У випадку, коли ОПР орієнтується на найменш сприятливі умови та неконтрольовані фактори застосовують критерій песимізму.
Для гри, яку задано матрицею виграшів за критерієм песимізму визначається варіант рішення, який мінімізує мінімальні виграші для кожного варіанта ситуації. Критерій песимізму записують у вигляді
(3.16)
Для гри, яку задано матрицею програшів за критерієм песимізму визначається варіант рішення, який максимізує максимальні програші для кожного варіанта ситуації. Критерій песимізму записують у вигляді
(3.17)
За критерієм песимізму передбачається, що неконтрольовані фактори можуть бути використані несприятливим чином. В реальних ситуаціях можуть в багатьох задачах неможливий контроль за неконтрольованими факторами. Це відноситься до задач, в яких є необхідність урахування фактору часу; задач соціально-економічного прогнозування; задач довгострокового планування тощо.
Наприклад, витрати виробництва є контрольованими факторами на короткострокових часових інтервалах, але при аналізі довгострокових проектів певні елементи витрат виробництва стають неконтрольованими: вартість електроенергії, вартість матеріалів тощо.
Приклад 3.5. Для гри, яку задано матрицею виграшів у прикладі 3.2, за критерієм оптимізму вибрати стратегію, яка є найбільш вигідною.
Розв'язання. Запишемо матрицю виграшів у вигляді таблиці 3.6 і знайдемо найменше значення для кожного рядка.
Таблиця 3.6
Матриця виграшів гри
П1
П2
П3
П4
П5
і '
А1
А2
А3
А4
За формулою (3.16) маємо:
що вказує на перевагу стратегій А2 і А4.
Це означає, що незалежно від того яку стратегію буде застосовувати гравець "природа", тобто який зі станів складеться на ринку, гравець А (статистик), при застосуванні стратегій А2 і А4 тобто техніки видів А2 і А4, отримає гарантований виграш не менше 1 одиниці. При використанні гравцем А будь-якої іншої стратегії, тобто випуску іншого виду техніки, у випадку гіршої ситуації може бути отриманий виграш менший ніж 1 одиниця.