Поняття бюджетування в державному секторі економіки
Під бюджетуванням слід розуміти весь процес управління бюджетними коштами на основі встановлених пріоритетів розвитку країни, фіскальної стратегії, обґрунтованих розрахунків бюджетних видатків і оперативного управління програмами у ході їх виконання для досягнення встановлених цілей. Бюджетування більше стосується видатків, але у нерозривному зв’язку із загальним балансом бюджету, на який необхідно орієнтуватися для реалістичного планування програм і дотримання середньострокових фіскальних показників.
на відміну від поняття «бюджетне планування», поняття «бюджетування» є більш широким і охоплює всі стадії бюджетного процесу, оскільки успішне виконання програм залежить не лише від економічно обґрунтованого розрахунку необхідних ресурсів, а й від ефективного управління програмами та постійного моніторингу, що вже не є виключно бюджетним плануванням.
Об’єктом бюджетування у широкому розумінні є «бюджет» як основний фінансовий план держави, у вузькому – «бюджетування» як управлінська технологія у галузі державних фінансів.
Предметом бюджетування є сукупність фінансових відносин, які виникають у процесі застосування різноманітних технологій планування для підвищення ефективності й результативності використання бюджетних ресурсів.
Завданнями бюджетування є:
— визначення пріоритетів бюджетних видатків та оцінка їх ефективності; — оптимальний розподіл ресурсів між бюджетами;
— визначення ступення впливу бюджету на економіку та суспільство в цілому; — скорочення неефективних видатків та прагнення рівноваги бюджету.
На всіх етапах історичного розвитку й рівнях управління бюджетуванню властві загальні ознаки:
- об'єктом бюджетуваннязавжди виступає фінансова діяльність суб'єктів господарювання на будь-якому рівні управління, на яку впливає рух фінансових ресурсів.;
- сфера його дії охоплює в основному перерозподільні процеси, які відбуваються за допомогою фінансів при утворенні, розподілі й використанні фондів коштів ;
- бюджетування проводиться у вартісних вимірниках;
- визначення ефективність майбутніх витрат, вибір раціональних форм мобілізації доходів, їхнього розподілу виходячи з доцільності й кінцевих результатів.