Поняття про сплав. Взаємодія елементів у сплавах. Утворення механічної суміші, твердих розчинів, хімічних сполук. Поняття про компонент, фази, системи.
Література: [1, с. 29-32] [5, с. 94-100] [7, с. 89-100].
Методичні вказівки
Вивчення матеріалу цієї теми варто почати з з'ясування поняття про сплави як про складні тіла, що одержують шляхом плавлення елементів у рідкому стані, при цьому основним елементом повинний бути метал.
Розглядаючи структуру сплавів, необхідно усвідомити, що вона залежить від того, у які взаємодії вступають елементи, що входять у сплав. Особливу увагу звернути на розчинність елементів один в одному у твердому стані, на типи твердих розчинів, умова їх утворення, властивості.
Потім усвідомити поняття: "система", "фаза", "компонент"; ознайомитися з правилом фази і його конкретного застосування.
Питання для самоконтролю
1. Які типи структур можуть утворитися при змісті різних елементів? 2. Зазначте необхідні умови для їх утворення. 3. Поясніть сутність поняття "система", "фаза", "компонент".
Тема 5. 2. Діаграми стана подвійних систем сплавів
Поняття про діаграми стану систем сплавів. Методика побудови діаграми стану подвійних систем. Підрозділ діаграм стану на типи в залежності від характеру структури у твердому стані.
Література: [1, с. 32-35] [5, с. 101-106]
Методичні вказівки
Необхідно усвідомити ціль побудови діаграм стану сплавів Принцип побудови, вихідні дані методики побудови зручніше усього розглянути на прикладі побудови діаграми стану сплавів з відсутністю взаємної розчинності компонентів у твердому стані.
Для побудови діаграми візьмемо декілька сплавів із різним вмістом компонентів А і В. Побудуємо для них криві охолодження. Визначимо положення критичних точок. Потім на сітку в координатах температура-концентрація наносимо значення критичних температур, отримані на підставі термічною аналізу.
Питання для самоконтролю
1. З якою ціллю будуються діаграми стану подвійних сплавів? Що є вихідними даними для побудови діаграми подвійних сплавів? 2. Як побудувати діаграму стана подвійних сплавів? 3. Що являють собою лінії ліквідусу, солідуса на діаграмі? 4. Як класифікуються діаграми стана подвійних сплавів?