Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Визначення вмісту креатиніну в біологічних рідинах

Завдання 1. Визначити вміст креатиніну в сироватці крові.

Принцип. Креатинін при взаємодії з пікриновою кислотою в лужному середовищі утворює сполуки оранжево-червоного кольору, інтенсивність якого визначають фотометрично.

Хід роботи. Дослідна проба - вносять 0,5 мл досліджуваної сироватки крові, 1 мл дистильованої води та 0,5 мл трихлороцтової кислоти; калібрувальна проба (еталонна) - вносять 0,5 мл калібрувального розчину (концентрація креатиніну — 177 мкмоль/л), 1 мл дистильованої води та 0,5 мл трихлороцтової кислоти. Вміст обох пробірок перемішують, залишують стояти протягом 5 хв, потім центрифугують при 2500-3000 об/хв протягом 5 хв. Надосадову рідину зливають. У дві центрифужні пробірки вносять по 1 мл надосадової рідині з кожної проби, додають по 0,5 мл пікринової кислоти (0,04 моль/л) і 0,5 мл NaOH (0,75 моль/л). Перемішують і точно через 20 хв фотометрирують в 1 см кюветі при 505 нм проти розчину порівняння. Розчин порівняння: у центрифужну пробірку вносять 1,5 мл дистильованої води та 0,5 мл трихлороцтової кислоти; перемішують. З цього розчину беруть 1 мл і переносять в окрему пробірку, додають 0,5 мл пікринової кислоти та 0,5 мл натрію гідроксиду.

Концентрацію креатиніну (Х) в мкмоль/л у сироватці крові розраховують за формулою: Х=(Сет.×Ед.)/Еет., де Сет. - концентрація креатиніну в еталонній пробі (177 мкмоль/л); Ед. - оптична щільність дослідної проби; Еет. - оптична щільність еталонної проби. У нормі вміст креатиніну у сироватці крові (натще) складає: для чоловіків - 61-115 мкмоль/л, жінок - 53-97 мкмоль/л.

Увага! При роботі необхідно строго дотримуватися правил роботи з отруйними речовинами в хімічних лабораторіях, тому що пікринова кислота - отрута, а трихлороцтова кислота та NaOH - їдкі речовини!

Завдання 2. Визначити вміст креатиніну в сечі.

Принцип. Той же.

Хід роботи. Визначення проводять в центрифужних пробірках, які заповнюють відповідно до схеми:

  Дослідна проба Розчин порівняння
Сеча розведена 1:100 (мл) 0,5 -
Вода дистильована (мл) 0,25 0,75
Трихлороцтова кислота (мл) 0,25 0,25
Пікринова кислота (мл) 0,5 0,5
NaOH (мл) 0,5 0,5

Перемішують вміст пробірок і точно через 20 хв вимірюють оптичну щільність дослідної та калібрувальної проби проти розчину порівняння в 1 см кюветі при 505 нм. Еталонний (калібрувальний) розчин готовлять як й у випадку визначення креатиніну в сироватці крові. Кількість креатиніну (У) у ммоль/добу в сечі розраховують за формулою:

У=(Сет.×Ед.×Д×50)/(Еет.×1000), де Сет. - концентрація креатиніну в еталонній пробі (177 мкмоль/л); Ед. - оптична щільність дослідної проби; Еет. - оптична щільність еталонної проби; Д - добовий діурез (1,5 л); 1000 - перевід мкмоль в ммоль; 50 - розведення сечі. У нормі вміст креатиніну в сечі складає: для чоловіків - 8,8-17,7 ммоль/добу (1,0-2,0 г); жінок - 7,1-15,9 ммоль/добу (0,8-1,8 г).

Клініко-діагностичне значення. Концентрація креатиніну в сироватці крові здорових людей відносно постійна в результаті строгої залежності між його утворенням та виділенням. Креатинін відноситься до безпорогових речовин, він фільтрується тільки клубочками, але не реабсорбується. Його секреція канальцями можлива тільки при високій концентрації в крові. Визначення вмісту креатиніну проводять для дослідження функції нирок. Концентрація креатиніну в плазмі є зворотно пропорційною до величини фільтрації. Критичною верхньою границею встановлена концентрація на рівні 115 мкмоль/л. За її наростанням в крові визначають ступінь хронічної ниркової недостатності. Також підвищення вмісту креатиніну в крові (гіперкреатинінемія) може спостерігатися при кишковій непрохідності, гіперфункції надниркових залоз, сечокам’яній хворобі.

Підвищена екскреція креатиніну з сечею спостерігається при вживанні в їжу великої кількості м’ясних продуктів, синдромі тривалого роздавлення м’язової тканини, тяжкій фізичній праці, лихоманках, пневмоніях. Зниження виділення креатиніну з сечею спостерігається при хронічному нефриті з уремією, м’язовій атрофії, лейкемії та ін.


Читайте також:

  1. CMM. Визначення моделі зрілості.
  2. I визначення впливу окремих факторів
  3. II. Визначення мети запровадження конкретної ВЕЗ з ураху­ванням її виду.
  4. II. Мотивація навчальної діяльності. Визначення теми і мети уроку
  5. Ocнoвнi визначення здоров'я
  6. S Визначення оптимального темпу роботи з урахуванням динаміки наростання втоми.
  7. XV. Фінансові результати від первісного визнання та реалізації сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів
  8. А. Визначення розмірів і площі зони хімічного зараження.
  9. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
  10. Алгоритм визначення проекцій точок на поверхнях обертання
  11. Алгоритм побудови калібрувального графіка для визначення загального білка сироватки крові
  12. Алгоритм побудови калібрувального графіка для визначення загального білка сироватки крові




Переглядів: 983

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗАНЯТТЯ 6 (2 години) | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.031 сек.