Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття, сутність і зміст невизначеності й ризику

 

За останнє десятиріччя відбулись значні структурні зміни в економіці України. Це пов’язано із перебудовою форм власності, трансформації трудового, виробничого потенціалів, зміною в макро- і мікросередовищах підприємств. Невизначеність ринкових умов, зростання рівня стохастичності впливу економічних факторів на результативність діяльності підприємства призводить до зростання ризиків втрати суб’єктами підприємницької діяльності не тільки своїх позицій на ринку, але й їх занепаду.

Таким чином, в сучасних умовах господарювання більшість економічних процесів мають невизначений характер, коли досить складно сказати, як будуть розвиватись події в майбутньому. Це ускладнює процес прийняття управлінських рішень та прогнозування показників діяльності підприємств. В таких умовах зростає рівень невизначеності й ризику. Тому важливого значення набуває визначення змісту, сутності цих понять.

Поняття «невизначеність» означає як постійна мінливість умов, поведінки зв’язків, швидкі зміни в макро- і мікросередовищі підприємства. Невизначеність супроводжував прийняття будь-яких управлінських рішень. Виділяються основні типи невизначеності в економічних задачах при прийнятті управлінських рішень:

об'єктивна (природна) невизначеність;

інформаційна невизначеність, яка характеризується недостатністю або відсутністю відповідної інформації;

невизначеність, яка пов’язана з діяльністю інших суб’єктів підприємницької діяльності;

невизначеність, яка пов’язана з низькою структурованістю й ефективністю організаційної структури підприємств;

невизначеність, що обумовлена нечіткістю, розпливчатістю економічних процесів, явищ, інформації.

Ухвалення рішень в умовах невизначеності є вибором тієї або іншої можливості з їх різноманіття, а сам процес ухвалення рішень нерозривно пов'язана з перетворенням невизначеності у визначеність.

Невизначеність обумовлюється неповнотою, несвоєчасністю, низьким рівнем специфікації, ймовірністю інформації, що пов’язана з діяльністю суб’єктів підприємницької діяльності. В умовах зростання рівня невизначеності відповідно збільшується ризик господарської діяльності підприємств.

Слід вказати, що залежність між рівнем невизначеності економічної ситуації і рівнем ризику досить висока. Чим більше невизначеність, тим більше ризик і навпаки. Тому необхідно обґрунтувати поняття ризику, його сутність, оцінити його рівень і встановити причини його виникнення. Розглянемо поняття «ризик» з позиції різних аспектів діяльності суб’єктів підприємницької діяльності.

Термін «ризик» виходить від грецьких слов ridsikon, ridsa — круча, скала [3]. З позиції формування прибутків або збитків підприємства під ризиком розуміють ймовірність виникнення збитків або недоотримання доходів порівняно з прогнозними варіантами.

Особливу роль в діяльності підприємства відіграють фінансові ризики, які визначаються як ймовірність виникнення непередбачених фінансових втрат в ситуації невизначеності умов фінансової діяльності підприємства [68].

Інвестиційний ризик відображає можливість виникнення непередбачених фінансових втрат в процесі інвестиційної діяльності підприємства. До них відносять ризики реального інвестування, портфельні ризики і ризики інноваційного інвестування.

Ризик – це дія, яка здійснюється сподіваючись на щасливий результат по принципу «повезе – не повезе» [76].

Ризик – це суб’єктивна характеристика невизначеності сценарію реалізації проекту.

Ризик – це об'єктивно-індивідуальна категорія, яка характеризує загрозу, небезпеку виникнення негативних явищ в економічному й організаційному середовищі підприємства.

Ризик - це можливість відхилення від мети, ради досягнення якої ухвалювалося рішення; вірогідність помилки або успіху того або іншого вибору в ситуації з деякими альтернативами; це ситуативна характеристика діяльності, що полягає в невизначеності її результату в можливих несприятливих наслідках у разі «неуспіху»; рівень невизначеності в прогнозі результату [76].

Ризик - вибір управляючих параметрів (управляючих дій), що не гарантує виконання поставленої мети у зв'язку з невизначеністю (характером вірогідності) умов господарювання [58].

Ризик - це діяльність, пов'язана з подоланням невизначеності в ситуації неминучого вибору, в процесі якої є можливість кількісно і якісно оцінити вірогідність досягнення передбачуваного результату невдачі і відхилення від мети [62].

Як видно з теоретичних визначень економічної категорії «ризик», їх об’єднує невизначеність здійснення події в позитивну або негативну сторону. В цьому аспекті виникає необхідність оцінки ризику для мінімізації негативних явищ і забезпечення позитивного результату.

Сутність ризику полягає в співвідношенні мети і результату діяльності між якими існують відхилення. Ступінь цього відхилення і визначає рівень ризику діяльності суб’єктів підприємницької діяльності. Якщо відхилення мети і результату зростає, то і збільшується ризик, якщо навпаки – то останній зменшується.

 


Читайте також:

  1. B. Тип, структура, зміст уроку і методика його проведення.
  2. II. Короткий зміст
  3. II. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ТА ОЦІНКИ ПОТОЧНИХ ТА ПІДСУМКОВИХ ЗАНЯТЬ (ЗМІСТОВИХ МОДУЛІВ).
  4. II. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ТА ОЦІНКИ ПОТОЧНИХ ТА ПІДСУМКОВИХ ЗАНЯТЬ (ЗМІСТОВИХ МОДУЛІВ).
  5. IV. Зміст навчання
  6. IV. Зміст навчання
  7. IV. Зміст навчання
  8. IV. Зміст навчання
  9. IV. Зміст навчання
  10. IV. Зміст навчання
  11. IV. Зміст навчання
  12. IV. Зміст навчання




Переглядів: 815

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Змістовий модуль 4 | Управління ризиком на підприємстві в сучасних умовах господарювання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.