Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Корпоративних прав

Предметом застави відповідно до ст. 576 ЦК може бути будь-яке майно (зокрема, річ, цінні папери, майнові права), що може бути відчужене заставодавцем і на яке може бути звернене стягнення. Закон України «Про заставу» від 2 жовтня 1992 р.1 передбачає можливість здійснення застави не тільки щодо речей, а й майнових прав. Право застави виникає з моменту укладення договору застави, а у випадках, коли договір підлягає нотаріаль­ному посвідченню, — з моменту його нотаріального посвідчен­ня. Якщо предмет застави відповідно до договору або закону повинен перебувати у володінні заставодержателя, право заста­ви виникає в момент передання йому предмета застави. Якщо таке передання було здійснене до укладення договору застави, право застави виникає з моменту його укладення (ст. 585 ЦК).

Стаття 10 Закону «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень»2 передбачає, що у випадку відчуження рухомого майна боржником, який не мав права його відчужува­ти, особа, що придбала це майно за відплатним договором, вва­жається його добросовісним набувачем згідно зі ст. 388 ЦК за умови відсутності в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна відомостей про обтяження цього рухомого майна. Добро­совісний набувач набуває право власності на таке рухоме майно без обтяжень.

Щодо застави іменних цінних паперів, то блокуванняцінних паперів на особовому рахунку зареєстрованої особиу зв'язку з передачею цінних паперів у заставу здійснюється реєстроутри-мувачем на підставі таких документів:

1 ВВР. - 1992. - № 47. - Ст. 642.

2 ВВР. - 2004. - № 11. - Ст. 140.


 


^^^МН^^^........ ......................... ' п,........................ і.. І. В ЦП. I.. |!i


19 - 535



Розділ Ю


Розпорядженнякорпоративними правами__________________________ 291


 


письмового розпорядження зареєстрованої особи — влас­ника про здійснення реєстроутримувачем блокування цінних па­перів у зв'язку з передачею їх у заставу;

—оригіналу або нотаріально засвідченої копії договору за­стави;

—оформленої анкети заставодержателя (п. 20.2 розділу VII Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цін­них паперів).

Застава бездокументарного цінного папера здійснюється за угодою заставодержателя та особи, на ім'я якої було видано цін­ний папір. Передача такого цінного папера під заставу здійсню­ється шляхом відкриття на ім'я заставодержателя рахунку у цінних паперах, на якому обліковуються права на бездокумен-тарний цінний папір, що належить заставодавцю відповідно до Закону України «Про Національну депозитарну систему та особ­ливості електронного обігу цінних паперів в Україні». На цьо­му рахунку здійснюється обіг депонованих цінних паперів, які передані під заставу. За угодою сторін заставлені цінні папери можуть бути передані на зберігання в депозит нотаріальної кон­тори, приватного нотаріуса або банку.

Особливість застави привілейованих акцій полягає в тому, що вони можуть випускатися із фіксованим у процентах до їх номінальної вартості щорічно виплачуваним дивідендом. Ви­плата дивіденду провадиться у розмірі, зазначеному в акції, не­залежно від розміру одержаного товариством прибутку у від­повідному році. До акції може бути доданий купонний лист на виплату дивідендів. У такому разі згідно зі ст. 54 Закону Украї­ни «Про заставу» купонні листи є предметом договору заста­ви тільки у випадках, якщо вони передані кредитору заставного зобов'язання. Відповідно, купонний лист, що додається до акції, може бути предметом заставних правовідносин, які виникають лише на підставі договору.

На рахунку у цінних паперах, на якому обліковуються права на цінні папери, встановлюються обмеження щодо цих цінних паперів згідно зі ст. 17 Закону України «Про заставу». Заставо­давець може відчужувати заставлене майно тільки за згодою за­ставодержателя за умови переходу до нового заставодавця основ­ного боргу, забезпеченого заставою. Крім того, відповідно до ст. 18 цього Закону заставодавець зобов'язаний повідомити кож­ного із заставодержателів про всі попередні застави, а також про


характер та розмір забезпечених цими заставами зобов'язань. Заставодавець зобов'язаний відшкодувати збитки, що виникли у будь-кого з його заставодержателів у результаті невиконання ним цього зобов'язання. Разом із тим, заставодержатель не має права розпоряджатися предметом застави, крім випадків, уста­новлених Законом України «Про заставу» (заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави тільки у випадку, якщо в момент настання строку виконання зобов'язан­ня, забезпеченого заставою, воно не буде виконане (ст. 20).

Накладення арешту та звернення стягнення на акції

Стаття 55 Закону «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 р.1 регламентує порядок накладення арешту на ак­ції. Згідно з п. 7 «Порядку накладення арешту на цінні напери» від 22.09.1999 р. № 17442 іменні цінні папери у документар­ній формі обмежуються в обігу шляхом їх блокування реєстро­утримувачем на особовому рахунку власника невідкладно після отримання копії відповідної постанови державного виконавця. Блокування полягає в припиненні реєстрації переходу права власності на іменні цінні папери, обтяжені зобов'язаннями.

