 та 1863–1864 рр. на розгортання українського руху; діяльність Кирило-мефодіївців). Суспільні течії і рухи другої половини ХІХ ст. (народницький, соціал-демократичний, ліберальний та національний рухи). Наслідки дії Валуєвського циркуляру та Емського указу. Національний рух на початку ХХ ст. (виникнення перших політичних партій; здобутки національного руху під час Першої російської революції 1905–1907 рр; сутність «столипінської реакції»).
Україна в роки Першої світової війни: світовий баланс сил та національні інтереси.
Тема 7. Боротьба за відродження державності України (1917–1920 рр.).
Підвалини Української революції. Історіографія та джерела вивчення Української революції.
Національно-політичні сили Національно-визвольної революції. Українська Центральна Рада. Внутрішня і зовнішня політика гетьмана П. Скоропадського. Україна за часів правління Директорії УНР. Акт злуки 22 січня 1919 р. Боротьба об’єднаних сил УНР і ЗУНР за незалежність у 1919 р. Громадянська війна 1919–1921 рр.: особливості політики радянської влади в Україні у 1919–1920 рр. «Воєнний комунізм». «Білий рух»: А. Денікін, П. Врангель. Отаманщина. Н. Махно. Радянсько-польська війна і Україна. Варшавський і Ризький договори.
Уроки Української національно-демократичної революції.