Науково - обґрунтована система удобрення вимагає різноглибинного внесення добрив у три строки: восени - основне добриво, під час сівби-рядкове, і в період вегетації - підживлення. Коренеплоди потребують кількість поживних речовин - в 3-4 рази, ніж зернові культури. Для одержання високих врожаїв коренеплодів особливо ефективне спільне внесення органічних і мінеральних добрив. Гній вносять під попередній цукровий буряк. З розрахунку 30-40 т/га, або під коренеплоди восени (полів - перепрілий гній, з небагатим приорюванням). Коренеплоди для нормального росту і розвитку найбільше потребують калію в період формування і накопичення сухих речовин (найбільш цінні для них хлористий калій). Фосфорні добрива вносять у вигляді суперфосфату під зяблеву оранку або весною під культивацію. Краще восени , суперфосфатом в два прийоми. Восени 50-75%, і весною в рядки 25-50% комбінованими сівалками.
Азотні добрива вносять під передпосівну культивацію, але краще вносити при посіві в рядки і в підживленні . Вносять в основному нітроамофску при посіві, а аміачну селітру під культивацію, а також при підживленні. Оптимальні норми висівання мінеральних добрив коливаються в межах від
120-180 кг/га в залежності від типу ґрунтів та їх забезпечення поживними елементами. Важливу роль в підвищенні врожаю відіграють мікроелементи: бор, мідь, марганець.