Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Опуклість та вгнутість кривої. Точки перегину

Нехай функція визначена на інтервалі і в кожній точці цього інтервалу має скінчену похідну. Тоді в кожній точці графіка цієї функції можна провести дотичну, не паралельну осі . Крива, яка є графіком цієї функції, називається гладкою.

Якщо крива, яка є графіком функції , розміщена не нижче будь-якої дотичної на інтервалі , то вона називається вгнутою догори або просто вгнутою на цьому інтервалі. Іноді її ще називають опуклою вниз (рис. 25).

Якщо крива, яка є графіком функції , розміщена не вище будь-якої дотичної на інтервалі , то вона називається вгнутою донизу або просто опуклою на цьому інтервалі. Таку криву ще називають опуклою вгору (рис. 26).

 

 
 


Точка називається точкою перегину гладкої кривої , якщо існує -окіл точки такий, що в інтервалах і крива має опуклість різних напрямків (рис. 27).

 

 

 

У цьому випадку графік функції в інтервалах і лежить по різні боки від дотичної, проведеної в точці .

 

 

Теорема. Нехай функція визначена на інтервалі і в кожній точці цього інтервалу має похідні до другого порядку включно. Тоді, якщо у всіх точках , то графік функції на інтервалі вгнутий (опуклий вниз), якщо ж у всіх точках , то графік функції на інтервалі опуклий (опуклий вгору).

Доведення. в інтервалах і лежить по різні боки від дотичної, проведеної в точці .

Нехай . Виберемо точку і покажемо, що графік функції лежить не нижче дотичної, яка проходить через точку . Щоб відрізняти ординату графіка функції і ординату дотичної, останню будемо позначати буквою . Запишемо рівняння дотичної в точці :

 

(1)

 

Оскільки функція має похідні до другого порядку включно, то згідно формули Тейлора (при ) маємо:

 

(2)

 

де . Віднімемо від рівності (2) рівність (1)

 

.

Оскільки , то , тобто . Отже, графік функції у будь-якій, відмінній від , точці лежить вище дотичної, проведеної до нього в точці з абсцисою .

Аналогічно доводиться теорема для випадку .

Установимо необхідну умову існування точки перегину графіка функції . Нехай функція визначена і має неперервні похідні до другого порядку включно на інтервалі . Тоді. Якщо в кожній точці , то графік функції на інтервалі вгнутий (опуклий вниз). Якщо , , - то графік опуклий (опуклий вгору).

Отже, якщо на інтервалі , то графік функції точок перегину на цьому інтервалі не має. Таким чином, точка , де може бути точкою перегину графіка функції лише в тому випадку, коли .

Отже, умова є необхідною, для того, щоб точка була точкою перегину графіка функції .

Покажемо, що не всяка точка за умови є точкою перегину. Розглянемо такий приклад: Нехай . Тоді при . Але точка не є точкою перегину графіка функції (рис. 28).

 

Установимо достатню умову існування точки перегину графіка функції . Нехай точка така, що й існує таке , що в інтервалах і друга похідна має різні знаки. Тоді точка є точкою перегину. Дійсно, за вказаних умов у інтервалах і крива має опуклість різних напрямків. Отже, точка є точкою перегину цієї кривої.

Зауваження. Точка є точкою перегину графіка функції і в тому випадку, коли в точці існує дотична до графіка функції , друга похідна в самій точці не існує, але існує в деякому -околі точки , причому в інтервалах і має різні знаки.

Це установлюється аналогічно попередньому.

Приклад. Нехай . Ця функція в точці має нескінченну похідну першого порядку й дотична до її графіка в точці співпадає з віссю . Друга похідна в точці не існує. Графік функції в точці має перегин, оскільки справа і зліва від точки друга похідна має різні знаки (рис. 29).

 

 


Читайте також:

 1. Алгебраїчний спосіб визначення точки беззбитковості
 2. Аналіз точки беззбитковості
 3. Видалення характерної точки
 4. Визначення точки
 5. Визначення точки беззбитковості
 6. Визначення точки беззбитковості.
 7. Визначення. Точки максимуму й мінімуму функції називаються точками екстремуму.
 8. Відстань від точки до площини і від точки до прямої на площині
 9. Диференціальні рівняння руху вільної матеріальної точки
 10. Енергетичні рівні напівпровідникової квантової точки
 11. З точки зору динамічного підходу механізм соціального конфлікту проходить зазвичай наступні стадії протікання конфлікту.
 12. З точки зору цілей, які відстоюють протидіючі сторони конфлікту розподіляються на особисті, групові, суспільні.
Переглядів: 3097

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розв’язування. | Асимптоти графіка функції

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.