Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Конструктивні елементи силових кабелів

Кабелі, призначені для передачі й розподілу електричної енергії, називаються силовими. Вони складаються з наступних основних конструктивних елементів: струмопровідних жил, ізоляції, оболонок і захисних покровів. Крім основних елементів у конструкцію силових кабелів можуть входити екрани, нульові жили, жили захисного заземлення й заповнювачі.

Струмопровідні жили використовують для проходження електричного струму. Вони бувають основними й нульовими.

Основні жили призначені для виконання основної функції кабелю - передачі електроенергії.

Нульові жили використовуються для протікання різниці струмів фаз за умови нерівномірного їх навантаження. Приєднані вони до нейтралі джерела струму.

Жили захисного заземлення є допоміжними жилами кабеля і призначені для з'єднання неметалевих частин, що перебувають під робочою напругою, електроустановок, до яких підключений кабель з контуром захисного заземлення джерела струму.

Виготовляються струмопровідні жили з міді або алюмінію. Опір мідної струмопровідної жили, перерахований на 1 мм2 номінального перетину, 1 метр довжини й приведений до температури 20оС повинний бути не більше 0,0178 Ом, алюмінієвої жили – не більше 0,029 Ом.

Струмопровідні жили можуть бути круглими або фасонними (секторні, сегментні або іншої форми). Застосування секторних і сегментних жил замість круглих призводить до зменшення діаметра кабелю на 20-25% і відповідно до скорочення витрат матеріалів на ізоляцію, оболонку й захисні покрови.

Круглі й фасонні жили виготовляють однодротовими й багатодротовими. Перетини жил силових кабелів показані на рис.1.2.

Рис. 1.2 - Перетини струмопровідних жил кабелів

а - секторна однодротова жила; б - кругла багатодротова неущільнена жила; в – кругла багатодротова ущільнена жила, г - сегментна багатодротова ущільнена жила для двожильних кабелів; д - секторна багатодротова ущільнена жила для трьохжильних кабелів; е - секторна багатодротова ущільнена жила для четирьохжильних кабелів; ж - секторна багатодротова ущільнена нульова жила для четирьохжильних кабелів; з - багатодротова жила складної правильної концентричної скрутки із семи стренг.

 

Номінальні перетини основних, нульових і жил захисного заземлення наведені в табл.1.1.

 

 

Таблиця 1.1 - Номінальні перетини основних, нульових і жил заземлення

Жила Номінальний перетин, мм2
Основна
Нульова - - - - -
Заземлення

 

Ізоляція служить для забезпечення необхідної електричної міцності струмопровідних жил кабелю відносно одна одної і до заземленої оболонки (землі).

Ізоляція, яка розташована безпосередньо на струмоведучій жилі, називається ізоляцією жили.

Ізоляція багатожильного кабелю, накладена поверх ізольованих скручених жил називається поясною ізоляцією.

У силових кабелях використовується паперова просочена й пластмасова ізоляції.

Паперова просочена ізоляція - це багатошарова ізоляція зі стрічок кабельного паперу, накладена у вигляді обмотки на струмопровідну жилу й просочена ізоляційним складом.

У кабелях, розрахованих на напругу до 10 кВ, застосовують одношаровий кабельний папір марок К - 080, К - 120, К - 170 (товщина паперу відповідно 0,08, 0,12, і 0,17мм).

Залежно від в'язкості просочувального складу кабелі з паперовою ізоляцією виготовляють із в’язким, збідненим і нестікаючим просочувальним складом. Кабель із просочувальним складом - це кабелі з паперовою ізоляцією, яка просочена маслоканіфольним складом марки МП-3, до якого входить каніфоль - 7,5 ± 2,5%, поліетиленовий віск 3 ± 2%, інше нафтове масло, наприклад марки КМ-25.

