Квітковий пилок – це чоловічий елемент квітки. Він являє собою дрібний порошок різного кольору. Для бджіл квітковий пилок перероблений у пергу – цінний продукт живлення, необхідний для годування личинок в 7-9 денному віці (бджола), 7-10 (трутень). За сезон одна бджолина сім’я середньої сили споживає до 30 кг квіткового пилку і перги. Перга – це консервований квітковий пилок заготовлений на майбутнє. На вигодовування однієї личинки бджоли потрібно 100 мг перги, трутня – 150 мг.
Хімічний склад квіткового пилку залежить від виду рослин. В його складі налічується до 250 речовин і мінеральних елементів. Пилок містить багато незамінних амінокислот, тому він повністю забезпечує бджіл поживними речовинами. У пилку є багато вітамінів, які мають велике значення для вирощування бджіл, а також для використання його в медицині.
Якість квіткового пилку визначають за кольором, запахом, смаком, наявністю мінеральних домішок, ураженістю пліснявою, личинками комах, вологістю, кислотністю.
З фізико-хімічних ознак визначають: вологість, активну кислотність, вміст сухої речовини, загального азоту, отруйних домішок, сторонніх домішок.
Квітковий пилок на пасіці збирають за допомогою пилковловлювача, який прикріплюють перед льотком. З пилкозбирача квітковий пилок забирають в кінці дня, розсипають тонким шаром (2 см) і сушать при температурі 40 0С, протягом 2-3 днів у тіні. Вологість висушеного пілку не повинна перевищувати 8 %. Після висушування герметично закривають, так як він дуже гігроскопічний. Сушити квитковий пилок під сонцем не можна. Консервують пилок цукровою пудрою або медом в пропорції 1:2. Зберігають квітковий пилок при температурі 1-3 0С у темряві.
Найбільш цінний пилок, зібраний в першій половині літа, коли в природі цвіте багато лікарських рослин. Залежно від цвітіння різних рослин протягом сезону, змінюється видовий склад пилку.
Квітковий пилок бджоли приносять у вулик в спеціальних кошиках у вигляді грудочок масою 7-20 мг. За день бджолина сім’я заготовляє до 200-400 г пилку, за сезон – 25-30 кг. На вирощування одного кілограма бджіл витрачається 1,0-1,5 кг перги.
При нестачі, або відсутні пилку, перги настає білкове голодування бджіл, тоді сім’я зменшує або зовсім припиняє вирощування розплоду, зменшується її продуктивність.