Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Система допусків кутових розмірів та їх відхилень

Стандартна система допусків і характерів гладких конічних з'єднань побудована на базі системи ISO. Кутові розміри широко використовують для конічних поверхонь деталей пневмо- та гідроарматури, інструментальних конусів для хвостовиків різальних і вимірювальних інструментів; отворів у шпинделях обробних вер­статів і допоміжних технологічних інструментів; фіксаторів, ви­ливків, кованок тощо.

Класифікують кутові розміри так само, як і лінійні. Розрізня­ють розміри номінальні, граничні та істинні. Стандартом (ГОСТ 8908-81) встановлені ряди номінальних кутових розмірів з вико­ристанням рядів переважних чисел з деякими заокругленнями. Наприклад, перший ряд номінальних значень кутових розмірів має такий вигляд: 0; 5; 10; 15; 20; 30; 45; 75; 90; 120°;...; другий ряд: 0"; 30'; 1°; 2; 3; ...; 10; 40; 75°; ... тощо.

На відміну від лінійних, які за основну одиницю мають метр і похідні від нього часткові та кратні одиниці, для вимірювання кутових розмірів встановлено дві одиниці: радіан (для плоского кута) та стерадіан (для просторового кута). Окрім цього, дозволено використовувати стару одиницю кутових розмірів — градус (°) та часткові одиниці (мінуту' та секунду "), що становлять відпові­дно одну шістдесяту частину старої одиниці.

Граничні кутові розміри отримують, підсумовуючи їх номіна­льні значення та граничні (верхнє чи нижнє) відхилення. Допус­ком кутового розміру АТα називають різницю між найбільшим і найменшим допускними кутовими розмірами, тобто

АТа = αmах - αmin .

У системі допусків кутових розмірів значення допусків об­числюють залежно від ступенів точності та довжини коротшої його сторони, незалежно від значення кута. Ступені точності позначені цифрами в порядку зменшення точності 1; 2; 3; ....; 16 і 17. Стандарт (ГОСТ 8908-81) допускає використання додаткових ( з меншими до­пусками) ступенів точності 0 і 01, значення допусків для яких отри­мують діленням значень допусків 1 ступеня послідовно на спільний дільник φ = 1,6.

Розглянемо креслення вала крана з трьома конічними поверх­нями: робочою поверхнею крана, виконаною у вигляді конуса Морзе №3 з точністю кутового розміру АТD6,яка згідно зі стандар­том становить 0,012 мкм на заданій довжині 79мм твірної конуса, з шорсткістю поверхні 0,032 за параметром Rа, що притерта разом з конічною поверхнею корпуса; плоскою поверхнею внут­рішнього отвору вала з кутом 7°±1°, отриманою під час лиття заготованки вала, та фаскою 1,5 x 45°, для якої точність кута не зазначена, що дає змогу виготовляти її за останнім, тобто 17 сту­пенем точності, з відхиленням даного розміру ±2°18' (рис. 3.10). За чинними стандартами є кілька способів позначати кутові розміри на кресленнях: цифровими значеннями номіналь­них розмірів та їх граничними відхиленнями (30°±2°; 10°±30'; 3°±15"; 25°^2; 25°-1; тощо); номінальними цифровими кутовими розмірами та літерними позначеннями їх точності; номерами сту­пенів точності (30°+АТа7; 30°-АТа9; 10°±0,5 АТа5); умовними позначеннями конусних поверхонь (метричний конус № 80 АТ6, ко­нус Морзе № 4 АТ7), номінальними кутовими розмірами без на­писання допускних відхилень (фаска 1,5 х 45°; нахил 7°; нахил 1:10; конусність 1:5 тощо).

Окрім допусків кутових розмірів в кутових одиницях (радіан, градус), стандарт регламентує ще два додаткових способи напи­сання значень відхилень за допомогою

 

Рис. 3.10. Креслення вала з трьома конічними поверхнями

 

лінійних розмірів (рис. 3.11, а і б). Відхилення кута α, заданого в кутових одиницях, визнача­ють також за допомогою допуску АТ діаметра D1 (d1) великої основи конуса, що містяться у площині, віддаленій на задану від­стань L(l) від вершини кута чи базової поверхні конуса, або відріз­ка, перпендикулярного до твірної конуса АТh.. Обидва відхилення задають за допомогою лінійних розмірів.

Допуск АТ призначають для конічних поверхонь з конусністю, більшою від 1:3, залежно від довжини твірної конуса L(l). Залежність між допусками АТh і АТа як для конуса, так і для кутника можна записати у вигляді

,

де АТh— допуск кутового розміру, виражений довжиною відріз­ка, перпендикулярного до твірної конуса чи сторони кута кутни­ка, мкм;

АТα — допуск кутового розміру, мкрад;

L — довжина твірної конуса чи сторони кутника, мм.

Значення допусків у кресленнях рекомендують, якщо це можливо, заокруглювати. Заокруглені значення допусків АТа на­ведені у стандарті (у кутових градусах, мінутах і секундах). Стандар­тні розміри довжини коротшої сторони кутів можуть мати розміри від 0 до 2500 мм. Цей діапазон поділено на менші діапазони, для кожного з яких наведено середні значення допусків для чотирьох способів їх визначення (АТа— у радіанах і градусах, АТD та АТh — у міліметрах). Як бачимо, залежність допусків від ступеня точності і від довжини коротшої сторони кута є значною. Наприклад, допуск для довжин коротшої сторони кута від 3 до 10 мм становить 10"— для 1 ступеня і 4°35'1" — для 17 ступеня точності.


Рис. 3.11. Написання відхилень за допомогою лінійних розмірів

Стандарт регламентує три способи написання відхилень куто­вих розмірів: два однобічні та симетричний. Схема полів допусків для кутових розмірів зображена на рис. 3.12.

б

Рис. 3.12. Схема полів допусків для кутових розмірів


Читайте також:

  1. Active-HDL як сучасна система автоматизованого проектування ВІС.
  2. D. СОЦИОИДЕОЛОГИЧЕСКАЯ СИСТЕМА ВЕЩЕЙ И ПОТРЕБЛЕНИЯ
  3. II. Бреттон-Вудська система (створена в 1944 р.)
  4. III. центральная нервная система
  5. ISO9000. Як працює система управління якістю
  6. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  7. IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО
  8. The educational system of Great Britain (Система освіти Великобританії)
  9. V. СИСТЕМА ПОТОЧНОГО ТА ПІДСУМКОВОГО КОНТРОЛЮ ЗНАНЬ СТУДЕНТІВ
  10. V. Систематизація і узагальнення нових знань, умінь і навичок
  11. V. Узагальнення та систематизація знань учнів.
  12. V. Узагальнення та систематизація знань учнів.




Переглядів: 1544

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Основні параметри конічного з’єднання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.