Кабелі із збіднено - просочувальним складом призначені для похилих трас із обмеженою різницею рівнів. У маркуванні цих кабелів додатково через дефіс використовується буква В (наприклад, ААШВ-В). Для просочення застосовується склад МП-3, але вільна частина його частково або повністю вилучена.

У кабелях з нестікаючим просочувальним складом паперова ізоляція просочується ізоляційним складом, в'язкість якого при робочих температурах кабелю така, що він не може стікати. У якості такого просочувального складу використовується маслоканіфольний склад марки МП-5 (каніфоль 3±2%; поліетиленовий віск - 18±1%; інше нафтове масло й церезин). Ці кабелі застосовуються на вертикальних і похилих трасах без обмеження різниці рівнів. Маркірують їх індексом Ц, який розташовують перед позначенням марки кабелю, наприклад, ЦААШв.

Для виготовлення пластмасової ізоляції у вигляді суцільного шару використовують полівінілхлорид, поліетилен, етиленпропілен або зшитий поліетилен. Поверх скручених ізольованих жил розташовують поясну ізоляцію, виготовлену з матеріалу цієї ізоляції або з полівінілхлоридного пластикату.

Основною вимогою, що пред'являється до ізоляції силових кабелів, є висока електрична міцність. Збільшення електричної міцності ізоляції, дозволяє зменшити її товщину, що відповідно поліпшує відвід тепла від жили, дозволяє збільшувати робочий струм, зменшує витрату матеріалів на виготовлення кабелю, а також підвищує його гнучкість.

Екрани призначені для вирівнювання електричного потенціалу уздовж ізоляційної конструкції, а також для захисту зовнішніх ланцюгів від впливу електричних полів струмів, що протікають кабелем. У кабелях на напругу 6-10 кВ із паперовою ізоляцією екрани розташовуються на поясній ізоляції. Як екрани застосовується електропровідний кабельний папір марок КПУ – 80 і КПУ-120. Електропровідний одношаровий і двошаровий кабельний папір містить ацетиленову сажу. Питомий об'ємний опір її перебуває в межах 1*103 – 9*104 Ом*м. Допускається виконання екрана на поясній ізоляції з металізованого напівпровідного паперу, поверх якого розташована алюмінієва або мідна фольга.

У кабелях із пластмасовою ізоляцією напругою 6 кВ екрани накладають на жили й на поясну ізоляцію. Електропровідний поліетилен або полівінілхлоридний пластикат накладається на кожну жилу. При цьому матеріал екрана й ізоляції повинен бути однаковим. Це необхідно для того, щоб у екрана й ізоляції були рівні або близькі за значенням температурні коефіцієнти лінійного розширення. При недотриманні цієї умови між екраном і ізоляцією можуть утворюватися порожнини, де можливе виникнення іонізації газових включень.

У кабелях із пластмасовою ізоляцією без алюмінієвої оболонки поверх електропровідного екрана може бути розташований металевий екран з мідних стрічок або мідної фольги товщиною не менше 0,06 мм або алюмінієвих стрічок або алюмінієвої фольги товщиною не менше 0,1 мм.

Заповнювачі використовуються для усунення вільних проміжків між конструктивними елементами кабеля з метою герметизації, надання необхідної форми й механічної стійкості конструкції. Як заповнювачі у кабелях з паперовою ізоляцією застосовують джгути із сульфатного паперу, просоченої кабельної пряжі або штапелірованної склопряжі.

Для кабелів із пластмасовою ізоляцією заповнення повинне бути: при ізоляції з поліетилена, що самозагасає - з матеріалу ізоляції або з полівінилхлоридного пластикату; при ізоляції з полівінилхлоридного пластикату - з полівінилхлоридного пластикату. Кабелі із пластмасовою ізоляцією на напругу 1 кВ допускається виконувати без заповнювачів.

Оболонки призначені для запобігання проникненню в ізоляцію вологи, захисту її від впливу світла, різних хімічних речовин, а також запобігання від механічних ушкоджень. У кабелях з паперовою ізоляцією оболонки виготовляють зі свинцю або алюмінію.

