Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розділ 2. Правовий статус товарної біржі

1. Поняття й види товарних бірж

Поняття «біржа» досить давно с предметом дослідження філологів,економістів, юристів. Відповідно до однії і з версій, йогоджерела лежать у латинському слові «bursa», (нім. «horse) — шкіряний гаманець. Подібність однокореневих слів простежуєтьсяу французькій й італійськії! мовах, [снуєтакожверсія, пов'язана з ім'ям бельгійського купця Van derBurse, що жив у місті Брюгге й мав на фасадісвого будинку зображеннятрьох гаманців.Місце знаходження ного будинкубуло зруч­ним місцем для зборів торговців.Тут у Брюгге затвердивсягни біржових зборів, і вперше встановилися деякі види біржо-ипх угод.

У тлумачному словнику В. Даля щодо біржі є такі иояс-нгння: будова, або місце, де в певний час збираються купці з торгівельнихпитань; самі збори; місце збори купців.

О. Штиллих відзначав той факт, що Істотні ознакиособ-ЛИВОГОроду виду ринку, називаною «біржею», на жаль ще не досить установлені наукою. Жодне з визначень,запропонова­них дотепер економістами, не виявилося цілком переконли­вим. Найчастішедослідники розглядаютьбіржу як постійно.иючиіі організований оптовийринок, наякому здійснюється торгівлябіржовими товарами (сировиною,продуктами харчу-вання,промисловими товарами, цінними паперами й т.д.).Всі георетики згодніміж собоюлише в тому,що ніяка біржова торгівля представляє торгівлю замінними цінностямий. що вбіржовому залі немаєні товарів, ні грошей.При цьому автор підкреслює, що «біржа — це організація, що ма< за мету нетільки торгівлю заміннимицінностями, але також і встанов­лення цін. Установлення цін на біржі відбув» ГЬСЯрегулярно

U ------------------------------------------------------------------------------------------------


и під загальнимконтролем, тобто покриваєтьсяавторитетом усіх зборівабо йогоправління. Де такого офіційногокотиру­вання цін нема, там немає й біржі. Утворення цін, це великафункція горгівлі,служінь центральнимзавданням біржі Л ииіцсник іадіного видно, що біржа і організованийринок для замінних цінностей, на якому процес утворення цінпротікає ПІД суспільнимконтролем. У цих пунктах: ринок для замінних цінностей, організаціяй офіційне котирування цін — полягає вся сутність біржі» 11, с 20].

Відомий юрист Г. Ф. Шершеневичуказував, що зі сло­вом «біржа» поєднуються три різних подання Під цим ім'ям розуміються:1) сукупність торгуючих людей, які збираються постійно в певному місці для взаємних зносин - таке ви-(начення «багатолюдна біржа»; 2) саме місце зборів, напри клад, у вислові «московська біржа на Ільїнці»; 3) сукупність угод, укладених у цьому місці, наприкладу виразі«вчорашня біржа пройшлатихо» [2, с 469).

Такни підхід одержав певний іюзвиток й у сучасних умовах ринкових відносин. Так, В. С. Щербина вказує, ЩО герміном«біржа» визначаються: сукупність осіб, які в певно­му МІСЦІ ЗДІЙСНЮЮТЬторгівельиі операції; міс це їхніх зборів; сукупнії її. угод, які укладаються в цьому місці [3, с 328]. Є.Н. Сохацька, розглядаючипитання економічної природибіржі, робить висновок, що біржа — це постійно діючий ринок масо­вих замінних цінностей, що функціонує за певнимиправила­ми, у конкретному місці, і в призначенийчас |4, с 17]. В.В. Ха-хулін визначаєбіржу як постійно діючий організованийопто­вий ринок, на якому здійснюється торгівля біржовими товара­ми (сировиною,продуктами харчування,промисловими юна рами, цінними паперамии т.д.) |5, с338].

Розкриваючизміст поняття «біржа», варто враховувати, що та або інша ПОЗИЦІЯ ДОСЛІДНИКІВ багато в чому грунт їм ;іна певних Історичнихтрадиціях, що склалася в прані. Так, у російському законодавствіXIX століття (Торгівельний Устав1857 p.), було закріпленонаступне поняття: біржа — це місце


Ніржове право


Ро.«)іл 2. ІІраишши статус товарної біржі


 


зустрічі, засноване .»а необхідності по торгівельких звичаях,

для одержання інформаціїіі|>о ціни на товари, про прибуття й під'їзд суден, а також для встановлення вексельного курсу, прейскурантів й аксекурацій. Уставибірж того часу грохн роаширюють це визначення,додаючи, наприклад,вказівка на и . що біржа — це також місце одержання необхідних для торі пі її й промисловості відомостей, і що вона мас на меті впорядку­вання місцевої торгівлій Ін.

