Політико-ідеологічні концепції державотворення в сучасній Україні.
Політико-ідеологічні концепції державотворенняможна умовно поділити на дві групи: національна(етнонаціональна,панслов’янська, або союзна, та загальногромадянська, або поліетнічна) та соціальна(помірковано-комуністична, соціал-демократична і ліберальна).
В умовах, коли для України є реальною загроза розбрату, сепаратизму, особливу роль має відіграти ідея національної єдності, яку запропонував Президент В. Ющенко в «Універсалі національної єдності», як можливу основу державницької національної ідеї. Хоча цей важливий документ залишився лише на папері як тимчасова тактична поступка, у липні 2010 р., вже за ініціативи Президента В. Януковича ВРУ прийняла Закон України «Про засади внутрішньої та зовнішньої політики», в основі якого теж загальногромадянська концепція державотворення. Проте, і закон, значною мірою, залишається лише декларацією про наміри, ніж діючим нормативно-правовим актом.
Стратегія і тактика подолання та запобігання системній кризі.
Політична ситуація в Україні має всі ознаки затяжної системної кризи.
Сьогодні мало хто із серйозних вітчизняних і закордонних експертів зважиться зробити прогноз політичного розвитку країни. Прискорення і непередбачуваність внутрішніх і зовнішніх процесів стали прикрою несподіванкою для всіх основних політичних гравців країни. Раніше ЄС уникав регламентувати терміни реформ для України, але у квітні 2010 р. узгодили їх реалізацію протягом 6-18 місяців. Так, мали б завершити конституційну реформу, змінити виборче законодавство, ужити заходів боротьби з корупцією.