Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Працездатність, трудова активність і зайнятість

Працездатність-здатність виконувати трудові функції без шкоди здоров'ю.

Розрізняють загальнупрацездатність, яка дозволяє вико­пувані будь-яку роботу в загальних умовах праці,професійну праце ідатнісгь - здагнісгь до виконання певних професійних (кваліфікаційних) функцій та спеціальну працездатність -здатність працювати в певних природно-кліматичних або ви­робничих умовах.

Поряд із цим існуєповна, часткова та залишкова пра­цездатність, під якими розуміється здатність до праці без об­межень (повна) чи з обмеженнями (часткова). Різновидом часткової працездатності є залишкова, характерна для осіб старшого віку -чи тих, хто переніс тяжку хворобу і став інвалідом.

Наявність працездатності є необхідною умовою вход­ження людини до складу робочої сили, але самої працездат­ності для цього не достатньо - потрібно ще бажання її реалізу­вати, тобто трудова (економічна) активність.

Трудова активність - прагнення працез­датної особи застосувати на практиці наявні знання та досвід, одержуючи за це винагороду в натуральній або грошовій формі. Особа, що виявляє таке бажання, є носієм трудової (еко­номічної) активності.

Така трактовка в цілому відповідає міжнародним підходам і на відміну від поширеного в минулому серед вітчизняних дослідників визначення трудової активності за­лишає поза увагою якісні її характеристики, зокрема інтен­сивність праці.

Раніше у вітчизняній літературі трудова активність ототожнювалась з характеристиками інтенсивності, творчого ставлення до праці; тобто категорія мала більшою мірою атрибутивні, якісні показники.

Трудова активність може бутипотенційною, яка відповідає прагненням працездатної особи працювати за вина­городу, і реалізованою, яка фактично є зайнятістю. Потенційна трудова активність є головним чинником формування робочої сили, а реалізована - її зайнятості. Таким чином, співвідно­шення між потенційною і реалізованою трудовою активністю досить певно і об'єктивно харктеризує ситуацію на ринку праці.

Працездатний вік — один з елементів умовної градації віку людини залежно від його участі в трудовій діяльності. Межі працездатного віку визначаються законодавче: в Україні вони складають 16-59 років для чоловіків та 16-54 роки для жінок. Для більшості країн світу працездатний вік завершується значно пізніше.Працездатне населення — населення, здатне до трудової ді­яльності без врахування віку, тобто частина населення, яка по­тенційно володіє працездатністю, або інакше — необхідним фі­зичним розвитком, розумовими здібностями та знанням для ви­конання роботи. Працездатне населення включає працездатне населення працездатного віку (зайняте і незайняте) і населення за межами працездатного віку, потенційно здатне працювати. В практиці обліку, аналізу та прогнозування використовується поняття "трудові ресурси", яке часто ототожнюється з працез­датним населенням,Працездатне населення або трудові ресурси є носіями (суб'є­ктами) відносин, які складаються в процесі їх формування, розподілу та використання. Тому в сучасних умовах останні е суб'єктом управління, що виражається, зокрема, в державному регулюванні розподілу та перерозподілу трудових ресурсів, підготовки кадрів, забезпеченні зайнятості тощо. Це примушує розглядати трудові ресурси і як економічну категорію, і як планово-обліковий показник в залежності від того, для яких ці­лей це поняття використовується, Працездатне населення працездатного віку — це населення працездатного віку, за виняткам непрацездатних інвалідів 2 та З груп. Працездатність визначається як стан, який дозволяє людині без шкоди для здоров'я виконувати певну роботу. Розділяють загальну працездатність, тобто здатність виконувати взагалі будь-яку роботу в звичайних умовах праці, професійну працєз' датність — здатність до виконання роботи з певної професії (спеціальності) і спеціальну працездатність працювати за певних виробничих або кліматичних умов.


Читайте також:

  1. Активність особистості та її джерела, спрямованість особистості
  2. Активність особистості та самоуправління
  3. Активність. Закон радіоактивного розпаду
  4. Аферентні волокна, що викликають активність гальмівного нейрона Г.
  5. Безробіття і зайнятість населення: причини, види та наслідки
  6. Вторинна зайнятість та тимчасові роботи
  7. Джерела правових норм про працю та зайнятість населення в Україні
  8. Електрична активність мозку і особливості психічної діяльності людини.
  9. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ПРО ЗАЙНЯТІСТЬ НАСЕЛЕННЯ
  10. Зайнятість в Україні
  11. Зайнятість і безробіття
  12. Зайнятість населення та державна політика зайнятості




Переглядів: 1186

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методичні принципи визначення масштабів пропозиції робочої сили та попиту на робочі місця | Чинники трудової активності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.