Свинцеві оболонки виготовляють з свинцю марок С-2 і С-3 з додаванням різноманітних присадок, наприклад, сурми. Алюмінієві оболонки виготовляють пресованими з алюмінію марки А або зварними з алюмінію марки АД-1.

Алюмінієві оболонки герметичні й в 2-2,5 рази міцніше свинцевих, а також мають підвищену стійкість до вібраційних навантажень. Висока електрична провідність алюмінію дозволяє використовувати оболонки як екран для захисту кабеля від зовнішніх електричних впливів. У ряді випадків алюмінієва оболонка може використовуватися як нульова жила силового кабелю.

Міцність свинцевих оболонок при тривалих розтяжних навантаженнях зменшується. Під впливом вібраційних і теплових навантажень у свинцевій оболонці починається часткова кристалізація і утворюються тріщини. При використанні кабелів зі свинцевими оболонками на вертикальних і похилих трасах відбувається розтягання оболонки на нижніх ділянках, що супроводжується їхнім розривом. У свинцевих оболонках також може відбуватись ґрунтова та електрохімічна корозія.

Для підвищення вібростійкості й механічної міцності у свинець, як присадку, додають до 0,6% сурми.

Пластмасові - полівінилхлорідні й поліетиленові оболонки відрізняються від ізоляційного складу відповідним підбором пластифікаторів та стабілізаторів, які забезпечують підвищену стійкість проти світлового старіння. Крім того, ці оболонки більш стійкі до агресивних середовищ порівняно з алюмінієвими й свинцевими.

Оболонки з полівінилхлорідного пластикату не поширюють горіння, вологостійкі, маслостійки, але мають істотний недолік - при низьких температурах стають крихкими.

Захисні покриви призначені для захисту оболонки кабелю від зовнішніх впливів. Залежно від конструкції кабелю у захисні покрови входять подушка, бронепокров і зовнішній покров.

Подушка - частина захисного покрову, накладена на оболонку й призначена для захисту оболонки від ушкодження її стрічками або дротом броні. Товщина подушки залежно від конструкції кабелю перебуває у межах від 1,4 до 3,2 мм.

Бронепокров - частина захисного покриву, яка виготовляється з металевих стрічок або дротів і використовується для захисту кабелю від зовнішніх механічних впливів. Застосовуються сталеві стрічки, покриті бітумним складом або оцинковані товщиною 0,3; 0,5; 0,8 мм і шириною 10-60 мм. Діаметр сталевих оцинкованих дротів від 1,4 мм до 6,0мм.

Зовнішній покров - частина захисного покрову кабелю призначеного для захисту броні від корозії й виконана із захисного шланга, який випресовують з пластмаси або з волокнистих матеріалів, просочених спеціальним протигнильним або негорючим складом. Товщина зовнішнього покриву з волокнистих матеріалів становить від 1,6 до 3,1 мм, зі шланга - від 1,7 до 3,1 мм.

Різним конструктивним елементам силових кабелів привласнені буквені індекси, які наведені в табл.1.1. Додатку.

 


Читайте також:

  1. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  2. Азот, фосфор, біогенні елементи та їх сполуки, органічні речовини
  3. Базові елементи управління проектом
  4. Біохімічні основи розвитку силових і швидкісних якостей
  5. Будівельні довжини кабелів
  6. Будова й основні елементи машини
  7. Будова оптичних кабелів
  8. Валідація НАССР- отримання об'єктивного доказу того, що елементи НАССР-плану результативні.
  9. Вибір і перевірка проводів та кабелів за нагріванням
  10. Види валютних систем та їх елементи
  11. Визначення і елементи накопиченого капіталу.
  12. Визначення навантажень на елементи систем регулювання вітроустановок




Переглядів: 1902

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація силових кабелів | Будівельні довжини кабелів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.