Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Види спотворень на географічних картах

При переході від поверхні земного еліпсоїда до площини (карти) можуть спотворюватися довжини, площі, кути і форми.

Спотвореннями називаються порушення геометричних властивостей ділянок земної поверхні та розташованих на них об’єктів при їх зображенні на площині.

Спотворення довжин на карті виражається в тому, що масштаб довжин на ній змінюється при переході від однієї точки до іншої, а також при зміні напряму в даній точці. Внаслідок цього співвідношення лінійних розмірів географічних об’єктів передаються із спотвореннями. Масштаб, величина якого відмінна від головного масштабу, називається окремим, поодиноким, частковим масштабом. Судити про наявність на карті спотворень довжин можна шляхом порівняння величин відрізків меридіанів між сусідніми паралелями на глобусі та на карті.

Спотворення площ виражається в тому, що масштаб площ в різних місцях карти різний і порушуються співвідношення площ різних географічних об’єктів. Для виявлення спотворення площ необхідно порівняти площі клітинок картографічної сітки, які обмежені сусідніми паралелями (наприклад, екватором і паралеллю із широтою 10° пн.ш. чи 10° пд.ш. На карті західної та східної півкуль площі цих клітинок однакова.

Спотворення кутів полягає в тому, що кути між напрямами на карті не відповідають горизонтальним відповідним кутам на поверхні земного еліпсоїда (на місцевості). На карті це виражається у відхиленні кута перетину меридіанів із паралелями від прямого. Спотворення кутів зумовлюють спотворення форм географічних об’єктів.

Спотворення форм полягає в тому, що фігури об’єктів на карти не подібні до фігур відповідних об’єктів на поверхні земного еліпсоїда. Наявність спотворень форм встановлюється шляхом співставлення форм клітинок картографічної сітки, обмежених двома сусідніми паралелями).

Всі види спотворень на карті пов’язані між собою. Особливий характер мають зв’язки між спотвореннями площ і спотвореннями кутів. Вони на карті перебувають в протиріччі: зменшення одного веде до збільшення іншого. Немає карти без спостворень, але є карти, на яких один із видів спостворень відсутній.

В межах карти величина певного виду спостворень змінюється. Але на карті є точки чи лінії, де спостворення даного виду відсутні. Такі місця називаються точками чи лініями нульових спостворень. На карті можуть бути одна ТНС чи ЛНС, дві ТНС чи ЛНС даного виду. Лише деякі картографічні проекції дають на карті точки мінімальних спостворень замість ТНС (наприклад, навчальна карта Євразії, де таких точок три). Із відділенням від ЛНС чи ТНС (чи мінімальних спостворень) спотворення зростають, але швидкість росту спостворень різна в різних місцях карти. Якщо на карті є одна ЛНС, її розміщують посередині карти, якщо одна ТНС – її розміщують в центрі карти, якщо дві ЛНС – посередині між центром і краями карти. Чим більша територія зображена на карті, тим більші на ній спотворення.


Читайте також:

 1. Алгоритми шифрування в електронних картах
 2. Види географічних карт. Інші картографічні карти
 3. Вплив Великих географічних відкриттів на економічний розвиток Європи
 4. Вплив Великих географічних відкриттів на економічний розвиток Європи
 5. Вплив географічних та кліматичних умов на соціально-економічний розвиток. Природні ресурси України
 6. Деякі особливості геологічного картування в різних геолого-географічних умовах
 7. Доба Великих географічних відкриттів
 8. Економічні причини та наслідки Великих географічних відкриттів
 9. Епоха великих географічних відкриттів
 10. Зображення рельєфу на картах та планах. Система висот.
 11. Класифікація географічних карт
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Геодезична основа, масштаб і картографічна проекція складають математичну основу карти. | Показники спостворення на карті та способи їх визначення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.