В цій групі методик також застосовуються статичний та динамічний підходи. В рамках статичної моделі ідеальною вважається така структура бізнес-процесу, при якій втрати в його рамках мінімальні. При динамічному представленні акцент робиться на зміну структури взаємодії процесів в рамках бізнесу, щоб одержати оптимальні умови, в яких процес може досягнути абсолютно максимальної ефективності [40].
Середньогалузеві результати. При реалізації великого ІТ-проекту, приміром під час впровадження корпоративної інформаційної системи, затрати на оцінку ефективності впровадження інформаційної системи шляхом детального аналізу наслідків від впровадження виявляються невиробничими витратами. Однак питання щодо ефективності впровадження залишається. В цих ситуаціях оцінка результативності впровадження проводиться по «середньо-галузевим результатам», такі результати зазвичай наводяться в маркетингових матеріалах та відкритих публікаціях.
Return on investment – ROI (зворотність інвестицій) – фінансовий показник, який лежить в основі однойменної методики. Суть методики полягає в статистичній оцінці строків повернення інвестицій в типових проектах, проведених за репрезентативною вибіркою. Інакше кажучи, середньорічна віддача від інвестицій (Average Rate Return) характеризує середньорічну рентабельність та обчисляється за формулою (16.5) [7].
(16.5),
де:
ARR – віддача від інвестицій;
Vf, Vi – прибуток (дохід) на початку та наприкінці періоду,
пов’язаного з інвестиціями в ІТ;
n – число періодів, протягом яких одержується прибуток (дохід), що пов'язаний з ІТ;
IC – сума інвестицій.
В свою чергу, для розрахунку коефіцієнту повернення інвестицій застосовують формулу (16.6).
(16.6),
де:
ROI – коефіцієнт повернення інвестицій;
Vf, Vi – прибуток (дохід) на початку та наприкінці періоду пов’язаного з інвестиціями в ІТ.