Мета: визначити якісний та кількісний склад бактерій кореневої зони рослин
Матеріали й устаткування: ґрунтовий моноліт з рослинами розміром 10х10 см, пінцети, ножиці, часове скло, колби на 250 мл, стерильна водопровідна вода, колби та вода для розведень, пісок, стерильні піпетки на 1 мл, піпетки Мора, стерильні шпателі, розрахункова камера Горяєва, мікроскопи, МПА в пробірці
Теоретичні положення
Відомо, що чим ближче ґрунт розташовується до кореневої системи рослин, тим більшу кількість бактерій він має. Але особливо багато бактерій безпосередньо на поверхні коріння. Сукупність цих бактерій називають ризопланою.
В ґрунті, який прилягає до коренів (ризосфера) додатковим джерелом живлення бактерій є відмираючі клітини епідермісу, кореневі волоски, а також продукти екзосмосу рослин (кореневі виділення). В ризосфері розвиваються такі ж самі форми бактерій, що і в ґрунті, який віддалений від коренів. Як правило, на корінні розвиваються неспороносні палички роду Pseudomonas та мікобактерії.
Бактерії кореневої зони рослин є санітарами, очищуючи зону кореня від продуктів метаболізму рослин; мінералізують органічні рештки, переводячи ряд елементів живлення в доступну для рослин форму; продукують ростові речовини, вітаміни.
Деякі бактерії, які розвиваються в кореневій зоні і безпосередньо на корінні, мають денітрифікуючу здатність і при певних умовах можуть викликати великі втрати азоту з ґрунту, що має негативне значення.