Фізичні властивості. Блиск скляний. Твердий, 6,5 - 7. Колір оливково-зелений. Риски не дає. Спайності немає. Суцільні зернисті маси або кристали включені в породу. Сингонія ромбічна.
Відмінні ознаки. Для олівіну характерна неметалічний блиск, велика твердість (залишає подряпину на склі), оливково-зелений колір, місцезнаходження в темних магматичних породах і те, що олівін, руйнуючись, переходить в серпентини (змійовик). Від схожих з ним мінералів відрізняється відсутністю риски.
Хімічні властивості. Порошок розкладається сірчаної і соляної кислотами і виділяє студене подібним кремнезем.
Різновиди.Хризоліт - колір оливково-зелений із золотистим відтінком, прозорий; Перидот - олівін ювелірної якості.
Генезис - магматичний. Він є породоутворюючим мінералом ультраосновних (дуніти, перидотити) і основних (габро, базальти, діабази і т. п.) магматичних порід. Утворюється в результаті диференціації магми і виділяється одним з перших.
Під дією гарячих водних розчинів, що йдуть з магматичних вогнищ, олівін переходить в серпентин або в тальк. Ці процеси, відомі під назвою серпентизація, дуже характерна для районів розповсюдження порід, що містять олівін.
Супутники. У магматичних породах: Гіперстен, основний плагіоклаз, хроміт, магнетит, платина. У контактах: кальцит, доломіт, флогопіт. Продукти хімічного зміни: серпентин, азбест, тальк, хлорит, магнетит, гематит, лимон, опал.