Тому можна констатувати, що законодавство того часу поєднує два поняття, коли визначає, що суть біржі соборні місця або збори належних до торгівельного класу осіб, для взаємних по торгівлі зносин й угод.

У цей час товарна біржа розглядається як самостійний суб'єкт господарювання, що виконує певні функції в економіці. Такв офіційній доповіді 1993 року (A Survey of Commodity Risk Management Instilments.Report by the UNCTAD secretari­at. UNCTAD. 15 March 1993, p.6) експертиЮНКТАД сформу­лювали наступне визначення, що «сучасна говарна біржа цефінансовий рийок, на якому різнігрупи ЙОГО учасників( » і ні Гі спекулянти) торгують контрактами, прив'язними до цін на сировину або на так навивані «нетоварніцінності», з метоюзняття із себе цінового ризикуіі передачі ногоіншим учаснмкам ринку, або, навпаки, з метою прийняття цього ризику дам єбе в розрахунку дістати прибуток». Така точка зору багато в чо­му відображає економічну природу товарноїбіржі, що вимагаї відповідного законодавчого закріплення.Тому парто звернутиувагу на положення ГК України п Закону.

Так, ст. 279 ГК України визначайтоварну біржу як особ­ливий суб'єкт господарювання, що надаї послугив укладаннібіржових угод, виявленні попиту га пропозицій на товари, то­варнихцін, вивчає, упорядковує товарообігі сприяє пов'яза­нихз ним торгівельних операцій. Товарна біржаяк господарська організація « юридичною особою, має відособленемайни самостійний баланс, розрахунковий, валютнийіі іншийрахунки вбанках, печаткаti скоїм найменуванням.


У свою чергу, законодавство багатьохкраїн СНДмістить трохи інше визначеннятоварної біржі Так, ст.2 Зако­ну РосійськоїФедерації «Про біржуй біржову юріівлю» ие-редбачає, що під товарноюбіржею розумі* гьсяорганізація із правамиюридичної особи, що формує оптовийринок шляхом організаціїіі регулюваннябіржової торгівлі,здійснюваної у форміголосних публічних торгів, проведениху заздалегідь псиному місці й у певнийчас за встановлениминею правила­ми. Закон Республіки Молдова визнач»товарну біржу як підприємство з організації біржово! торгівлі застандартами або зразкам товарів, проведеної в заздалегідьпевному місці (біржовому залі)і в певний час за встановленимна біржі пра­нім.їм (і і 2).

Запропоновані визначення маютьяк схожі риси, так і деякі відмінностіТому, і огляду на різні підходисформовані в законодавствій науковій літературі досить важливе вначення ма< ВИСНОВОКякий робить B.C. Щербина: біржа є госио-дарською організацією, що виконує певні, а саме регулятивні (організаційноїіі економічні) функції в економіці завдяки виявлению курсу товарних цін, попиту га пропозиції Основна Dці п. сприяння.поранню полному місці (па біржі) попиту та пропозиції напсині гоиари. обслуговуванняїхнього обороту [З, с.328|.

Видитоварних бірж. Розподіл товарних бірж на певні видиможна процесій за декількома критеріями: вид біржово­го говару, принцип організації, правовийстатусу, рівень спеціалізації,місце йроп. світовій торгівлі,((юрми участі відвідувачів у біржових торгах й ін.

Залежновід характеру асортиментів токарів товарнібіржі діляться на вузькоспеціалізовані(предметом торгівлі на

І.1КПХ біржах Є ТІЛЬКИ плин ВИД іои.ірч). і пеша п.ижані (иред-

метом біржової торгівлі і. як правило, однотипнігрупи то-варів); універсальні (предметом торгівлі і різноманітні асор гименти різноманітних товарів). Так, наприклад,у Донецькій області за станом на1 ЖОВТНЯ2004 р. торгово біржову

.---------- _------------------------------------------------------------- 39


Біржове право


ч і J Правовий статус товарної біржі


 


діяльність Здійснювали 31біржа, у т.ч. 22 товарні,Ь" універ­сальних,І сіісці.і іміжлнл. 1 фондова, 1 нерухомості. Показни­комзагальною співвідношення різнихнидів товарних бірж вУкраїні може служи і и наступна таблиця:

