Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Соціологія як наука.Місце і роль соціології в системі суспільствознавства.

Залежно від сфери дослідницьких інтересів сучасні наукові дисципліни можна поділити на чотири основні групи: при родичі, технічні , гуманітарні і соціальні. Якщо природничі зосереджуються на розкритті таємниць природи, технічні – на пошуку нових можливостей техніки, гуманітарні – на заглибленні у світ самої людини, то соціальні – вивчають сумісне життя в суспільстві. Кожна із соціальних наук (крім соціології) займається якоюсь окремою сферою суспільного життя. Наприклад, економіка досліджує господарське життя (виробництво, послуги, розподіл, споживання тощо), політологія – сферу політики, історія – процес розвитку суспільства, педагогіка – проблеми навчання і виховання.

Місце соціології у системі соціальних, гуманітарних наук зумовлене тим, що вона є наукою про суспільство, його процеси та явища ; охоплює загальну соціологічну теорію (теорію суспільства) , яка виступає як теорія та методологія всіх інших суспільних і гуманітарних наук. Усі науки, які вивчають різноманітні аспекти життєдіяльності суспільства і людини , завжди передбачають і соціальний аспект, тобто закони та закономірності, які виявляються в певній сфері суспільного життя, реалізуються через діяльність людей. Техніка і методика вивчення людини, спільнот, суспільства, застосовувані соціологією, використовуються всіма суспільними та гуманітарними науками. На перетині соціології з іншими науками склалася ціла система досліджень: соціальні, соціально-економічні, соціально-політичні, соціально-демографічні та інші.

У системі суспільствознавства соціологія найтісніше взаємодіє з історією. Обидві науки про суспільство, але історія вивчає минуле суспільство, його розвиток у хронологічній послідовності, а соціологія – його сучасні проблеми. Багато спільного між соціологією і філософією. Однак соціологія має справу не лише з абстрактними законами та категоріями а й конкретними фактами дійсності. Соціологія працює на межі з економічною наукою, предметом якої є вивчення закономірностей і форм функціонування й розвитку відносин, що складаються в процесі виробництва , обміну і розподілу матеріальних благ. Оскільки спосіб виробництва є основою всіх соціальних відносин і процесів , умовою життєдіяльності людини , багато економічних досліджень безпосередньо змикаються з соціологічними. І навпаки, соціологічні дослідження значною мірою ґрунтуються на результатах пошуку економічної науки.

Соціологія тісно пов’язана із політологією . Їх взаємозв’язок виявляється в тому, що з’ясування закономірностей політичного життя є ефективним за умови

розгляду суспільства як соціальної системи. Крім того, суспільство не можна

пізнати і змінити без впливу на політичні структури. Взаємодія соціології та політології покликала до життя нову галузь науки - політичну соціологію.

Вивчаючи особливості держави , її інститутів у регулюванні соціальної діяльності мас та особистостей , соціологія спирається на дані правових наук, в полі зору яких – юридичні норми, що законодавчо закріплюють певні відносини у державі , регулюють соціальну поведінку людей.

Із психології як науки соціологія запозичує теорію мотивів поведінки, особистих та масових реакцій , методи дослідження соціальних орієнтацій особистості, які є необхідними компонентами при дослідженні поведінки особистості в колективі та суспільстві.

Різноманітні галузі педагогіки , як і соціальної психології, мають велике значення при вивченні соціологічних проблем освіти.

Отже, соціологія функціонує у тісній взаємодії з комплексом соціально-гуманітарних наук. На сучасному етапі відбувається своєрідна «соціологізація» наук , виникають нові напрями: соціологія життя , соціобіологія, електоральна соціологія, соціологія здоров’я, соціологія ризику тощо. Тенденція до комплексного, всебічного дослідження процесів і явищ суспільного життя розширює пізнавальні можливості соціології і тих наук, з якими вона взаємодіє . Але кожна із цих соціальних наук (крім соціології) займається якоюсь окремою сферою суспільного життя. А соціологія – це наукове вивчення соціального життя, груп людей та суспільства; вона вивчає суспільство в цілому. Соціальне життя людей, їх спілкування, взаємодію. Методика та техніка вивчення суспільного життя, методи соціального виміру, розроблювані соціологією, використовуються всіма іншими суспільними науками. Отже, соціологія – це наука про суспільство як єдину цілісну систему. Специфіка і відмінність соціології від інших суспільних наук полягає в тому, що вона вивчає соціальні відносини між людьми, а також вплив цих відносин на формування людини, на її свідомість та поведінку.


Читайте також:

  1. D – моделювання в графічній системі КОМПАС
  2. Аграрні відносини, їх специфіка та місце в економічній системі
  3. Адаптаційні зміни в кістковій системі спортсменів
  4. Адресація в системі ЕП НБУ.
  5. Акти Конституційного суду України в системі національного законодавства.
  6. Акти Конституційного Суду України в системі національного законодавства.
  7. Акціонерна власність в економічній системі
  8. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  9. Аналіз посередників в системі розподільчої політики
  10. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  11. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  12. Бізнес-моделювання в системі управління розвитком підприємства. Поняття та етапи формування бізнес-моделі




Переглядів: 710

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Соціологія як наука. | Предмет і об’єкт соціології.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.