Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Методичні вказівки.

Отже, раціоналістична концепція пов’язує виникнення грошей з певною раціональною угодою між людьми, спричиненою необхідністю виділення інструмента для обслуговування сфери товарного обігу і вдосконалення її функціонування. Еволюційна концепція грошей розкриває їх об’єктивне виділення із загальної товарної маси як найбільш придатного для виконання функції грошей товару в межах окремої суспільної форми товарного виробництва і обігу, пояснюючи ефективність грошей у ролі інструмента контролю за рухом товарів.

Виконання грошових функцій здійснювалося різними видами і формами грошей в процесі еволюції товарно-грошових відносин, який зображено у таблиці 1.

Існують два закони функціонування кредитних грошей:

1) емісія кредитних грошей зберігає в собі умови їх зворотного припливу ( відкритий Дж. Стюартом);

2) забезпеченість емісії грошей – видача позик в міру зростання попиту на них і їх погашення при його зменшенні. З погляду заставного права банку під забезпеченням розуміють матеріальну гарантію повернення кредиту.

В економічній науці існують два підходи до визначення сутності грошей: 1) металістичний, 2) номіналістичний. Представники номіналістичної теорії визначають гроші як знаки вартості, умовні розрахункові одиниці, оскільки сучасні гроші не залежать від вартості золота і безпосередньо відображають вартість товарів. А металістична теорія підкреслює зв’язок сучасних грошей і їх купівельної спроможності із золотом. Економічна суть товарних грошей - це особливий товар, який виконує роль загального еквіваленту і функціонує як засіб обігу та збереження вартості.

Паперові (кредитні) гроші за своєю економічною сутністю – це загальний еквівалент для всіх товарів і благ, тобто засіб вираження їх вартості. Вони не є товаром, оскільки не мають внутрішньої вартості, а тільки номінал для обміну. Реальною вартісною основою сучасних грошей є сукупна товарна маса, оскільки її величина визначає попит на гроші.

Таблиця 1

Еволюція форм грошей

Повноцінні гроші Неповноцінні гроші
Товарні гроші Металеві гроші Змішані форми грошей Депозит-ні гроші Квазі-гроші
Паперові гроші
Предмети першої необхідності Прикраси Зливки металу Монети Розмінні монети Казначейські білети Білонна монета Нерозмінні банкноти Чекові депозити Електронні депозити Векселі Чеки Довгострокові депозити
Товарні гроші Кредитні гроші
                         

Товарні гроші – це товар, який має внутрішню вартість. Вони виконують роль еквіваленту вартості товару в формі паперових грошей, які мають золоте наповнення, розглядаються як знаки вартості монетарного товару.

Сучасні готівкові гроші мають відносну вартість, тому гроші в обігу виконують роль засобу платежу і декларуються державою. Вартість грошей формується під впливом ринку і визначається через корисність інших товарів та економічних послуг, які можна придбати за гроші. Корисність грошей пов’язана з їх рідкістю, або з постійним попитом на них.

Гроші визначаються купівельною вартістю, а ціна грошей визначається як їх валютний курс. Відносна вартість грошей у функції засобу обігу визначається опосередковано як їхня купівельна спроможність, їх цінність порівняно з вартістю товарів і послуг, які можна на них купити:

.

Сутність грошей виявляється в їх функціях. Зміна економічної природи сучасних грошей в порівнянні із товарними грошами зумовила модифікацію їх функцій. В теорії грошей традиційно виділяють п’ять основних функцій: 1) міра вартості; 2) засіб платежу; 3) засіб обігу; 4) засіб нагромадження; 5) світові гроші. У змісті функцій грошей знайшов відображення еволюційний рівень їх розвитку.

Роль золота та інших дорогоцінних металів в економіці України має диверсифікований характер. Дорогоцінні метали, завдяки своїм фізико-хімічним і естетичним властивостям, широко використовуються у технічному виробництві, медицині, хімічній промисловості, ювелірній справі. З іншого боку золото, платина і срібло продовжують виконувати роль валютних металів в державних резервах і приватних скарбах. Формування і накопичення золотовалютного резерву проводиться з метою забезпечення стабільності грошової одиниці на внутрішньому та зовнішньому ринках та підвищення кредитоспроможності країни. Зростають обсяги накопичення дорогоцінних металів у вигляді скарбів приватними особами, оскільки є особливою формою збереження капіталу в умовах інфляції. Дорогоцінні метали на ринку користуються незмінним попитом, який випереджає пропозицію, а ціна на них постійно залишається високою.

