Тема: Визначення ефективності сепарування зернової маси
Мета роботи. Проведення порівняльної оцінки різних варіантів організації процесу сепарації з метою вибору найбільш ефективного.
Попередні зауваження. При виборі конкретної схеми сепарації зернової суміші і характеристики робочих органів сепаруючих машин технолог повинен ґрунтуватися передусім на оцінці ефективності процесу. Порівнюючи різні варіанти вибирають той, при якому здійснюється як найповніше розділення суміші.
Методичні вказівки. Розрахунок ефективності (%) процесу ведуть по формулах
Е= (Е1Р1+Е2Р2), (1)
М=Р1+Р2 , (2)
де Е1 і Е2 - ефективність виділення першого і другого компонентів суміші; Р2 і Р1 масова частка компонентів після сепарації суміші; М - загальна маса партії(суміші).
Окремі значення технологічної ефективності (процесу визначають по формулах
*100, (3)
*100 (4)
де m1 і m2 масові частки компонентів початкової суміші; g1 - масова доля домішки першого компонента у виділеному другому компоненті суміші після сепарації; g2 – частка другого компонента в першому.
Порядок виконання роботи. Її можна виконувати по двох варіантах. У першому випадку проводять активний експеримент. Для цього штучно складену суміш зерна піддають сепарації і проводять усі розрахунки на основі експериментальних результатів. Другий варіант ґрунтуються на аналізі варіаційних рядів вибраних ознак розділення суміші.
Перший варіант. Для складеної суміші зерна масою М визначають початковий вміст компонентів m1 і m2. Потім проводять сепарацію на одній з лабораторних установок (повітряно-ситовому сепараторі, трієрі, аспіраторі) і визначають масу отриманих при цьому компонентів P1 і P2, а також наявність (домішка) другого компонента в першому - g2 і вміст першого в другому - g1. Потім проводять розрахунок часткової і загальної ефективності процесу по формулам.
Другий варіант. В цьому випадку вибирають характеристику робочого органу сепаруючої машини і на основі отриманих заздалегідь варіаційних рядів деякої ознаки моделюють експеримент, за результатами якого і розраховують Е1, Е2 і Е.