Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Психогенні порушення травлення

 

Зі всіх можливих захворювань психогенного характеру найбільш типовими і такими, що частіше за інших зустрічаються в житті є ті, які пов'язані з ненормальною роботою шлунково-кишкового тракту, з порушеннями травлення. Відмічено, що, не дивлячись на широко поширену серед професійних лікарів думку, що неприємні відчуття в області шлунку майже завжди пов'язані з органічними порушеннями в роботі шлунково-кишкового тракту, з неправильним живленням людини, насправді такі відчуття досить часто обумовлені первинними порушеннями на рівні психіки, тобто роботи нервової системи. Але навіть тоді, коли це не зовсім так, все одно практично майже завжди аномалії в діяльності травної системи або передують, або супроводяться вираженими емоційними розладами. Тому на консультацію до психолога незрідка приходять люди, страждаючі перш за все нервовими і психічними розладами, а потім вже розладами в роботі шлунково-кишкової системи.

Консультант-психолог, приступаючи до практичного консультування клієнта на відповідну тему, в першу чергу повинні з'ясувати у клієнта, коли, за яких умов і в якій формі у нього найчастіше виникають хворобливі відчуття в області шлунково-кишкового тракту. Якщо клієнт сам не в змозі детально і точно відповісти на це питання, то йому слід допомогти навідними питаннями. Вони можуть бути такими:

• Чи зверталися ви з приводу неприємних відчуттів в області шлунку до лікаря? Якими виявилися результати обстеження шлунку, проведеного по його рекомендаціях?

• Чи виконували ви поради лікаря? Якщо виконували, то якими виявилися результати?

Якщо клієнт відповідає ствердно на ці питання, то можна буде зробити вивід про те, що у нього дійсно є проблеми суто органічного характеру, пов'язані з аномаліями в роботі шлунково-кишкової системи, і продовжити розпит далі, запропонувавши клієнтові наступну серію питань (вони направлені на з'ясування того, які власне психологічні причини виниклого нездужання):

• Чи часто у вас виникають подібні неприємні відчуття?

• Які події у вашому житті зазвичай передують їм або супроводжують їх?

• У яких конкретних відчуттях виявляється ваше нездужання?

• Що, окрім дотримання дієти і прийому ліків, ви намагалися робити для того, щоб позбавитися від подібних неприємних відчуттів?

• Чи є у вас які-небудь психологічні прийоми і засоби, які вам допомагають і за допомогою яких вам інколи удавалося вирішити свою проблему (тимчасово позбавитися від наявних болів або неприємних відчуттів)? Якщо такі прийоми і засоби є, то в чому вони полягають?

Вислухавши грунтовні відповіді клієнта на всі ці питання, психолог-консультант прояснює для себе ситуацію, що склалася, і приймає рішення про те, які поради слід дати клієнтові з врахуванням досвіду життя, що вже накопичився у нього.

Розглянемо в зв'язку з цим типові випадки і найбільш розумні рекомендації, які психолог-консультант міг би запропонувати клієнтові.

Випадок 1. У відповідь на другий з сформульованих вище питань клієнт говорить, що виникненню у нього неприємних, хворобливих відчуттів в області шлунково-кишкового тракту зазвичай передують недосипання, безсонні ночі.

Якщо нездужання порівняльне легеня, то досить буває виконати ряд простих, порівняно легких фізичних вправ, а потім прийняти водні процедури і після цього небагато відпочити.

Якщо ж описані вище процедури не допомагають, то треба спробувати змінити режим дня і займатися роботою в той час, коли болі в області шлунку відсутні, у тому числі, можливо, і в незвичайний час дня, наприклад, вночі, якщо не спиться.

Бажано постаратися переконати клієнта в тому, що сама по собі безсоння – це ще не хвороба і переживати по її приводу особливо не варто. Час сну і час неспання, у тому числі і тривалість сну, у кожної людини суто індивідуальні (хто до чого звикає, то і добре для нього). З віком людині для збереження працездатності і відновлення сил вимагається зазвичай менше часу для сну, ніж в молодості.

Випадок 2. Відповідаючи на друге питання, клієнт говорить психологові-консультантові про те, що часто у нього перед виникненням нездужання бувають якісь особисті неприємності, і зазвичай після цього, через деякий час, виникають болі в області шлунку. В цьому випадку клієнтові необхідно рекомендувати прийоми, користуючись якими, він міг би позбавити себе від дуже сильних емоційних переживань, пов'язаних з неприємностями, оскільки, швидше за все, саме ці переживання рефлекторною дорогою викликають болі в шлунку і порушують травлення.

Слід виробити звичку не сидіти, склавши руки, особливо тоді, коли виникає яка-небудь неприємність, а тут же активно приступати до пошуку виходу з ситуації, що склалася, і не припиняти його, поки потрібне рішення не буде знайдено.

Відразу ж після того, як прийнято рішення про можливий вихід з ситуації, що склалася, приступати, не відкладаючи справи в довгий ящик, до конкретних дій, направлених на практичну реалізацію прийнятого рішення.

