Державне управління освітою в Україні здійснюється відповідно до Закону «Про освіту» від 23 травня 1991 р.
Загальне керівництво освітою здійснюють Президент і Кабінет Міністрів України. Центральними органами управління в цій сфері є Міністерство освіти, інші міністерства і відомства, в підпорядкуванні яких є учбово-виховні заклади (наприклад, МВС, Міністерство оборони, Міністерство транспорту і ін.). Вища атестаційна комісія (ВАК).
До повноважень міністерств і відомств відносяться вироблення і втілення в життя державної політики у сфері освіти, визначення вимог до змісту, рівня і об'єму освіти, здійснення координаційних, науково-методичних, контрольних функцій і державної інспекції, проведення атестації і акредитації учбово-виховних закладів республіканського значення, видача їм ліцензій і сертифікатів, розробка умов прийому в учбові заклади і т.п.
ВАК організовує і проводить атестацію наукових і науково-педагогічних кадрів. З цією метою при вузах створюються спеціалізовані вчені ради із захисту докторських і кандидатських дисертацій.
На місцях державне управління учбово-виховними установами здійснюють і утворювані при них управління і відділи освіти. Окремі функції державного управління в цій сфері держава делегує місцевим Радам народних депутатів, які здійснюють їх як безпосередньо (сільські і селищні Ради), так і через створювані відділи освіти (міські, районні Ради в містах).
На місцеві органи управління покладається фінансування Учбово-виховних закладів, розвиток їх мережі; соціальний захист працівників освіти; облік дітей дошкільного віку, що підлягають навчанню в школах; контроль зазабезпеченням обов'язкової середньої освіти; здійснення опіки і опікування; видача ліцензій і сертифікатів учбово-виховним закладам місцевого значення; формування державного замовлення на підготовку педагогічних працівників і т.п.