Операції з дорогоцінними металами здійснюються Державною скарбницею Національного банку України, що є окремим структурним підрозділом НБУ, призначеним створювати і зберігати запаси дорогоцінних металів та каміння і проводити операції з ними, створюючи золотовалютні запаси, які зараховуються до активів НБУ. Скупні пункти скуповують дорогоцінне каміння та метали у громадян за купівельними цінами, затвердженими міністерством фінансів за погодженням з НБУ та Міністерством економіки.

Гроші виступають основним інструментом регулювання економіки України, оскільки обслуговують не тільки сферу виробництва продукції, а і сферу обігу. Стимулюючий вплив на розвиток виробництва має короткострокове зниження вартості грошей на грошовому ринку, яка втілюється у величині позичкового відсотка за використання тимчасово вільних фінансових ресурсів. Це дає можливість залучити капіталовкладення у виробництво продукції, що зумовить зростання обсягів товарного виробництва і відновлення вартості грошей. Зростання позичкового відсотка гальмує розвиток економічних процесів у державі, зменшуючи обсяги запозичень та скорочуючи обсяги товарного виробництва, одночасно стимулюючи зростання споживання товарної продукції, що призводить до її подорожчання, стимулюючи інфляційні процеси та втрату вартості грошима.

Регулювання курсу національної грошової одиниці по відношенню до світових грошей при його зростанні стимулює імпорт продукції, що створює конкуренцію на внутрішньому ринку і зменшення цін на товари. При зменшенні курсу національної одиниці спостерігається стимулювання експорту, бо продукція вітчизняного виробництва за ціною стає конкурентноздатною до закордонної на міжнародному ринку продуктів, що стимулює зростання обсягів товарного виробництва.

Емісія грошей зумовлює зростання їх маси в обігу, що при незначних темпах стимулює економічний розвиток: зростаючі обсяги виробництва товарів потребують зростання грошової маси, що обслуговує їх товарообіг.

Вивчаючи матеріали цієї теми необхідно звернути особливу увагу на вивчення суті грошей, форм, вартості та функцій, особливості їх еволюції та значення для регулювання економічних процесів у державі.

Запитання для самоконтролю:

1. Охарактеризуйте основні відмінності між раціоналістичною та еволюційною концепціями походження грошей.

2. Що стало основним рушієм розвитку форм грошей?

3. Як вирозумієте суть товарних грошей?

4. Дайте визначення суті кредитних грошей.

5. Охарактеризуйте основні закони функціонування кредитних грошей.

6. Поясніть поділ на «повноцінні» та «неповноцінні» гроші.

7. Охарактеризуйте відмінності визначення суті понять «гроші як гроші» та гроші як капітал».

8. Вартість грошей, зміна її вираження в процесі еволюції форм грошей.

9. Охарактеризуйте властивості форм вартості грошей.

10. В чому полягає відмінність між паперовими та кредитними грошима?

11. Яка відмінність між золотими та паперовими грошима?

12. Перерахуйте функції грошей.

13. Охарактеризуйте особливості прояву функцій грошей в сучасних умовах.

14. В чому полягає роль золота в сучасному грошовому обороті?

15. Якими законодавчими актами регулюється діяльність, пов’язана із дорогоцінними металами?

16. Яка роль грошей в регулюванні економічних процесів в Україні?

Теми рефератів:

  1. Зміст портфельного підходу до визначення суті грошей.
  2. Еволюція форм вартості грошей.
  3. Роль золота та дорогоцінних металів в сучасному грошовому обороті.
  4. Електронні гроші: емісія, обіг та переваги і недоліки використання.
  5. Поняття світових грошей, їх функції та роль у міжнародному обміні.
  6. Бартерний обмін: суть, переваги та недоліки, причини та передумови трансформації у грошовий.
  7. Порівняння засад еволюційної та раціоналістичної концепцій походження грошей.

Тема 2. Грошові теорії.


Читайте також:

  1. Головні етапи кількісного аналізу та оцінювання ризику. Методичні підходи до визначення ризику.
  2. Додаткові методичні прийоми вивчення вищої нервової діяльності.
  3. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ № 1
  4. ЗАВДАННЯ ТА МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО МОДУЛЬНОЇ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ № 2
  5. Завдання, джерела інформації і методичні прийоми контролю
  6. Завдання, джерела інформації, методичні прийоми і послідовність процедури контролю
  7. Завдання, об’єкти, джерела інформації і методичні прийоми контролю розрахунків
  8. Завдання, об’єкти, джерела інформації та методичні прийоми ревізії
  9. Завдання, послідовність, джерела інформації і методичні прийоми контролю доходів і фінансових результатів діяльності підприємницьких структур
  10. Загальні методичні рекомендації до проведення занять фізичними вправами з учнями СМГ
  11. Загальні правила та методичні положення конструювання
  12. І. Методичні рекомендації до проведення семінарських занять




Переглядів: 715

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Прогнозування спортивних досягнень. | Методичні вказівки.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.