Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розділ 6

Майнові складові корпоративного права є безпосереднім на­слідком участі у формуванні статутного (складеного) капіталу. Вони слугують критерієм розмежування двох правових катего­рій — права участі в товаристві та корпоративного права. Однією із основних відмінностей цих категорій І. В. Спасибо-Фатєєва називає їх співвідношення як родового та видового понять, адже право участі стосується будь-якого товариства, а не лише госпо­дарського1. Як тільки на підставі закону чи установчого докумен­та правовий зв'язок між засновником і створеною юридичною особою наповняється майновим змістом, з'являються підстави говорити про наявність суб'єктивного корпоративного права у засновника юридичної особи.

Діапазон майнових прав учасників господарського товари­ства залежить, як правило, від форми товариства. Водночас, у Законі України «Про господарські товариства» (ст. 10), Цивіль­ному та Господарському кодексах України (відповідно ст. 116 та статті 88, 167) законодавець визначає низку загальних прав, які обумовлені суттю корпоративних відносин і якими наділя­ються учасники всіх форм господарських товариств.

Одне із них — право на одержання частини прибутку (ди­відендів) товариства пропорційно Ьвоїй частці у статутному (складеному) капіталі. Прибуток —' це той визначальний майно­вий інтерес, заради якого учасник товариства вкладає своє майно до статутного фонду. Як доречно зауважує О. Р. Кібенко, навіть такі повноваження учасника, як право на отримання інформації та участь у загальних зборах, спрямовані передусім на захист його майнових інтересів2.

Право на одержання частини прибутку товариства мають не всі його учасники, а лише ті з них, які є його учасниками на по­чаток строку виплати дивідендів. У акціонерному товаристві для кожної виплати дивідендів наглядова рада товариства встанов­лює дату складання переліку осіб, які мають право на отриман­ня дивідендів, порядок та строк їх виплати. У разі відчуження акціонером належних йому акцій після дати складення переліку

1 Спасибо-Фатєєва І. В. Проблеми права участі в товаристві / І. В. Спа­
сибо-Фатєєва // Юридична газета. — 2005. — № 8.

2 Кібенко О. Р. Європейське корпоративне право на етапі фундамен­
тальної реформи. Перспективи використання Європейського законодавчого
досвіду у правовому полі України / О. Р. Кібенко. — X.: Страйд, 2005. (Серія
«Юридичний радник»). — С. 309.


Поняття і види корпоративних прав та обов'язків 173

осіб, які мають право на отримання дивідендів, але раніше дати виплати дивідендів, право на отримання дивідендів залишаєть­ся в особи, зазначеної у такому переліку.

Порядок реалізації цього прана законодавець відносить до локального регулювання і іктаионлки у ст. 4 Закону України «Про господарські товариства», що порядок розподілу прибут­ку визначається установчими документами. 'Гак,відповідно до ст. 37 цього Закону, в якій викладено зміст статуту акціонерно­го товариства, виплата акціонерам частини прибутку (дивіден­дів) здійснюється один раз на рік за підсумками календарного року, а строк і порядок виплати визначаються у статуті. Гранич­ний строк виплати дивідендів встановлений у п. 2 ст. ЗО Закону України «Про акціонерні товариства», відповідно до якого ви­плата дивідендів здійснюється у строк не пізніше шести місяців після закінчення звітного року. Водночас, п. 9 ст. 13 Закону за­свідчує, що у статуті акціонерного товариства також повинен зазначатися порядок повідомлення акціонерів про виплату диві­дендів, адже на товариство покладається обов'язок повідомити осіб, які мають право на отримання дивідендів, про дату, розмір, порядок та строк їх виплати.

Установчими документами або угодою між учасниками мо­жуть передбачатися різні варіанти розподілу прибутку, які є від­мінними від законодавчо визначеного принципу, проте закон забороняє установчими документами позбавляти учасників цьо­го права.

Наступне право, яке встановлене законодавством для учас­ників всіх господарських товариств, — це право здійснювати від­чуження часток у статутному (складеному) капіталі товари­ства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві,в порядку, встановленому законом. Відповідно до ст. 147 ЦК таст. 53 Закону України «Про господарські товариства» учасниктовариства з обмеженою відповідальністю має право продати чиіншим чином відступити свою частку (П частину) у статутномукапіталі одному або кільком учасникам цього товариства,тре­тім особам або самому товариству.

Учасники повного товариства здійснюють це правоза зго­дою інших його учасників (ст. 127 ЦК, ст. 69 Закону України«Про господарські товариства»). Проте відсутність згоди будь-кого із них не призводить до виникнення переважного пра­ва купівлі частки. За таких обставин учасник управі вийти з



Читайте також:

  1. IV розділ. Сегментація ринку та вибір цільового сегменту
  2. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  3. V розділ. Товарна політика підприємства
  4. VI розділ. Маркетингова цінова політика
  5. VII розділ. Маркетингові рішення з розподілу та збуту товару
  6. VIII розділ. Маркетингова політика комунікацій
  7. А) Роздільне складання таблиць (За підручником Богдановича М.В.)
  8. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  9. Актив і пасив балансу складаються також з певних розділів.
  10. Активи, що реалізуються повільно (А3) – це статті 2-го розділу активу балансу, які включають запаси та інші оборотні активи (рядки 100 до 140 включно, а також рядок 250).
  11. Аналіз бойових дій пожежних підрозділів
  12. Б – розділення гелю на дві фази




Переглядів: 268

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Майнові корпоративні права | ІІІІІИІІІІІІЛІ III

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.