Таблиця І

 

Види товарнихбірж ниж 1!>•)<» 200(1
Універсальні (І2 S.S
Агропромислові ЗО
Товарно сировинні rj

Залежно від організації розрізняють публічно правові (відкриті) біржі й приватноправові (закриті). Публічно щм вові біржі функціонують у Європі (Франції, Бельгії, Нідерландах). Приватноправовібіржі (закритого типу)діють у Ве­ликобританії. (IllА н іншихкраїнах. У той же час варто підкреслити, що в умовах посилення публічного початку в економіці розвиненихкраїн приймак іься відповідне законедавство. що передбачає посилення держанною контролю іадіяльністю товарнихбірж. Е.Н. Сохацька нідкргс люе,що сьо­годні майже не залишилося приватних бірж, які працюють на принципах самоврядування.У діяльність приватноправовихбірж втручається держава шляхом прийняття відповідного за­конодавства й створенняспеціальних органів для контролю за їхньоюдіяльністю. Тому можна говорити, про виникнення змішаногогину організаціїбіржової торгіплі |4, с. 22|. В Ук­раїні товарнібіржі належать до приватноправовихтому шо ступінь державного регулюванняторгово-біржової діяльності вкрай незначнийй самі біржі носять закритий характер

В залежності відхарактеру діяльності розрізняютьбіржі прибуткові(комерційні) і неприбуткові (некомерційні)

Товарнібіржі в Україні є некомерційними ор­ганізаціями. Це означ». піп копни, отримані .»а рахунок джерел дозволених законодавством(оплата послуг біржі, м і.м.і u

чс ------------------------------------------------------------------------------


реєстрацію контрактів, вступні йперіодичні внески йі д.). на стравляютьсяна компенсацію витрат, пов'язаних з функціонуклітям біржі, на відновленняоснащення й технологічного процесу, стимулювання працівників біржі й т.п.

І акий підхід < характернимдля більшості країн, зокремі. і країн СНД. У літературі таку форму часто називають своєрідним "клубом посередників",які в обмін на відмовувід одержання ДОХОДІВ у ВИГЛЯДІналежної часі пий прибутку біржі

одержукп і. праводоступу довикористання Інфраструктури,а також правобрати участь (наприклад, через членство в коміте­тах біржі) у вирішенні яких Набудь важливихпитань її діяль­ності. Це повинне запобігати потенційним конфліктам Інте ресівміж біржею і її членами, сприяти вдосконаленню Інфра­структуриринку іі зниженнювартості особистої участі в опе­раціях наринку.

Прибутковіюнарні біржі здійснюють діяльність у формі закритого або відкритого акціонерного товариства. Рішення про утворення біржі у форміакціонерного товариства ириіі мається самостійно засновниками (Великобританія,Канал.і йдеякі ІНШІкраїни).

Залежно від місця й ролі у світовійбіржовій торгівлі розрізняють міжнародній національні гбварнібіржі. Міжна­роднібіржі обслуговують конкреі ні товарніринки. У їхній ро­боті можуть брати участь представникиділових кіл рівнихкраїн. Ці біржі можуть надані правоукладати спекулятивні (арбітражні) угоди, які дають можливість діставатиприбуток віл рі.пніщ в котирувальних цінах набіржах різних країн. Країни, у яких функціонують міжнароднібіржі, беруть на■ зобов'язання чітко дотримуватися відповідного валютною, горіівелі.ною й податковогорежимів, які забезпечують \\\\ю діяльність.

Міжнародні товарні біржі функціонують українах .< роз-винутою ринковою економікоюй надійною кредитно-фінансопою системою. Такібіржі функціонуютьу США. Фрашш іі Ки­таї (Гонконгу) і деяких інших країнах. На гернторіїСІ ІД мгжна-


Иіржшіс право

родними називаютьМосковську міжнародну фондовубіржу, Міжпа|х)лну продовольчубіржу, Кузбаську міжнародну товар-НО-СИровиннубіржу, Українську мгжбанкіїн i.i.v и.і поі му біржу. Однакі.ім біржі вважатиміжнародними и ионному розумінні цього слованг можна, оскільки ш валютний,ні горгіведьний,ні податковий|мжими, які діють у Р<хії й Україні, не забезпечу­ютьу достатньомуступені вільного переміщенняприбутку, от-риманогом процесі біржово]діяльності.

