Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття про інформаційні системи

Основна ідея реляційної алгебри полягає в тому, що засоби маніпулювання відношеннями, які розглядаються як множини, засновані на традиційних множинних операціях, доповнених деякими специфічними операціями для БД.

Основи реляційної алгебри

Формальною основою реляційної моделі БД є реляційна алгебра,яка заснована на теорії множин і розглядає спеціальні оператори над відношеннями, і реляційне числення, що базується на математичній логіці.

Основних операторів в реляційній алгебрі вісім. Треба відзначити, що реляційна алгебра є достатньо потужною – складні запити до БД можуть бути виражені за допомогою одного виразу. Саме з цієї причини ці механізми включені в реляційну модель даних. Конкретна мова маніпулювання реляційними БД називається реляційно-повним, якщо будь-який запит, що виражається за допомогою одного виразу реляційної алгебри або однієї формули реляційного числення, може бути виражений за допомогою одного оператора цієї мови.

Реляційна алгебра має важливу властивістю – вона замкнута щодо поняття відношення. Це означає, що вирази реляційної алгебри виконуються над відношеннями реляційних БД і результати їх обчислення також є відношеннями. Тому будь-який вираз може бути представлене як відношення, що дозволяє використовувати його в інших виразах реляційної алгебри.

Існує багато підходів до визначення реляційної алгебри, які розрізняються набором операцій і способами їх інтерпретації, але в принципі всі вони більш менш рівносильні. Розглянемо варіант алгебри, який був запропонований Е.Ф. Коддом. У цьому варіанті, як вже зазначено раніше, набір операцій реляційної алгебри складається з восьми основних:

 

· вибірка відношення;

· проекція відношення;

· об'єднання відношень;

· перетин відношень;

· віднімання відношень;

· добуток відношень;

· з’єднання відношень;

· ділення відношень.

 


Ці операції можна пояснити таким чином:

· результатом вибірки відношення по деякій умові є відношення, яке включає тільки ті кортежі первинного відношення, які задовольняють цій умові;

· при здійсненні проекції відношення на заданий набір його атрибутів буде отримано відношення, кортежі якого узяті з відповідних кортежів первинного відношення:

· при виконанні операції об’єднання двох відношень буде отримано відношення, що включає всі кортежі, що входять хоч би в одне з відношень, що беруть участь в операції;

· як результат операції перетину двох відношень отримуємо відношення, що включає всі кортежі, що входять в обидва первинні відношення;

· відношення, що є різницею двох відношень, включає всі кортежі, що входять в перше відношення і одночасно такі, що жоден з них не входить у відношення, що є другим;

· при виконанні прямого добутку двох відношень виходить відношення, кортежі якого є сполученням кортежів першого і другого відношення;

· при з’єднанні двох відношень по деякій умові утворюється результуюче відношення, кортежі якого є сполученням кортежів першого і другого відношень, що задовольняють цій умові;

· операція реляційного ділення має два операнди – бінарне (тобто, таке, що складається з двох атрибутів) і унарне (містить один атрибут) відношення. Результат операції – відношення, що складається з кортежів, що включають значення першого атрибуту кортежів першого відношення, причому таких, що множина значень другого атрибуту співпадає з множиною значень другого відношення.

Крім вищеперелічених, є ряд особливих операцій, характерних для роботи з БД:

· як результат операції перейменування виходить відношення, набір кортежів якого співпадає з тілом первинного відношення, але імена атрибутів змінені;

· операція присвоювання дозволяє зберегти результат обчислення реляційного виразу в існуючому відношенні БД.

Звідси витікає, що якщо результатом реляційної операції є деяке відношення, то є можливість утворювати реляційні вирази, в яких замість первинного відношення (відношення-операнду) буде використовуватись вкладений реляційний вираз. Це відбувається завдяки тому, що операції реляційної алгебри замкнуті відносно поняття відношення.

 

 

Сучасні інформаційні системи, засновані на концепції інтеграції даних, насамперед, характеризуються

· величезними об’ємами даних, що зберігаються;

· складною організацією;

· необхідністю задовольняти різноманітні вимоги численних користувачів тощо.

У загальному випадку, інформаційна системаце система, що реалізує автоматизований збір, обробку і маніпулювання даними і включає технічні засоби обробки даних та відповідне програмне забезпечення. Мета будь-якої інформаційної системи це обробка даних про об’єкти реального світу. Іншими словами, інформаційна системаявляє собою комп’ютерну програму або систему програм, що використовуються для аналізу даних і залежностей між ними з метою отримання різних відомостей. Основною частиною інформаційної системи є база даних. (База даних – це сукупність даних та зв’язків між ними).

 

Інформаційні системи (ІС) поділяться на:

1. документальні;

2. фактографічні.

 

Фактографічні інформаційні системи відповідають на конкретні питання, видаючи відомості про об’єкти в різних комбінаціях. У запитах до фактографічних систем необхідно чітко зазначити , які властивості об’єктів є критерієм відбору з бази даних. На запит, зазвичай, видається список об’єктів із вказаними в ньому властивостями. Оформляти такий запит можна як пункт меню, як послідовність вибору з кількох меню, наприклад, як пошук потрібного файлу через входи до каталогу і підкаталогів. Також може бути вказаний список конкретних питань, які можна задати системі, і користувач або вибирає питання, або вводить його як команду.

Сучасні фактографічні інформаційні системи дають користувачеві можливість формувати і вводити запит у різних формах. Так, у комп’ютерних енциклопедіях можна:

· використовувати атлас з позначеними географічними пунктами і знаходити за цими пунктами статті про відповідні країни або отримувати інші відомості;

· будувати дерево пошуку за розділами науки і техніки для швидкого знаходження матеріалу;

· відбирати матеріал з різними засобами відео, анімації, звуку і зображень;

· виходити в режим автоматичного перегляду всіх рисунків і таблиць із зупинкою за вимогою користувача і переходом до статті, що відповідає зображенню тощо.

Документальні інформаційні системи застосовуються, наприклад, в бібліотеках. У таких системах для кожного документа, що в них зберігається (статті, книги, журнали), використовується набір ключових слів. Користувач формує запит у вигляді набору ключових слів, причому може вказати, що всі слова мають бути в одному документі, або хоча б одне з них, або якогось слова не повинно бути.

Документальні ІС ґрунтуються на мережевих базах даних, оскільки те саме ключове слово міститься в кількох документах, а самі документи мають список кількох слів. Для таких громіздких систем використовується багаторівневий пошук, як в каталозі бібліотеки, коли, наприклад, в розділі «математика» містяться підрозділи з алгебри, геометрії, а потім – окремі розділи цих наукових дисциплін. Такі розділи є систематичному каталозі, де книги впорядковані за тематикою. Водночас алфавітний каталог дозволяє відразу знайти книгу за прізвищем автора. В автоматизованих бібліотеках, які з’єднані за допомогою комп’ютерних мереж, може бути видана відповідь на запит, отриманий від користувача, навіть, з домашнього комп’ютера. Таким чином, не виходячи з дому, можна працювати з фондами головних бібліотек світу.

 

 



Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. II. Поняття соціального процесу.
  5. IV. Розподіл нервової системи
  6. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  7. IV. Філогенез кровоносної системи
  8. POS-системи
  9. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  10. VI. Філогенез нервової системи
  11. А/. Поняття про судовий процес.
  12. Автокореляційна характеристика системи




Переглядів: 1083

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Види зв’язків реляційних баз даних | Проектування бази даних

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.