Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методи абсолютної геохронології

Епоха – відділ

Період – система

Еон – еонотема

Ера – ератема (група)

Кожен стратиграфічний підрозділ відображає еволюцію ЗК і органічного світу за певний проміжок часу. Тому геохронологічні назви вживають тоді, коли йдеться про відносний час, а коли про відклади – користуються стратиграфічними термінами.

Найбільшими одиницями шкал є еони (еонотеми): кріптозойський (час прихованого життя), фанерозойський (час явного життя). У складі кріптозойського еону виділяють архейську еру – еру найдавнішого життя, протерозойську еру – еру первісного життя. У складі фанерозойського еону виділяються 3 ери і відповідно їм групи систем: палеозойська – ера давнього життя, мезозойська – ера середнього життя і кайнозойська – ера нового життя.

Ери поділяються на 12 періодів, найменування яких відповідає назвам місцевостей (кембрій (давня назва Уельсу), девон (графство Девоншир), перм (Пермська губернія)), за назвою племен (ордовик, силур (мешкали на території Англії)), або за характерними породами, утвореними в даний проміжок часу (карбон, крейда). Відособлено стоять періоди тріасовий (потрійний), палеогеновий (давньонароджений), неогеновий (новонароджений) та четвертинний.

Епохи і відповідні їм у стратиграфічній шкали відділи переважно не мають власних назв. Їх називають за положенням у періоді чи системі: рання, середня, пізня – для геохронологічної шкали і нижній, середній, верхній – для стратиграфічної шкали. Власні назви мають лише епохи (відділи) кайнозою.

Для позначення на геологічних картах і розрізах великим стратиграфічним підрозділам (групам, системам) присвоєно індекси – AR, PR, PZ, MZ, KZ, а для систем: Є, O, S, D, C, P, T, J, K, P, N, Q. Для позначення дрібніших підрозділів (відділів) до букви додається цифровий індекс (К1 – нижня крейда). Не геологічних картах відділи зафарбовуються кольором, прийнятим для даної системи, але для нижніх відділів використовуються темніші відтінки, ніж для верхніх.

Значення обох шкал для геології дуже велике, оскільки вони дають змогу класифікувати всі процеси і явища, які відбуваються на Землі, розчленовувати та порівнювати різновікові товщі осадових порід, які утворені на різних ділянках нашої планети.

Методи визначення абсолютного віку ГП набули розвитку лише після того, як було відкрите явище природної радіоактивності. В 1902 р. П. Кюрі вперше висловив ідею про можливість визначення віку мінералів за розпадом радіоактивних ізотопів, які в незначних кількостях є в багатьох мінералах. Їх радіоактивний розпад відбувається самовільно, з постійною швидкістю і не залежить від зміни умов зовнішнього середовища. Найпоширенішими в даний час є радіологічні, або ізотопні методи: уран-свинцевий, калій-аргоновий, вуглецевий та ін.

Уран-свинцевий метод ґрунтується на врахуванні співвідношення нерозщеплених атомів U і утворених внаслідок радіоактивного розпаду атомів свинцю:

238U →206 Pb + 8He

U входить до складу більш ніж 200 мінералів. Період напіврозпаду 238U становить 4,51 млрд. років, тому метод придатний для визначення віку ГП, утворених протягом усієї геологічної історії Землі, а також метеоритів, порід Місяця.

Калій-аргоновий метод ґрунтується на визначенні співвідношення в досліджуваному мінералі ізотопів 40Ar і 40K (Ar утворюється внаслідок радіоактивного розпаду 40K). K є дуже поширеним у ЗК хімічним елементом (більше 100 мінералів). Період напіврозпаду 40K становить 1,3 млрд. років, тому за допомогою методу визначається вік молодших порід.

Вуглецевий метод застосовують для визначення віку наймолодших, четвертинних порід – період напіврозпаду 14С становить всього 5,5 тис. років. Радіоактивний ізотоп 14С безупинно утворюється в атмосфері з азоту 14N під дією космічного випромінювання і засвоюється рослинами. Коли вони відмирають, засвоєння припиняється і починається розпад ізотопу з утворенням азоту.

На підставі радіологічних методів розроблено шкалу абсолютної геохронології. Встановлено тривалість геологічних ер, періодів, епох.

Для визначення часу окремих короткотривалих явищ використовують ще так звані сезонно-кліматичні методи: річні кільця на деревах, річні та навіть добові прошарки у вапнистих побудовах коралів.

За допомогою методу визначення віку за стрічковими глинами визначають час накопичення соленосних товщ, озерних прильодовикових осадків, швидкість відступання льодовиків тощо.

 


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  3. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві
  4. Адміністративні (прямі) методи регулювання.
  5. Адміністративні методи - це сукупність прийомів, впливів, заснованих на використанні об'єктивних організаційних відносин між людьми та загальноорганізаційних принципів управління.
  6. Адміністративні методи управління
  7. Адміністративні, економічні й інституційні методи.
  8. Адміністративно-правові (організаційно-адміністративні) методи мотивації
  9. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  10. Аерометоди
  11. Активні групові методи
  12. Алгоритм розробки методичних основ бюджетування




Переглядів: 944

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методи відносної геохронології | Забезпечення ведення державного земельного кадастру.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.