Національні біржі діють у межах один і країни. Вони враховуютьособливості розвиткувиробництва, обігу й сио-живанняматеріальних ресурсів, що властивій данійкраїні. При цьому валютний, податковий і торгівельний режими за-бороняюіь проведення арбітражнихугод й участь у біржових горі .їх фірмй осіб — нерезидентівкраїни місцезнаходження біржі.

Залежно ВІДсфери діяльності біржі розділяють нацен­тральні, міжрегіональні й регіональні(локальні). Як показу* практика торговобіржової діяльності в багатьох країнах, те-риторіальне розташуваннябірж може збігатися із центрами горгівельних зв'язківі гранспортних ШЛЯХІВ.Наприклад, Гам­бурзька біржа кави й Міжнародна Нью-Йоркська біржа канн, цукру й какао перебувають не» місцях виробництва,.t it цент­рах міжнародної торгівлі Міжрегіональні біржі,як правило, поєднують райони виробництваіі споживання товарів.

В Українідо таких бірж можна віднести - Товарнубіржу ЛИК центральних областейУкраїни (м. Черкаси),Кримську універсальнубіржу. Українську універсальнуто­варну біржу іі ін. Регіональні біржі - це здебільшого обласнібіржі, які охоплюють своєюдіяльністю терп юри. що збіга­ються з адміністративно-територіальнимподілом В Україні це Донецька товарна біржа, Харківська говарнабіржа, Одеська товарна біржа, Полтаво.к.і регіональна агропро­мисловабіржа. Західво-Украінськареііоналміа агропро­мислова біржа,Чернігівська обласна агропромислова біржа «Сівера» йні


/ 'о и)іл 2. Правовий статус товарної біржі

За основнимивидами угод, що ук іадаюіь у ході біржо ВОЇ торгівлі ВИДІЛЯЄнаступні види бірж: біржі реального топа ру, ф'ючерснібіржі, опцюнні біржі. (Мішані.

У цейчас. домінуюче положення в практиціснігової біржової торгівлі займають ф'ючерснібіржі. Фактично інфра­структура світового ф'ючерсного ринку являє собою су­купність всіх існуючих товарних бірж (завинятком бірж ре альноготовару, що збереглися в деяких країнах, що розвива­ються). Середнайбільших світових лідерів міжнародних ф"ючерспих бірж можна назвати такі: Чиказька торгівельяабіржа (Chicago Board of Trade), Чиказька товарна біржа (Chicago Mercantile- Exchange), Лондонська міжнародна фінансоваф'ючерепа біржа (London International FinancialFutures Exchange), Чиказька біржа опцюніи (ChicagoBoard Options Exchange), Бразильська товарна й ф'ючерснабіржа (Brasil Mercantile FuturesExchange), німецька електроннабіржа ДТБ (Deutsche Terminborse), французькабіржа MA-ТИФ (Marchea TermeInternal lonal de l;ranse), 1 [ью- Иоркськатоварна біржа «Наймекс»(New York Mercantile Exchange), Лондонськабіржа металів(London Metal Exchange).

Слід зазначититой факт, що в Україні в 2003 р. була створена Українська ф'ючерснабіржа для здійснення ф'ючерсної торгівлі торгівельноюпродукцию Однак дотеперчастка ф'юче|кних контрактів, укладених на говарних біржахУкраїни станови і ь приблизновід 1 до 2 відсотків від всіх ук-и иних біржових угод. Так, у Донецькій області за!) місяців 2004 р. ф'ючерснихугод укладене всього 0,4% від загальної кількості укладенихбіржових угод. Тому товарнібіржі в Ук-раїнінаріо розглядати як біржі реальноготовару.


Читайте також:

  1. IV розділ. Сегментація ринку та вибір цільового сегменту
  2. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  3. V розділ. Товарна політика підприємства
  4. VI розділ. Маркетингова цінова політика
  5. VII розділ. Маркетингові рішення з розподілу та збуту товару
  6. VIII розділ. Маркетингова політика комунікацій
  7. А) Роздільне складання таблиць (За підручником Богдановича М.В.)
  8. Аварійно-рятувальні підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, їх призначення і склад.
  9. Автономія в Україні. Конституційно-правовий статус Автономної Республіки Крим
  10. Адміністративно-правовий захист об’єктів інтелектуальної власності
  11. Адміністративно-правовий захист права інтелектуальної власності
  12. Адміністративно-правовий спосіб захисту прав




Переглядів: 402

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Немає зерна? Учіться торгувати ф'ючерсом | Організаційно-правова форма товарної біржі

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.11 сек.