Система пожежного захисту - це комплекс методів, заходів та засобів, спрямованих на обмеження розповсюдження та локалізацію пожежі, виявлення пожежі, створення умов для ліквідації пожежі, захист людей і матеріальних цінностей.
Попередження розповсюдження пожежі
Зонування території. Цей захід полягає в тому, що під час розробки генерального плану підприємства виробничі ділянки і відділення, які споріднені за функціональним призначенням і умовами пожежної небезпеки, об'єднуються в окремі комплекси. Розташування комплексів на будівельному майданчику здійснюється зонами. При цьому, .щоб., запобігти пожежі, комплекси з підвищеною небезпекою розташовуються з підвітряного боку. При зонуванні враховуються рельєф місцевості, стан доріг, можливість безперешкодного проїзду пожежного автотранспорту до будь-якої будівлі та ін.
Протипожежні розриви. Для попередження розповсюдження пожежі з однієї будівлі на іншу між ними влаштовуються протипожежні розриви. їх розмір залежить від багатьох факторів: ступеня вогнестійкості будівлі, категорії пожежної небезпеки, наявності і площі світових прорізів, розміру і поверховості будівлі та ін.
Протипожежні перепони. Для попередження розповсюдження пожеж застосовуються також протипожежні перепони: протипожежні стіни, перекриття і двері, водяні завіси і протипожежні зони.
Протипожежні стіни, виконуються з негорючих матеріалів, вони спираються на фундаменти, будуються на всю висоту будівлі і піднімаються на 60 см понад дахом. Двері і технологічні прорізи в протипожежних стінах обладнують дверима, воротами з межею вогнестійкості не менше НІЖ 1,2 год. Загальна площа прорізів не повинна перевищувати 25%.
Протипожежні зони складаються з негорючих матеріалів з межею вогнестійкості 2,5 год. Ці зони поділяють перекриття і стіни на відсіки за всією довжиною чи шириною будівлі. Як правило, протипожежні зони використовують разом з водяними завісами.