Якщо щось не вийшло, то звернутися до іншого варіанту дій і продовжувати діяти так до тих пір, поки потрібний результат не буде отриманий, і доки всі можливі варіанти вирішення проблеми не будуть вичерпані.

Якщо відразу самостійно не удасться впоратися з емоціями, якщо, знаходячись в такому стані, клієнт не зможе

тверезо роздумувати і приймати продумані, розумні рішення, то йому слід рекомендувати звернутися за допомогою до інших людей, які допомогли б йому знайти потрібне вирішення проблеми. Краще всього, якщо це будуть близькі для клієнта люди, до яких він міг би звернутися у будь-який момент. В крайньому випадку такою людиною для клієнта може стати і психолог-консультант, обізнаний даного клієнта і його проблему.

Випадок 3. Клієнт, відповідаючи на друге і третє питання, говорить, що зазвичай в той час, коли він відчуває болі або інші неприємні відчуття в області шлунку, він одночасно відчуває і підвищену внутрішню напруженість, нервозність, роздратування, занепокоєння.

У цій ситуації корисними для клієнта можуть виявитися прийоми, рекомендовані для випадків 1 і 2, а також паралельне тимчасове звернення до деяких, відносно слабким заспокійливим лікам (по рекомендації лікаря).

Випадок 4. Відповідаючи на четвертий і наступні питання, клієнт повідомляє психолога-консультанта, що в деяких життєвих ситуаціях при вирішенні відповідної проблеми йому вже допомагали такі засоби, як, наприклад, прийом невеликої кількості їжі, яка тимчасово або зовсім усувала біль, або знижувала її гостроту. Такий же ефект міг надати і короткочасний відпочинок із закритими очима, сон, відволікаюча від болю активність з відносно невеликими або, навпаки, із значними навантаженнями, а також масаж, тепло і тому подібне

В цьому випадку спільно з клієнтом необхідно проаналізувати практику його життя, що склалася, з'ясувавши оптимальні умови звернення до використання подібних процедур, рекомендувати клієнтові і надалі все робити саме так.

В той же час консультант повинен порадити клієнтові не зупинятися на цьому і продовжувати уважно спостерігати за собою під час подібних процедур, поекспериментувати над собою і визначити, в яких випадках ці процедури краще всього допомагають.

Випадок 5. Відповідаючи на четвертий і подальші питання, клієнт стверджує, що те, що він до цих пір намагався використовувати при виникненні нездужання, не особливо допомагало йому.

В цьому випадку разом з клієнтом необхідно точно визначити, чому те, що він вже намагався робити, виявилося безрезультатно. Мабуть, справа полягає в тому, що клієнт вчиняв неправильно, і тоді йому необхідно порадити, як зробити те ж саме краще.

Можливо, що клієнтові бажано звернутися до використання зовсім інших прийомів, виходячи з власних індивідуальних особливостей. Їх психолог-консультант може визначити, спостерігаючи за клієнтом і слухаючи уважно його розповідь про себе.

Не виключено також, що кінець кінцем клієнтові доведеться робити вибір самостійно. В цьому випадку консультант-психолог міг би рекомендувати клієнтові уважно постежити за собою, фіксуючи дії, що робляться, і одночасно оцінюючи їх наслідки. Це кінець кінцем повинно буде допомогти клієнтові визначити те, що для нього понад усе личить.

Випадок 6. Цей випадок представляє ситуацію, при якій на четверте, п'яте і шосте питання клієнт виявляється не в змозі відповісти ясно.

В цьому випадку клієнтові необхідно буде запропонувати всілякі психологічні прийоми і засоби, якими він міг би скористатися для усунення болів в шлунку. Це, зокрема, можуть бути прийоми і засоби, якими з успіхом користуються інші люди і які для них виявилися досить ефективними. Ознайомившись з ними, клієнт може випробувати їх на собі і вибрати для себе те, що йому представляється найбільш вдалим. Спробувавши далі застосувати ці прийоми на практиці хоч би кілька разів, уважно простеживши за тим, які вони дають результати, клієнт разом з психологом-консультантом може обговорити свій досвід і вибрати з нього те, що йому підійде надалі, уточнивши умови і процедуру вживання відповідних прийомів в своєму подальшому житті.


Читайте також:

  1. Адміністративна відповідальність за порушення аграрного законодавства
  2. Адміністративна відповідальність за порушення земельного законодавства
  3. Адміністративна відповідальність за порушення митних правил
  4. Адміністративна відповідальність за порушення податкового законодавства.
  5. Адміністративне правопорушення
  6. Адміністративне правопорушення як підстава юридичної відповідальності: ознаки і елементи.
  7. Адміністративне правопорушення.
  8. Адміністративні правопорушення в галузі охорони здоров'я. Адміністративна відповідальність медичних працівників.
  9. Адміністративні правопорушення та адміністративні стягнення.
  10. Аналіз юридичних складів злочинів, що пов’язані з порушенням чинних на транспорті правил та в пошкоджені магістральних трубопроводів
  11. Біологічне значення травлення
  12. Біологічні особливості травлення с.-г. птиці




Переглядів: 651

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Психогенні сердечні захворювання | Мінливість настрою клієнта

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.025 сек.