? заборонні смуги лісів, які захищають нерестилища цінних промислових риб;
? протиерозійні ліси;
? захисні смуги лісів вздовж залізничних магістралей, автомобільних доріг державного та місцевого значення;
? державні захисні лісові смуги.
До другої групи лісів відносяться ліси в регіонах з високою щільністю населення та розвинутою мережею наземних транспортних шляхів; ліси, що виконують водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та інші функції, що мають обмежене експлуатаційне значення; а також ліси в регіонах з недостатніми лісовими ресурсами, для збереження яких вимагається обмеження режиму лісокористування.
До лісів третьої групи відносяться ліси багатолісових районів, що мають переважно експлуатаційне значення. Під час заготівлі деревини в цих лісах повинно забезпечуватись збереження їх екологічних функцій. Ліси третьої групи поділяються на основні і резервні.
Порядок використання земель лісового фонду, режим їх правової охорони залежить від того, до якої групи відносяться ліси, а також визначається нормами, що регулюють режим лісової експлуатації. В лісовому фонді можуть здійснюватись такі види лісокористування:
? заготівля деревини, живиці;
? заготівля другорядних лісових ресурсів (пнів, кори, новорічних ялинок);
? користування ділянками лісового фонду для потреб мисливського господарства;
? користування ділянками лісового фонду для науково-дослідних цілей;
? користування ділянками лісового фонду для культурно-оздоровчих і спортивних цілей.
Згідно зі ст. 10 Лісового кодексу України право користування ділянками лісового фонду може виникати на підставі договору оренди. Умови оренди визначаються за угодою сторін у договорі. Орендар має переважне право на поновлення договору оренди земельних ділянок лісового фонду після закінчення строку його дії.