Відповідно до п. 1 «Положення про порядок ведення реє­стрів власників іменних цінних паперів» блокування іменних ціннихпаперів — це операція реєстроутримувача щодо припи­нення реєстрації переходу права власності на іменні цінні па­пери, обтяжені зобов'язаннями, що обмежують обіг на певний строк та/або до настання певної події.

Згідно з п. 8 Порядку накладення арешту на цінні папери цінні папери, випущені у бездокументарній формі, та знерухом-лені цінні папери, на які накладено арешт, обмежуються в обігу шляхом здійснення облікової операції невідкладно після отри­мання копії постанови державного виконавця. У цьому випадку частина або вся кількість цінних паперів на рахунку власника обмежується в обігу шляхом виконання відповідного обліково­го запису.

Важливе значення має питання щодо звернення стягнення на заставлені акції. На підставі ст. 1 Закону України «Про заста-

1 ВВР.- 1999. - № 24. - Ст. 207.

2 Постанова Кабінету Міністрів України від 22.09.1999 р. «Про затвер­
дження порядку накладення арешту на цінні папери» № 1744 // Офіційний
вісник України.— 1999. — 08 жовтня (№ 38). — С 57.


19*


Розділ 10

ву» кредитор (заставодержатель) в силу застави має право у ви­падку невиконання зобов'язання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов'язання одержати задоволення з вартості заставленого майна переважно перед іншими кредито­рами шляхом звернення стягнення на заставлене майно. Оскіль­ки акція — це рухоме майно, то відповідно до правил ЦК стяг­нення здійснюється як у судовому, так і позасудовому порядку.

Частина 3 ст. 16 Закону «Про забезпечення вимог кредито­рів та реєстрацію обтяжень» регламентує, що обтяження на пра­ва, які випливають з іменних цінних паперів, випущених у до­кументарній або електронній формі, набирають чинності та їх пріоритет визначається з моменту внесення відповідного запи­су до реєстру власників іменних цінних, паперів, який ведеться уповноваженим реєстратором або зберігачем.

Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону «Про акціонерні товариства» в разі звернення стягнення на акції приватного AT у зв'язку з їх заставою відчуження таких акцій здійснюється з дотриманням переважного права акціонерів на такі акції.

Слід навести роз'яснення Державної комісії з цінних папе­рів та фондового ринку від 03.07.2007 р. № 9 щодо порядку за­стосування ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондо­вий ринок» стосовно права власника арештованих акцій брати участь в управлінні товариством шляхом голосування на загаль­них зборах (затверджено Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1564 від 03.07.2007 р.). У ньому зазначається, що до вирішення справи у судовому порядку щодо позбавлення акціонера права власності на акції власник акцій має право на участь у загальних зборах, оскільки такі дії власника не є діями щодо відчуження акцій та не призводять до переходу прав власності на акції до іншої особи.

Корпоративні права, які випливають із акції, реалізуються заставодержателем з моменту внесення змін до реєстру власни­ків іменних цінних паперів шляхом звернення стягнення на за­ставлене майно за рішенням суду, на підставі виконавчого напису нотаріуса або на основі договору застави. При цьому підтвер­дженням права власності на цінні папери є виписка з рахунку в цінних паперах, яку зберігач зобов'язаний надавати власнику цінних паперів.

Отже, застава цінних паперів не є дією щодо відчуження акцій і не призводить до переходу прав власності на них до ін-


Розпорядження корпоративними правами 293

тоїособи. При накладенні арешту на акції їх власник позбав­ляється права вільно розпоряджатися ними, але права, які ви­пливають із акцій, зберігаються за ним аж до внесення змін до системи реєстру. Відповідно, заставодсржатель не є власником акцій.

Зміст майнових прав у законодавстві про заставу не розкри­вається. До майнових прав у контексті характеристики предме­та застави можуть належати окремі речові права, а також зобо­в'язальні права. Об'єктом речових правовідносин с річ, об'ектом зобов'язальних — дія зобов'язаної особи.

Стаття 6 Закону України «Про заставу» і ст. 578 11,К встанов­люють правило, відповідно до якого майно, що перебуває у спіль­ній власності, може бути передане у заставу тільки за згодою всіх співвласників. У пункті 3.1 роз'яснення Вищого арбітраж­ного суду України «Про деякі питання вирішення спорів, пов'я­заних із застосуванням Закону України «Про заставу» зазначе­но, що оскільки договір застави повинен укладатися у письмовій формі, то згода співвласників майна, яке є предметом застави, також має бути зафіксована у письмовій формі, наприклад, шля­хом підписання договору всіма співвласниками або уповнова­женими ними особами.

