Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Індивідуальний підхід у вихованні

Повноцінне виховання потребує індивідуального під­ходу, побудови виховної системи з урахуванням перспек­тив найближчого розвитку кожної дитини. В індивідуаль­ному підході до дитини у процесі виховання поєднуються психологічний і педагогічний аспекти. Психологічний ас­пект індивідуального підходу полягає у виявленні непов­торності учня, визначенні його ставлення до інших і себе, особливостей суб'єктивного сприймання зовнішніх впли­вів і реагування на них. Педагогічний аспект індивідуаль­ного підходу полягає у доборі таких засобів і форм впливу на школяра, які найбільше відповідають його психологіч­ним особливостям, психічним станам і переживанням на Певний момент і забезпечують виховний ефект.

Для ефективного здійснення виховної діяльності педа­гог повинен глибоко знати особистість вихованця. З цього приводу К. Ушинський писав: «Вихователь повинен прагнути пізнати людину такою, якою вона є насправді, з усіма 1 слабкостями та в усій її величі, з усіма її буденними,

дрібними потребами, з усіма її великими духовними запитами. Вихователь повинен знати людину у сім'ї, у сус­пільстві, серед народу, серед людства та наодинці зі своєю совістю, він повинен знати спонукальні причини діянь, іс­торію розвитку всякої пристрасті і всякого характеру. Тільки тоді він зможе почерпнути у самій природі людини засоби виховного впливу».

Індивідуальний підхід у вихованні означає виявлення загальної спрямованості особистості вихованця, його на­хилів, змісту основних інтересів, переживань, можливо­стей, особливостей самосвідомості. Врахування цього до­помагає вихователеві підтримувати і стимулювати прогре­сивний розвиток особистості.

Однією з вимог індивідуального підходу є диференці­ація методів і форм виховного впливу на учня, реакція якого на засоби і форми цього впливу залежить від його спрямованості, самосвідомості, якостей розуму, почуттів, волі, темпераменту, характеру. Наприклад, заохочення як засіб стимуляції потрібно застосовувати до кожного учня, але насамперед до нерішучих, байдужих. На самовпевненого учня похвала може вплинути негативно (спонукати до самозаспокоєння, зазнайства), а на скромного — пози­тивно (додати впевненості в собі).

Такту і почуття міри вимагає застосування вчителем покарань як форми виховного впливу. Наприклад, для оцінювання норм поведінки школярем із розвиненим по­чуттям власної гідності, самокритичністю досить обмежи­тись осуджувальним поглядом чи зауваженням. Для іншо­го школяра така форма покарання може виявитись надто ліберальною, а тому безрезультативною. Та навіть найсуворіше покарання не повинно ображати вихованця, при­нижувати почуття його гідності. Важливо також уміло ва­ріювати засобами і формами виховного впливу на учня.

Одним з важливих аспектів індивідуального підходу є врахування особливостей самосвідомості, темпераменту школяра, психічних станів, настрою, фізичного самопо­чуття, працездатності тощо. При цьому бажано дбати про органічне поєднання впливів педагога на учня з впливами на нього класу, референтної групи, інших ровесників і до­рослих.

Реалізація індивідуального підходу у вихованні пов'я­зана із визнанням права дитини бути собою, індивідуаль­ністю, мати свою позицію щодо конкретних явищ, ситуа­цій, проблем тощо. В індивідуальності фіксуються непов­торність, автономність, суверенність індивіда. Визнання дитини ґрунтується на вірі в її можливості, в т. ч. і в мо­жливості самовдосконалення, на розумінні безконечності пізнання людини.

Визнання вихователем індивідуальності дитини по­винно поєднуватися із сприйняттям її як суб'єкта вихо­вання, відкриттям перспектив її особистісного розвитку. Дружні стосунки вихователя з вихованцями складаються саме на основі врахування їхніх індивідуальних особливо­стей, спрямованості особистості.

У реальних умовах індивідуальність дитини про­являється в індивідуально неповторних прийомах, способах оволодіння суспільними цінностями та нормами. Часто пе­дагог нездатний спокійно сприймати те, що вихованець як індивідуальність не відповідає його професійним та особистісним очікуванням. Це породжує у педагога внутрішній конфлікт, прагнення придушити індивідуальність дитини.

Вихователь має добре знати особливості особистісного розвитку дитини, враховувати актуальний рівень сформованості у неї здатності до розмірковування на моральні теми, вибір дитиною особистої позиції, аналіз емоційних переживань, добирати засоби, форми впливу, які найкра­ще відповідають психологічним особливостям дітей. Сте­реотипне ставлення до дитини знижує ефективність розвивальних впливів виховної діяльності, оскільки не врахо­вує психічних змін, які відбуваються з нею щомиті під дією всіх соціальних впливів.

 


Читайте також:

  1. III етап. Системний підхід
  2. IV етап. Ситуаційний підхід
  3. Аксіологічний підхід до вивчення педагогічних явищ.
  4. Аксіоми безпеки життєдіяльності. Системний підхід в БЖД
  5. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  6. Асимптотичний підхід до порівняння оцінок
  7. Багатоаспектний підхід до прийняття управлінськихрішень
  8. Багаторівневий підхід. Протокол. Інтерфейс. Стек протоколів.
  9. Богословсько-теологічний підхід у широкому розумінні розглядає релігію «зсередини» — як зустріч і постійне переживання людиною присутності Бога в житті людей і оточуючому світі.
  10. БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ НА 2010 РІК: індивідуальний (Форма 2010-2)
  11. БЮДЖЕТНИЙ ЗАПИТ: індивідуальний (Форма-2)
  12. Взаємодія педагогів та батьків у вихованні толерантності учнів.




Переглядів: 11519

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Виховання підлітків і старшокласників | Психологічні основи організації самовиховання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.