Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ОЦІНКА РИНКОВОЇ ВАРТОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА РИЗИК

Проблема оцінювання ринкової вартості майна підприємств стала особливо актуальною в зв'язку з їх приватизацією, пе­редачею в оренду, створенням спільних підприємств тощо. Це також важливо під час підрахунків національного багатства, перебудови податкової системи. У країнах з розвинутою рин­ковою економікою стягуються податки з капіталу (майна) в різноманітних формах. Крім цього, в зв'язку з динамікою наяв­ного майна його необхідно постійно переоцінювати. Вірно оці­нена ринкова вартість підприємства дозволяє здійснити одно­значну оцінку різних варіантів його модернізації, котрі обтяжені певним ризиком і впливають на умови його функціонування в довготривалий період. Якщо ці дії (рішення) збільшують вартість підприємства, то це значить, що вони ефективні і їх треба прийняти або навпаки.

Важливим чинником щодо оцінки ринкової вартості під­приємства є обсяг потоку доходів, які це підприємство при­носить своєму власникові.

Інвестор вчинить раціонально, вкладаючи свої грошові за­соби у ті підприємства, котрі приносять найвищий доход (най­вищу норму доходу). Варто підкреслити, що стаючи співвлас­ником підприємства, інвестор діє за умов невизначеності. Розмір прибутку, що е джерелом доходів, не е визначеним (детер­мінованим), може змінюватися, і ті, хто купує акції під­приємства, діють за умов невизначеності та зумовленого цим ризику.

Якщо допустити, що у прийнятті рішень інвестори керуються лише двома параметрами (сподіваною нормою доходу та сту­пенем ризику), то одночасно можна стверджувати, що вартість підприємства є важливим критерієм вибору за умов неви­значеності та зумовленого цим ризику.

Знаряддям щодо оцінювання різного роду активів (а також підприємств в цілому) може бути формула для обчислення теперішньої вартості потоку майбутніх доходів, котрі власник цих активів (фактичний чи потенційний) сподівається отримати протягом відповідного періоду. Ця формула має вид

(9.29)

де NPV — теперішня номінальна вартість потоку майбутніх доходів; Вt — номінальні грошові доходи у відповідні періоди (роки); r — норма дисконту (з урахуванням ризику і інфляції); Т — кількість періодів (років).

 

Приймаючи рішення про купівлю об'єкта (підприємства) та його пристосування до ведення тієї чи іншої діяльності, під­приємець оцінює майбутні доходи від функціонування об'єкта, загальний (інтегрований, дисконтований) доход і порівнює його зі своїми інтегральними дисконтованими капітальними вкла­деннями.

Розглянемо підхід, що наведений у [46]. Процес отримання доходу від функціонування об'єкта характеризується інтенсив­ністю (швидкістю) доходу а(t). При цьому доход, одержуваний за досить малий інтервал часу (t, t + dt),становить а(t)dt. Будемо вважати а(х) — неперервною величиною, інтенсивність а(0) = А на початку функціонування об'єкта (в момент t = 0). На подальшу динаміку цього процесу впливають дві групи чинників.

Суттєвий вплив на розмір доходу має фізична зношуваність основних засобів. Припустимо що, залежно від віку основних засобів, доход зменшується лінійно:

a(t) = A - bt. (9.30)

Природно, що об'єкт доцільно експлуатувати до того часу, доки доход від нього є невід'ємним, тому наприкінці терміну експлуатації (в рік 7) повинно бути а (T) = 0, звідси маємо

А=bТ; b = А/Т. (9.31)

Окрім цього на доход впливають різного роду випадкові чинники, що обумовлюють ризик при використанні об'єкта. Якщо їх вплив враховується при обчисленні норми дисконту (r), то номінальний інтегрований дисконтований доход (NPV) від функціонування об'єкта можна було б (спрощено) обчислити за формулою

(9.32)

Приклад. На початку функціонування об'єкта (у перший рік після його купівлі та модернізації) доход становитиме 100 млн. крб. Термін експлуатації об'єкта становить 10 років. Середня величина норми дисконту за усі роки функціону­вання, обчислена з урахуванням ризику, що пов'язаний з даним видом діяльності, ймовірними «збоями» у виробництві, змінами в економічному середовищі, зокрема інфляцією, ста­новить 50%.

Обчислити теперішню вартість даного підприємства.

Розв'язання. Маємо, що А= 100 млн. крб., Т = 10 років, r = 0,5.

Обчислимо величину b за формулою (9.31)

b = 100 / 10 = 10 млн. крб.

Використовуючи формулу (9.32) одержимо:

NPV= 100 / 0,5 - 10 (1 - е-5) / 0,25 = 460,027 млн. крб.

Потенційний інвестор, розглядаючи доцільність купівлі пев­ного цінного паперу (акції чи облігації), змушений перш за все дати собі відповідь на питання, чи збільшить ця купівля ринкову вартість його майнового стану.

За формулою (9.29) можна обчислити кількісну оцінку, що дає можливість відповісти на це питання. Якщо теперішня вар­тість потоку майбутніх доходів, що генерується цим папером, буде вищою від коштів, затрачених на його придбання, то стано­вище, яке посідає інвестор, буде покращене в разі реалізації такої трансакції. У цьому випадку купівля акції є раціональним вчин­ком, з точки зору прийнятого критерію вибору.

Можна стверджувати, що ринкова вартість підприємства (фір­ми) є одним з важливих критеріїв для будь-яких рішень, котрі впливають на потоки доходів та затрат.

З попереднього витікає, що схематично розглянутий спосіб оцінки ринкової вартості підприємства явно залежить від часу, що е тут головним чинником. Вартість підприємства також дуже залежить вiд величини (ступеня ризику, який повинен бути врахований, зокрема в нормі дисконту.

 


Читайте також:

  1. III етап. Аналіз факторів, що визначають цінову політику підприємства.
  2. III Етап: Складання карти ризиків авіакомпанії й ранжирування виявлених ризиків
  3. III. РИЗИК ТА ПРИБУТКОВІ СТАВКИ
  4. IV група- показники надійності підприємства
  5. IV Етап: Вибір стратегії керування виявленими ризиками й виділення пріоритетних напрямків роботи
  6. IV. Загальна оцінка діяльності вчителя
  7. IV. Оцінка вигідності залучення короткотермінових кредитів
  8. IV. Оцінка привабливості стратегічних зон господарювання підприємства на ринку.
  9. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  10. L2.T4/1.Переміщення твердих речовин по території хімічного підприємства.
  11. V розділ. Товарна політика підприємства
  12. WEB - сайт підприємства в Інтернет




Переглядів: 819

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕПЕРІШНЯ ВАРТІСТЬ | ЗАГАЛЬНІ ЗАСАДИ СТРАТЕГІЧНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ З УРАХУВАННЯМ РИЗИКУ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.