Згода співвласників потрібна, якщо має місце спільна суміс­на власність або у заставу передається усе майно, що перебуває у спільній частковій власності. У частині 2 ст. 6 Закону України « Про заставу» зазначається, що майно, яке перебуває у спільній частковій власності (частки, паї), може бути самостійним пред­метом застави за умови виділення його в натурі за правилами ст. 364ЦК. Тобто виділення в натурі для подальшого викорис­тання як самостійного предмета заставинеобхідне лише у випад­ку, якщо і ааставу передається часткаодного із співвласників майна, що перебуває у спільній частковій власності.

Відповідно до ст. 149 ЦК 1 ст. 57 Закону «Прогосподарські товариства» звернення стягнення на частину майнатовариства з обмеженою відповідальністю, пропорційну частціучасника то­вариства у статутному капіталі, за його особистимиборгами до­пускається лише в разі недостатності у нього іншого майна для задоволення вимог кредиторів. Кредитори такого учасника ма­ють право вимагати від товариства виплати вартості частини майна товариства, пропорційної частці боржника у статутному капіталі товариства, або виділу відповідної частини майна для


в* f ■■ НІНІ.. ЩИ.. її. II. ІІІ1ІІІІ1ІІІІІІІІІІІІ1ІІІІІ...... і.. і.. Ill. Ill.. і.. г


294_______________________________________________ Розділ 10

звернення на нього стягнення. Частина майна, що підлягає ви­ділу, або обсяг коштів, що становлять її вартість, визначається згідно з балансом, який складається на дату пред'явлення вимог кредиторами.

Звернення стягнення на всю частку учасника в статутному капіталі товариства припиняє його участь у товаристві (ст. 141 ЦК). Звернення стягнення на частку учасника можливе лише після її виділення. Строк, протягом якого товариство має здійс­нити виділення частки, законом не встановлений. Збори учас­ників управі відмовити кредитору у виділенні частки боржни­ка — учасника, посилаючись на те, що в нього є інше майно, на яке може бути звернене стягнення. Таким чином, учасники то­вариства убезпечать себе від зменшення статутного капіталу і пов'язаних з цим можливих наслідків (наприклад, необхідності внесення додаткових вкладів для досягнення встановленого за­коном розміру).

Частка, виділена у грошовій формі, зараховується на депо­зит суду і сплачується кредитору. Реалізація частки, виділеної в натуральній формі, здійснюється в порядку, передбаченому За­коном України «Про виконавче провадження».

Щодо можливості корпоративних прав виступати предме­том застави, то з огляду на його специфіку слід враховувати, що опис предмета застави може бути поданий у загальній формі (вказівка на вид заставленого майна) відповідно до ст. 12 Зако­ну «Про заставу».

У частині 1 ст. 131 ЦК та ст. 73 Закону «Про господарські товариства» зазначається, що звернення стягнення на частку учасника у складеному капіталі повного товариства за його влас­ними зобов'язаннями допускається тільки у разі недостатності майна учасника ПТ для виконання його зобов'язань перед кре­диторами. Останні можуть вимагати в установленому поряд­ку виділення частини майна ПТ пропорційно частці учасника-боржника у складеному капіталі товариства. Решта учасників управі з метою збереження товариства виділити частку учасни-ка-боржника в грошовій або натуральній формі відповідно до балансу, складеного на день вибуття такого учасника з товари­ства. Відповідно до ч. 1 ст. 135 ЦК це правило поширюється на повних учасників командитних товариств.

Пункт 3.9 Рекомендацій президії ВГСУ від 28.12.2007 p., ст. 137 ЦК та ст. 79 Закону «Про господарські товариства» пе-


Розпорядження корпоративними правами_____________________________ 295

редбачають право вкладників командитного товариства лише па їх вклад до статутного капіталу, тому стягнення за зобов'язан­нями вкладника командитного товариства може бути зверне­но лише на частку вкладника у статутному капіталі товариства, а не на частку майна товариства, пропорційну його частці.

Учасникам повного і командитного товариства слід уважні­ше ставитися до можливості виділення частки учасника з пов­ною відповідальністю за його власними зобов'язаннями, адже це може поставити під загрозу існування самого товариства.


Читайте також:

  1. В корпоративних відносинах
  2. Види корпоративних інформаційних систем
  3. Захист корпоративних прав
  4. Захист корпоративних прав
  5. ЗАХИСТ КОРПОРАТИВНИХ ПРАВ
  6. Захист корпоративних прав
  7. Захист корпоративних прав
  8. Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)..
  9. Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)...
  10. Здійснення корпоративних прав учасниками (засновниками)... 269
  11. Класичні та альтернативні підходи до розробки корпоративних стратегій
  12. Ключові учасники корпоративних відносин: світовий досвід та вітчизняна практика.




Переглядів: 375

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Міна і дарування корпоративних прав

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.