Як впливає зміна валютного курсу на прибуток банку за наявності довгої/короткої валютної позиції?
ВП назив відкритою, якщо А в інозмній валюті не збалансовані з П в тій самій валюті. Існу-гь два види відкритої позиції:
• Ав > П— чиста довга ВП;
• Ав < П— чиста коротка ВП.
Якщо А в іноземній валюті збалансовані з П в іноземній валюті (А=П), то така позиція наз закритою ВП, або позицією зведення чи відповідності.
Якщо всі А і П в іноземній валюті збалансовані за сумами й термінами, тобто ВП закрита, валютний ризик майже відсутній. Адже зміна курсу однієї валюти щодо іншої (базової) однаковою мірою позначиться як на вартості А, так і на вартості П, а це не потягне за собою ні втрат, ні доходів внаслідок зміни валютного курсу.
Збалансованість А і П у іноземній валюті, як за сумами, так і за термінами, є одним із методів управління валютним ризиком. Теоретично можливість узгодити всі надходження та платежі в іновалюті існує, але в реальному житті досят такої відповідності важко. Особливо це стосується банків, оскіль ки вони оперують значними обсягами валют, а також тому, що ВП банків істотно залежить від потреб клієнтів.
Зайнявши певну ВП, можна отримати прибуткі чи зазнати збитків внаслідок зміни валютного курсу, оскільки:
•довга ВП приносить прибутки в разі підвищеннкурсу іноземної валюти і завдає збитків у разі його зниження;
• коротка ВП приносить прибутки в разі зниження курсу іноземної валюти, але завдає збитків при підвищенні курсу
Розмір прибутків і збитків залежить від розміру експозиції Та змін у валютних курсах. Залишаючи ВП відкритою учасники ринку можуть «грати» на валютних курсах і отримувати прибутки спекулятивного характеру. Такі прибутки супроводжуються підвищеним валютним ризиком. Чим більший ризик бере на себе учасник, тим більший прибуток він може отримати від «гри» на валютних курсах. Але за несприятливих змін на валютному ринку втрати, спричинені взятим валютним ризиком, також будуть значними. Обмеження рівня валютного ризику означає зменшення можливостей отримання як прибутків, так і збитків.